Home RegionDolny Śląsk Spacer z alpakami i zamek Gryf w Proszówce – Pogórze Izerskie

Spacer z alpakami i zamek Gryf w Proszówce – Pogórze Izerskie

by Podroże z Mamą i Tatą

Nasze wędrówki po Dolnym Śląsku zaprowadziły nas na Pogórze Izerskie w okolice Gryfowa Śląskiego. Wybraliśmy się tutaj na spacer z alpakami z hodowli w miejscowości Proszówka.

Dojechaliśmy tutaj od Wrocławia autostradą A4, przez Złotoryję i malownicze wsie Pogórza Kaczawskiego. Polecamy Wam tą drogę przez Sobotę, Dębowy Gaj i Pławną Górną, gdyż jest to prawdziwa uczta dla oka. W Pławnej warto zajrzeć do Zamku Śląskich Legend, o którym więcej piszemy tutaj>>>, zaś w Dębowym Gaju zatrzymać się przy ruinach pałacu. Gdy obejrzycie zdjęcia jak wyglądał ten pałac przez 1945 rokiem (tutaj), to nie uwierzycie, że w 70 lat można cokolwiek doprowadzić do takiej ruiny. Podczas spaceru po miejscowości znajdziecie kilka doskonale zachowanych domów przysłupowych oraz pięknie wyremontowaną byłą szkołę ewangelicką.

Ruiny zamku Gryf
Dolna brama jest obecnie zamknięta

Zamek GryfNa powulkanicznym wzgórzu od setek lat znajdował się gród Bobrzan. Na jego miejscu w XIII wieku książę Konrad wybudował zamek. Był on przez setki lat rozbudowywany i przebudowywany. Dwa razy oblegali go Szwedzi, za pierwszym raz skutecznie się obronił. Pod koniec XVIII wieku mieszkanie w średniowiecznym zamku przestało mieć dla jego właścicieli sens i urok – wybudowali u podnóża wzgórza pałac z folwarkiem. Zamek był stopniowo rozbierany i po dziś jest ruiną. Obecnie zamek jest zamknięty i można go na upartego obejść, ale jest to zadanie dla odkrywców, którzy lubią przedzierać się przez krzaki. Nie zachęcam też do wchodzenia do najciekawszych części górnego zamku, gdyż grozi zawaleniem. W zasadzie obecnie można jedynie zaparkować koło tablic informacyjnych, posiedzieć na sąsiednich ławkach i podejść do dolnej bramy.

Kaplica św Leopolda i widok na góry.

Proszówka wieś u stóp zamku i kapliczka na wzgórzu

Proszówka rozwijała się u stóp zamku jako podzamcze. Wieś dostarczała na zamek płodów rolnych i ludzi do pracy. Mieszkańcy zaś szukali na zamku schronienia w ciężkich czasach, których na przestrzeni wieków nie brakowało.

Po zajrzeniu na zamek Gryf warto się wybrać na spacer na górę św. Anny. Można tutaj też wjechać samochodem, gdyż biegnie tędy asfaltowa droga. Samochodów dużo nie jeździ, więc jest to też ładne miejsce na spacer z wózkiem. Ze szczytu powulkanicznego – o czym świadczy bazalt będący w podstawie kaplicy – jest świetny widok na pogórze Izerskie, Kaczawskie, a w ładne dni na Karkonosze. Jak mówi lokalna legenda, mieszkający na zamku Gryf Leopold i jego żona Agnieszka często przechadzali się tędy na spacery, aby podziwiać widoki. Pewnego dnia Agnieszka zgubiła pierścień zaręczynowy. Gdy się odnalazł, Leopold, w podzięce, ufundował kaplicę. Poświęcono ją w 1666r.

Przy kapliczce z alpakami

Spacer z alapakami

Spacer z Alpakami z ProszówkiNa spacer do kapliczki można się wybrać w bardzo niecodziennym towarzystwie …. z alpakami z pobliskiej Hodowli Alpak w Proszówce. Są to niesamowicie sympatyczne zwierzęta, spokojne i lubiące dzieci. W Hodowli Alpak mieszka kilkanaście zwierząt z rodzaju Huacaya i Suri. Różnią się długością i miękkością wełny. Mają też wiele pięknych kolorów. My na spacer poszliśmy z dwoma samcami Lexusem i Felixem. Obydwaj wędrowali na specjalnym kantarze i uwiązie. Świetnie są już obaj obeznani z zabieraniem turystów na spacer;-) Podczas spaceru właściciele opowiadają o hodowli alpak i samych zwierzętach. Dowiedzieliśmy się, że ciąża alpaki trwa 11 miesięcy, strzyżone są w czerwcu przez specjalistę, świetnie znoszą nasze zimy, a ich odchody to doskonały nawóz. Wniosek jest jeden – warto hodować alpaki!

Nasza córka i jej koleżanka wspaniale się bawiły, ale trzeba o tym pamiętać, że alpaka jest zwierzęciem, która zawsze może zmienić zdanie i np. mocno pociągnąć, dlatego młodsze dzieci powinny je prowadzić przy asekuracji osoby dorosłej.

Po spacerze spędziłyśmy jeszcze około pół godziny na samej farmie karmiąc i głaszcząc inne alpaki. Na miejscu można też zakupić rzeczy wykonane z wełny alpak – kołdry, czapki i skarpetki. Świetne jest to, że na spacer z alpakami idzie się w pięknych okolicznościach natury. Na dodatek zwierzęta te są wspaniale traktowane i dopieszczane przez właścicieli. Na spacer idzie tylko kilka osób dzięki czemu alpaki są swobodne i nieprzemęczone. Dlatego koniecznie rezerwujcie terminy!!!

Kontakt: Proszówka 38, Gryfów Śląski tel. 888-500-151 e-mail:alpakizproszowki@wp.pl https://www.facebook.com/Hodowla-Alpak-Alpaki-z-Proszówki

Na farmie alpaki kosza trawę równiutko.
Ah ta słodka, wiosenna trawka!
Próby pozowania do zdjęć wychodziły nam różnie….

A teraz uwaga! Będę przemawiać!
0 comment
1

You may also like

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: