Home RegionDolny Śląsk Wiosenne spacery po Dolnym Śląsku

Wiosenne spacery po Dolnym Śląsku

by Podroże z Mamą i Tatą

Nie wiemy jak Wy, ale my mamy już dość zimy! Zatem czas na poszukiwanie wiosny! Nie da się ukryć, że marzec i kwiecień nie są dobrym miesiącem na wędrówki po górach – potrafi tam być nadal śnieg, lód i chlapa. Warunki trudne i zmienne. Dlatego nasze poszukiwania przenosimy na niziny. Oto nasze ulubione wiosenne wycieczki po Dolnym Śląsku!

Esencją wiosennych wycieczek są geofity – czyli rośliny runa leśnego, które kwitną jak szalone zanim drzewa pokryją się liśćmi. Mają mało czasu, więc podziwiać je możemy w marcu i kwietniu.

Rezerwat Zwierzyniec koło Oławy

Te okolice, to w kwietniu prawdziwa eksplozja fioletu! Wszystko dzięki przebogatym grądom kokoryczowym, które wiosną barwią niemal całe runo leśne w barwach fioletu i różu. Towarzyszą im zawilce, jasnoty, podbiały i fiołki. Cała okolica to charakterystyczny łęg wiązowo-jesionowy. Niektóre drzewa osiągnęły rozmiary pomnikowe. Zaś w rezerwacie jest wiele powalonych pni porośniętych mchem, które dodają do malowniczości krajobrazu.

Nasz spacer zaczęliśmy ulicy Bażantowej w Oławie. Stąd poszliśmy szlakiem czerwonym w kierunku na wały nadodrzańskie. Po lewej stronie w lesie ukazały się długie betonowe płoty, które prowadziły do porzuconego budynku starej strzelnicy . Tutaj koniecznie skręćcie na wał i powędrujcie nim, gdyż łany kokoryczy są spektakularne. Po skręceniu na ścieżkę doszliśmy do Łąki Zimowita, a potem skręciliśmy znów na szlak czerwony w kierunku nad Odrę i mijając jaz Lipki wróciliśmy na parking. W sumie spacer liczył 6 kilometrów bardzo urozmaiconej przyrodniczo trasy. Trasy doskonałe na rower!

Muszkowicki Las Bukowy

Za Ząbkowicami skręcamy w kierunku na Ciepłowody i do rezerwatu przyrody Muszkowicki Las Bukowy. Aby tutaj trafić musicie zjechać w kierunku na Piotrowice Polskie. Rezerwat znajduje się pomiędzy Piotrowicami i Muszkowicami. Jadąc drogą gminną, w coraz gorszym stanie, znajdujemy tablice informacyjną i wiatę turystyczną, gdzie zatrzymujemy samochód. Idąc niebieskim szlakiem przez rezerwat nad Zamecznym Potokiem, odkrywamy, co chwila, łany śnieżyc, przylaszczek i ślady przekwitłych już przebiśniegów. Miejsce absolutnie magiczne – potok meandruje niosąc czystą wodę, ptaki śpiewają, ani śladu człowieka.

Do ciekawostek należy występująca tutaj roślina – obrazki alpejskie. Kwitnie ona w kwietniu i wydaje „uroczy” zapach padliny, którym wabi muchy. Owad wpada do głębokiego kielicha i po zapyleniu zostaje uwolniony.

Więcej informacji znajdziecie tutaj Rezerwat „Muszkowicki Las Bukowy” – Nadleśnictwo Henryków – Lasy Państwowe

Dolina Baryczy – spacer wzdłuż stawów Stawno

Jeden z naszych ulubionych spacerów – prosty i zawsze interesujący. My zazwyczaj parkujemy przed Rudą Milicką i idziemy ścieżką przyrodniczą koło leśniczówki, wzdłuż byłej trasy wąskotorówki, która została zamieniona na ścieżkę rowerową aż do do zakładu rybackiego „Stawno”. Droga groblą pomiędzy kompleksem Stawno jest wyłożona kostką. Znajdziecie tutaj kilka punktów obserwacyjnych, ławki i miejsca na rowery oraz liczne tablice edukacyjne.

Wiosną ciężko tutaj o ciszę. Cała okolica jest pełna dźwięków – głównie gęgania gęsi, które są w przelocie ogromnymi stadami. Można przyjrzeć się kaczkom, łabędziom, łyskom i gęsiom. Wiele z nich wędruje też w poszukiwaniu jedzenia po okolicznych polach.

Oczywiście spotkacie tutaj też liczne sikorki bogatki i modre, dzwońce, trzcinniczki oraz inne drobne ptactwo.

Dolina Bystrzycy – przebiśniegi

Śnieżyczka przebisnieg, ten piekny symbol pierwszych przebłysków wiosny, to symbol Doliny Bystrzycy. Tutejsze łęgi są całe pokryte łanami tych pięknych białych kwiatów już w marcu.

Nasz spacer Doliną Bystrzycy opisujemy tutaj Dolina Bystrzycy – trasa spacerowo-rowerowa

Kąty Wrocławskie; atrakcje Dolny Śląsk,most; Dolina Bystrzycy , przebiśniegi
przebiśniegi z Doliny Bystrzycy
0 comment
0

You may also like

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: