Będąc w Górach Harzu pojechaliśmy do Hameln i podążyliśmy szlakiem szczurów i szczurołapa. To niezwykle urokliwe i spokojne miasteczko jest pełne starej, zabudowy z muru pruskiego. Bogaci mieszczanie nie tylko dodawali kolejne piętra, ale też je powiększali i zdobili. Koronkowa wręcz i malowana snycerka absolutnie zachwyca. Na budynkach, zazwyczaj nad pierwszym rzędem okien, pojawiają się informacje o tym kiedy dany budynek wybudowano, kiedy odnowiono i kto w nim mieszka. Jest to niezwykły sposób na zbudowanie więzi z poprzednimi mieszkańcami.

To fascynująco spokojne miasteczko nie było takie zawsze. W kwietniu 45 roku zostało zbombardowane przez aliantów. To dlatego, gdy zaciekawieni frontem domów wejdziecie na podwórze odkryjecie, że z tyłu zabudowania są zaskakująco współczesne. Ale nawet jeżeli to co oglądamy, to w dużej mierze odbudowa, to i tak mamy wielki szacunek za zachowanie stylu!

Szczurołap z Hameln. Legenda?
Ciężko Wam pokazywać Hameln i nie wspomnieć o historii szczurołapa. Praktycznie każdy z nas o niej słyszał, gdyż została w XIX wieku spisana przez braci Grimm, którzy wędrowali po Niemczech w poszukiwaniu ciekawych opowieści.
I w sumie nic nie byłoby niezwykłego w legendzie o grajku, który wyprowadził z miasta i utopił w rzece Wezerze szczury i myszy. W tamtych czasach takie plagi, choć uciążliwe, były na porządku dziennym. Szczurołapowi chciwi mieszczanie nie zapłacili ( wniosek aby zapłatę brać z góry), a ten postanowił się zemścić i wrócił do miasteczka. Tym razem jednak wyprowadził za sobą 130 dzieci i wszelki słuch po nich zaginął.

Ciekawostką jest jednak, że znana jest dokładna data tego wydarzenia – czerwiec 1284 roku, zaś niedaleko miasteczka archeolodzy znaleźli masowy, dziecięcy grób z podobnego okresu. Co się tam wydarzyło? Czy, jak sądzą historycy, dzieci zmarły na dżumę? Czy może chodzi o dziecięce krucjaty, które rozpoczął pastuch Nicolas?
Miasto bardzo intensywnie eksploatuje historie szczurołapa. W samym centrum podążycie za szlakiem szczurów ( plakietki w bruku), obejrzycie o 13:05 całą historię prezentowaną przez wędrujące na boku ratusza postaci, zakupicie pamiątki ze szczurami. Nawet zielone światło na przejściu świeci się w kształcie flecisty!


