Home Polskapodlaskie Białowieża – co warto zobaczyć?

Białowieża – co warto zobaczyć?

by Podroże z Mamą i Tatą

W poszukiwaniach miejsc, w których nas jeszcze nie było, wybór padł na Białowieżę i największą puszczę w Polsce. Ponieważ spędzamy tutaj cały tydzień chcemy Wam opowiedzieć, co odkryliśmy. Miejsce to można też potraktować jako świetny punkt do eksploracji Podlasia.

Samą puszczę zwiedzać można na wiele sposobów – pieszo, rowerem czy z kijkami, zaś zimą są tutaj wyznaczone trasy na narty biegowe. Są fragmenty Parku Narodowego, do których wolno wchodzić tylko z przewodnikiem. Są zarówno poranne zwiedzania w poszukiwania żubrów, jak i wieczorne obserwacje bobrów. Oczywiście zwiedzanie jest płatne.

Las naturalny w puszczy Białowieskiej

Białowieża na jeden dzień

Jeżeli jesteście tutaj tylko przejazdem mamy dla Was listę punktów obowiązkowych i takich, które warto obejrzeć.:

  • park pałacowy z muzeum Parku Narodowego,
  • wieże widokowe,
  • ścieżka Żebra Żubra z ostoją dla żubrów,
  • drewniana zabudowa Stoczka (jest to dzielnica Białowieży),
  • Carska – stacja towarowa, a dziś restauracja i hotel
  • obiad w jednym z licznych barów i restauracji i spróbowanie lokalnych pyszności.

Spacer rozpoczynamy na parkingu koło wejścia do Parku Pałacowego. Znajduje się tutaj również punkt informacyjny PTTK, gdzie kupicie mapy i dostaniecie różne wskazówki. Jeżeli macie ochotę na aktywne zwiedzanie Białowieży, to znajdziecie tutaj wypożyczalnię rowerów. Jest to świetny sposób na szybkie poznanie okolicy, a ścieżek jest mnóstwo.

Jest też ścieżka do Dębu Jagiełły, która zwiedza się tylko z przewodnikiem w mniej ekstremalnych godzinach. Warto wcześniej zadzwonić i się zapisać.

jedna z wież widokowych na Narewce

Park Pałacowy

Pałac w Białowieży był niesamowity – ogromny, z charakterystyczną wieżą i pokojami wyposażonymi na miarę cara, na którego polecenie go zbudowano. Niestety nie przetrwał wojny, bo byłby dziś fantastyczną atrakcją. Został jednak park ze stawami, obeliskiem upamiętniającym polowanie króla Polski Augusta III Sasa i jego małżonki, do którego prowadzą charakterystyczne bramy. W parku zachowało się kilka budowli w tym dom gubernatora. Na miejscu pałacu jest muzeum przyrodnicze.

Muzeum Przyrodnicze Narodowego Parku Białowieskiego

Polecano mi to muzeum, ale myśl o kolejnym miejscu pełnym plansz i wypchanych zwierząt nie zachęcała do wizyty. Postanowiłam jednak sprawdzić czy miejsce to jest warte mojego czasu. Muszę przyznać, że kuratorzy bardzo dobrze poradzili sobie z wyzwaniem. Po zakupieniu biletów otrzymujemy audioprzewodnik i razem z grupą wchodzimy na teren stałej ekspozycji. Wędrujemy przez około godzinę od sceny do sceny, gdzie przy pomocy wypchanych zwierząt, wielkoformatowych zdjęć i elementów naturalnych zaaranżowano różne sceny w lesie. W ten sposób poznajemy zwyczaje żubrów, wilków i rysi oraz dowiadujemy się czym jest grąd, olsa czy las borealny. 

Zwiedzanie trwa około godziny i może się znudzić małym dzieciom z powodu braku innych atrakcji. Mimo wszystko polecamy Wam to muzeum jako źródło wiedzy o puszczy Białowieskiej. Ceny i godziny otwarcia znajdziecie tutaj>>> Bialowieski Park Narodowy – Muzeum Przyrodniczo-Leśne (bpn.com.pl)

Poranek przy wieży widokowej w Białowieży – droga na Teremiski.

Wieże widokowe

Wieży na Narewce jest kilka, najbliższa parkowi zaraz koło wyjścia z parku i widać z niej bardzo zarośniętą rzeczkę. Więcej zobaczycie z wieży na ulicy Mostowej, gdzie Narewka meandruje, a w oddali widać wieżę cerkwi. Tutaj jest też miejsce, gdzie można wskoczyć do rzeczki i się w niej ochłodzić.

My szczególnie polecamy wieżę na rozlewisku przy drodze w kierunku na Teremiski zaraz za parkingiem do ścieżki edukacyjnej Żebra Żubra. Tutaj szczególnie o poranku usłyszycie mnóstwo żab i wodnego ptactwa.

Carska

Na stacji Białowieża Towarowa (która jest oddalona od Parku Pałacowego) znajdziecie nie tylko wieżę ciśnień, ale i cały pociąg, którym car przyjeżdżał do Białowieży. Dziś wagony zamienione są w apartamenty, zaś drewniany budynek stacji jest luksusową restauracją, w której zjedzie tradycyjne potrawy Podlasia. Jeżeli macie ochotę na piękny XIX wieczny wystrój i ekskluzywne restauracje, to jest to bardzo dobry adres (Restauracja Carska w Bialowiezy) . Skądinąd w Białowieży znajdziecie kilka miejsc, gdzie można zjeść dobrze i tanio.

Stacja Pałac

Car musiał przyjeżdżać do swojego pałacu pociągiem. Drewniana stacja była jedną z najpiękniejszych na Podlasiu zaś na każdy przyjazd cara zbierały się tutaj tłumy. Dziś można wejść na stację, gdzie znajdziecie małą wystawę zdjęć o pałacu oraz ładny ogród pełen kwiatów miododajnych. Jest też fajny plac zabaw dla maluchów. Czy warto za wejście zapłacić 6 złotych? Z maluchami na plac zabaw zapewne tak.

ścieżka edukacyjna Żebra Żubra

Ścieżka edukacyjna Żebra Żubra

Pięciokilometrowa ścieżka w połowie zrobiona jest z kładki, dzięki czemu doskonale nadaje się i na wózki i małe nóżki. Trasa zaczyna się zaraz za Białowieżą (jest tutaj leśny parking) dojdziecie nią do zamkniętej hodowli zachowawczej żubra. Kiedy trasa powstała w latach 70tych XX wieku, kładka bardziej przypominała żebra, gdyż między deskami były przerwy.

Ostoję można zwiedzać (Białowieski Park Narodowy – Godziny otwarcia i opłaty (bpn.com.pl). Na dość dużym terenie znajdziecie rysie, wilki, łosie i jelenie. Niestety my byliśmy w bardzo gorący dzień i większość zwierząt była schowana. Jeżeli macie mało czasu to dobry wybór na spacer po puszczy.

Białowieża dzień 2

Trasa rowerowa Białowieża – Hajnówka przez Teremiski.

Białowieża ma wiele świetnych ścieżek rowerowych. Nasza propozycja dla Was to trasa około 40 kilometrowa w obie strony : Białowieża – Hajnówka. Trasa jest prosta, głównie asfaltowa. Jedzie się przez liczne, niewielkie miejscowości, w której króluje lokalna drewniana zabudowa. Od czasu do czasu natykamy się na prawdziwe perełki z malowanymi okiennicami . Wszędzie ogrody, studnie. Inny świat.

Za Budami wjeżdżamy na długi odcinek drogi w naturalnym lesie. To prawdziwy zielony tunel, gdzie od razu jest chłodniej i przyjemniej. W rezerwatach las jest nieruszony ludzką ręką – rośnie sobie, żyje, zmienia się. Jedne rośliny kiełkują inne umierają, wszędzie jest pełno powalonych drzew. Takie martwe drzewo to fantastyczne miejsce do życia dla grzybów, porostów, owadów, ptaków innych roślin. Niby las jak każdy, a jednak zupełnie inny. To nie jest fabryka palet, tylko niesamowity żywy organizm, którego jesteśmy na chwile gośćmi.

Sery z Puszczy

Sama Hajnówka nie oferuje nic specjalnie ciekawego poza Serami z Puszczy! Jest to prywatna serowarnia Pani Lucyny i absolutnie musicie tutaj przyjechać i sprawdzić to miejsce, jeżeli tak jak my kochacie sery. Znajdziecie tutaj zarówno sery świeże, dojrzewające, wędzone jak i serowe koreczki w zalewie. Jeżeli sery bierzecie w dalszą drogę to zostaną one zapakowane próżniowo. Sery w słoikach zachowują świeżość do dwóch miesięcy. Adres: Lema 2, Hajnówka – (2) Sery z Puszczy Białowieskiej | Facebook

Zaś w kolejne dni z Białowieży…

Białowieża to świetne miejsce wypadowe na zwiedzanie Podlasia. Polecamy Wam:

  • szlak drewnianych cerkwi. Jeden dzień spędziliśmy na jeżdżeniu samochodem i fotograficznym safari na te perły architektury. Można ten teren objeździć też rowerem. Cerkwii w okolicy są setki, ale do najbardziej znanych należą te z miejscowości Narew, Trześcianka, Noweberezewo, Puchły, Łosinka. Natknęliśmy się na tak wiele, ze trudno je wszystkie wymienić. Są kolorowe, a kolory te mają swoje znaczenie – więcej przeczytacie tutaj >>>10 kolorowych cerkwi na magicznym Podlasiu – Cel w podróży.
  • Supraśl. Miasteczko święte na kilkugodzinny spacer. Koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Ikon w Supraślu
  • Kruszyniany . Jak już jesteście w Supraślu, to podjedźcie do Kurszynian obejrzeć meczet i cmentarz tutejszych Tatarów.
  • Tykocin. Znajdziecie tutaj najmłodszy zamek w Polsce, zbudowany na fundamentach poprzedniego, Starą Syngogę i piękny rynek z drewnianą zabudową. W pobliżu warto odwiedzić dwór w Pentowie, gdzie zobaczycie 30 gniazd bocianich. Historia Dworu | Dwór Pentowo
0 comment
1

You may also like

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: