Nasi znajomi bardzo się dziwili, gdy im oznajmialiśmy, że na ferie zimowe jedziemy do Sopotu. Co robić nad Bałtykiem zimą? Woda ma pięć stopni na plusie, sztormowa pogoda, duże fale, śnieg na plaży, nic ciekawego – przekonywali nas niektórzy. Postanowiliśmy sami sprawdzić co robić w województwie pomorskim zimą.
Wybór padł na Trójmiasto z kilku przyczyn. Chcieliśmy się dowiedzieć jak to jest pomieszkać przez tydzień w Sopocie. Po drugie, co kluczowe w wypadku słabej pogody, Trójmiasto ma bardzo bogatą ofertę pod dachem – samych muzeów jest prawdziwe zatrzęsienie, do tego Akwarium w Gdyni, Aquapark, dwa Interaktywne Centra Naukowe i wiele innych atrakcji.
Plaża zimą jest…super!
Zaraz po przyjeździe do Sopotu pognaliśmy na plażę. Dawno nie byliśmy nad morzem, a zimowego morza jeszcze nigdy nie widzieliśmy. Już sama plaża wygląda świetnie pod warstwą śniegu. No dobra babek z piasku nie będzie, raczej bałwany! Świetną informacją dla rodziców maluszków jest to, że po zimowej plaży znacznie łatwiej chodzi się z wózkiem niż latem. Przy samym brzegu część wody morskiej zamarzła i można się po niej ślizgać. Wielkie fale wyrzuciły niesamowite ilości muszelek do zbierania, a dla wprawnych zbieraczy znajdzie się też trochę bursztynu po sztormach.
Spacer Sopot – Gdynia
czas: około 3 godziny
Z Sopotu plażą dojdziecie zarówno do Gdańska jak i do Gdyni. My ze względu na atrakcyjność klifu w Orłowie wybraliśmy się na spacer do Gdyni. Po drodze mija się molo w Orłowie oraz przystań kutrów rybackich. Można tutaj kupić świetną wędzoną rybę oraz rybne szaszłyki. To jedyna przystań rybacka, która widzieliśmy w okolicy.
Zaraz przy molo znajdziecie też niewielką kawiarnię i muzeum- Domek Żeromskiego, w której słynny pisarz w raz z rodziną, spędził kilka miesięcy w 1920 roku. Warto tutaj zajść chociażby tylko dla pysznych ciast !
W Orłowie trzeba podjąć decyzję, czy chce się iść szczytem skarpy Redłowskiej czy też plażą. My zdecydowaliśmy się na kontynuację spaceru plażą, gdyż po raz pierwszy od kilku dni była piękna pogoda i zwyczajnie chcieliśmy popatrzeć na morze i statki na redzie.
Wędrując plażą poza zbieraniem ciekawych otoczaków warto przyjrzeć się ciemno-brunatnym warstwom piasku, które stanowią skupisko minerałów ciężkich. Zaś u podnóża klifu znajdują się warstwy węgla brunatnego.
>>>O tym co robić w Gdyni piszemy tutaj: Gdynia z dzieckiem. Najlepsze atrakcje dla rodzin.

Spacer z Sopotu do Gdyni przez klif w Orłowie.
Ptaki nad Bałtykiem
Fantastyczna jest też liczba morskiego ptactwa. Są to zarówno stali mieszkańcy Bałtyku jak i przybysze z jeszcze zimniejszej północy. Na plaży w Sopocie wypatrzyliśmy kilka gatunków mew – śmieszkę, siodłatą, pospolitą i bladą oraz łyski czy łabędzie. Zupełnie nas zaskoczyło, całe stado, unoszące się na wodzie, biało-czarnych ptaków o ciekawych ogonach. Okazało się, że są to……lodówki. Nie wiem skąd taka dziwna nazwa, ale ptak ciekawy.

Kto wypatrzy dwa ludziki lego?
Spacer po Sopocie
Zaśnieżony, oświetlony Sopot wieczorową porą wygląda magicznie. Wzdłuż głównego deptaka – Bohaterów Monte Casino otwarte jest mnóstwo restauracji, kawiarni oraz sklepów. Nie jesteśmy za to bombardowani plastykowymi pamiątkami, które kuszą, głównie dzieci, na każdym kroku. Ludzi jest, pomimo pogody, sporo – niektórzy ślizgają się na lodowisku w pobliżu wejścia na Molo. Oczywiście nikt nie opala się ani nie pływa – poza grupą morsów, na których widok zrobiło nam się zimno. Jednym słowem Sopot zimą ma kolejną wielką zaletę – brak tłumów.
Nie może być jednak zupełnie idealnie – zimą część atrakcji jest zamknięta lub ich godziny działania są skrócone. Nie pływają statki na Hel, zamknięte jest muzeum na ORP Błyskawica. Na pocieszenie warto zwrócić uwagę, że bilety do niektórych atrakcji są tańsze poza sezonem np. bilety do zamku Malbork, a wejście na molo w Sopocie są za darmo.
Architektura w Trójmieście
Trójmiasto to prawdziwa uczta dla miłośników architektury. Każde z trzech miast ma własny styl – Gdynia to modernizm z lat 20 i 30 XX wieku, Gdańsk pełny jest gotyku i baroku, zaś w Sopocie wspierano rozwój „romantycznego historyzmu”, który obfituje w wieżyczki, balkoniki, wykusze i galeryjki. Sama nie wiem, które z nich bardziej mi przypadło do gustu.
Ciekawostką jest fakt, że do utrzymania jednolitego stylu właścicieli domów w Sopocie przed II Wojną Światowa włodarze miasta zachęcali obniżką podatków. Jak wybudujesz werandę – mniej zapłacisz! Zdecydowanie było to bardzo skuteczne. Wojna obeszła się z Sopotem łaskawie i budynki, które dziś nas zachwycają, są w zdecydowanej większości oryginalne.
Krzywy Domek
Ciężko na niego nie trafić idąc głównym deptakiem Sopotu – potocznie zwanym Monciakiem. Krzywy Domek , inspirowany rysunkami Jana Szancera, to zaskakująca wizytówka miasta, która powstała w 2004 roku. Warto tutaj zajrzeć do środka, bo w krzywym Domku krzywe są nie tylko ściany i okna, ale też klatka schodowa.
Woda do picia
Fantastyczną rzeczą, o której muszę wspomnieć, bo sama jestem fanką picia wody, są poidła z darmową, pitną wodą dla turystów i mieszkańców. Również woda, która płynie w kranie w naszym apartamencie doskonale nadawała się do picia – świetnie smakuje i pachnie.
Place zabaw
W Sopocie znaleźliśmy dwa ciekawe place zabaw. Jeden bezpośrednio na plaży zaraz koło Teatru na Plaży. Jest urządzony w pirackim stylu – z wrakami statków, siatkami do wspinania na maszty i wielkimi huśtawkami. Drugi w Parku ma bardziej zamkowo-rycerski styl. Są tutaj liczne przejścia, ścianki wspinaczkowe i ślizgawki.
Teatr dla najmłodszych
Również zimą w Sopocie można wybrać się z dzieckiem na przedstawienie do Teatru na Plaży. W styczniu 2019 grano kolorowego „Kota w butach” oraz „Szkolne Przygody Tosi i Plastusia” z pięknymi lalkami, w tym oczywiście tytułowym Plastusiem z piórnika. Mnie osobiście najbardziej zaintrygował musical o kobietach, które odegrały ważną rolę w historii Polski – „Polska Niepodległa – historia w spódnicy”. Jeżeli wybieracie się do Sopotu w weekend warto sprawdzić ich repertuar tutaj>>>
>>>Informacje praktyczne<<<
SKM -Trójmiasto transport
Szybka Kolej Miejska jest wspaniałym wyborem, jeżeli chcecie się szybko przemieszczać między miastami Trójmiasta. Z Sopotu do Gdańska dostaliśmy się w 20 minut bez korków i szukania parkingów! Bilety można kupić w kasie na dworcu lub w biletomacie. Do tego drugiego konieczna będzie gotówka. Cena zależy od odległości. Przykładowo za dwie osoby dorosłe i dziecko w wieku szkolnym za bilety z Sopotu do Gdańska Głównego zapłaciliśmy 10zł.
Jedna wskazówka – skasujcie bilet przed wskoczeniem do pociągu w żółtym kasowniku w tunelu przed wejściem na peron. SKM jeździ bardzo często – pociąg z Gdańska do Gdyni pojawia się co kilka minut. Wystarczy wejść na stację, chwilę poczekać i już jesteście w drodze.
Parkowanie
Jeżeli zdecydujecie się na jeżdżenie po Trójmieście samochodem warto sprawdzić, gdzie są darmowe parkingi. W Gdańsku znajdziecie strefy płatnego parkowania. My parkowaliśmy koło Muzeum Solidarności skąd dzielił nas 20 minutowy spacer do historycznego centrum. W Sopocie i Gdyni parkowanie jest darmowe w weekendy. Darmowy jest również parking w Orłowie w pobliżu plaży. W sezonie zaparkowanie tam zapewne graniczy z cudem, ale w styczniu nie mieliśmy problemów.
Nocleg w Sopocie
Oczywiście w całym Trójmieście znajdziecie wiele ciekawych miejsc do nocowania. My zdecydowaliśmy się na Apartamenty Pomorskie Aquarius i wynajęliśmy nieduży apartament w Sopocie. Lubimy apartamenty z dwóch powodów – można sobie samemu szykować posiłki, co przy wybrednym dziecku jest plusem i mamy więcej niż jedno hotelowe pomieszczenie dla siebie. Kiedy zaczynamy się sobą męczyć, można się z łatwością wyizolować.
Mieszkanie jest na terenie zamkniętego kompleksu, 15 minut na piechotę od mola w Sopocie, a 5 minut od parku. Parkowanie jest w cenie mieszkania. Samo mieszkanie było na parterze i miało taras, z którego nie mogliśmy skorzystać, gdyż była zima, ale w sezonie jest to dodatkowy atut.
Mieszkanie jest świetnie, nowocześnie wyposażone. Mi osobiście do gust przypadły bardzo ciekawe lampy. Apartament ma wszystko czego można oczekiwać i nawet więcej, bo zmywarki i pralki nie używaliśmy, ale przy dłuższym pobycie z dziećmi mogłyby się przydać. Do tego dużym plusem był bardzo wygodny materac.
Ceny i dostępność sprawdzisz tutaj>>>
Jeżeli chcesz nam podziękować za naszą pracę nad blogiem, inspiracje do podróży i wskazówki, to możesz to zrobić rezerwując jakikolwiek nocleg za pomocą linków do booking z naszej strony (zarówno ze strony głównej jak i poszczególnych wpisów).
3 komentarze
Morze zimą zapowiada się super! Takiego jeszcze nie widzieliśmy i musimy to zmienić 😉
Sopot to piękne miasto o każdej porze roku. Artykuł i zdjęcia to oddają. Jakby ktoś planował urlop i zastanawiał się co warto zobaczyć w Sopocie albo jakie są atrakcje w Sopocie dla dzieci, gdzie warto zjeść, spać itp, to polecam tu zaglądać: https://esopot.pl/pl/ Sa aktualizowane informacje, jak tylko coś nowego sie pojawia to tu też piszą.
ja wolę Międzyzdroje, plaża jest szersza i ładniejsza, nawet zimą świetnie się spaceruje brzegiem morza 🙂 w tym roku rezerwowałam pokoje w pensjonacie przy samej plaży, więc kilka razy dziennie szłam sobie na krótki spacer 🙂