Home Europa Hameln w mieście szczurołapa

Hameln w mieście szczurołapa

by Podroże z Mamą i Tatą

Będąc w Górach Harzu pojechaliśmy do Hameln i podążyliśmy szlakiem szczurów i szczurołapa. To niezwykle urokliwe i spokojne miasteczko jest pełne starej, zabudowy z muru pruskiego. Bogaci mieszczanie nie tylko dodawali kolejne piętra, ale też je powiększali i zdobili. Koronkowa wręcz i malowana snycerka absolutnie zachwyca. Na budynkach, zazwyczaj nad pierwszym rzędem okien, pojawiają się informacje o tym kiedy dany budynek wybudowano, kiedy odnowiono i kto w nim mieszka. Jest to niezwykły sposób na zbudowanie więzi z poprzednimi mieszkańcami.

To fascynująco spokojne miasteczko nie było takie zawsze. W kwietniu 45 roku zostało zbombardowane przez aliantów. To dlatego, gdy zaciekawieni frontem domów wejdziecie na podwórze odkryjecie, że z tyłu zabudowania są zaskakująco współczesne. Ale nawet jeżeli to co oglądamy, to w dużej mierze odbudowa, to i tak mamy wielki szacunek za zachowanie stylu!

Szczurołap z Hameln. Legenda?

Ciężko Wam pokazywać Hameln i nie wspomnieć o historii szczurołapa. Praktycznie każdy z nas o niej słyszał, gdyż została w XIX wieku spisana przez braci Grimm, którzy wędrowali po Niemczech w poszukiwaniu ciekawych opowieści.

I w sumie nic nie byłoby niezwykłego w legendzie o grajku, który wyprowadził z miasta i utopił w rzece Wezerze szczury i myszy. W tamtych czasach takie plagi, choć uciążliwe, były na porządku dziennym. Szczurołapowi chciwi mieszczanie nie zapłacili ( wniosek aby zapłatę brać z góry), a ten postanowił się zemścić i wrócił do miasteczka. Tym razem jednak wyprowadził za sobą 130 dzieci i wszelki słuch po nich zaginął.

Ciekawostką jest jednak, że znana jest dokładna data tego wydarzenia – czerwiec 1284 roku, zaś niedaleko miasteczka archeolodzy znaleźli masowy, dziecięcy grób z podobnego okresu. Co się tam wydarzyło? Czy, jak sądzą historycy, dzieci zmarły na dżumę? Czy może chodzi o dziecięce krucjaty, które rozpoczął pastuch Nicolas?

Miasto bardzo intensywnie eksploatuje historie szczurołapa. W samym centrum podążycie za szlakiem szczurów ( plakietki w bruku), obejrzycie o 13:05 całą historię prezentowaną przez wędrujące na boku ratusza postaci, zakupicie pamiątki ze szczurami. Nawet zielone światło na przejściu świeci się w kształcie flecisty!

0 comment
0

You may also like

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: