Home RegionDolny Śląsk Dolina Bystrzycy – trasa spacerowo-rowerowa

Dolina Bystrzycy – trasa spacerowo-rowerowa

by Podroże z Mamą i Tatą
Kąty Wrocławskie; atrakcje Dolny Śląsk,most; Dolina Bystrzycy , przebiśniegi

Czy wiecie, że w niedużej odległości od Wrocławia wiosną możecie znaleźć całe połacie pokryte przebiśniegami? Nic dziwnego, że śnieżyczka przebiśnieg jest symbolem Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy, bo są tutaj jej tysiące! Wzdłuż całego szlaku niebieskiego prowadzącego z Kątów Wrocławskich w kierunku Wrocławia pokrywają dno lasu tworząc niezwykły kobierzec. Dolny Śląsk jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie roślina ta występuje w stanie dzikim.

IMG_0934Co to jest geofit?

Przebiśnieg jest prawem chroniony w Polsce dlatego nie wolno go zbierać. Kwitnie od lutego i często wystaje wśród śniegu, dlatego kojarzymy go z przedwiośniem. Jest tak zwanym geofitem, rośliną która swój okres wegetacji ogranicza do czasu kiedy do runa leśnego dochodzi światło. Przebiśnieg musi zdążyć z całym cyklem zanim na drzewach pojawią się liście, potem ich pędy naziemne giną i czekają do kolejnego przedwiośnia. Innym przykładem geofitów są wszystkim doskonale znane krokusy, zawilce czy konwalie majowe.

IMG_0928

Lekcja przyrody

Jeżeli Wasze dziecko uczyło się ostatnio na przyrodzie co to łęgi, olsy i grądy i nadal nie ma pojęcia o co chodzi, to najlepiej je zobaczyć podczas spaceru. Tereny podmokłe Doliny Bystrzycy są doskonałym miejscem dla łęgów, gdyż wody nanoszą tutaj żyzny muł. Dzięki czemu rośnie tutaj wiele drzew liściastych – olcha (którą łatwo rozpoznać po małych szyszeczkach, gdzie schowane są owoce olchy), topola, wierzba i wiąz. Jeżeli macie trudności w rozpoznawaniu drzew, to warto wziąć ze sobą atlas drzew. My bardzo chwalimy sobie i możemy polecić świetny atlas dla dzieci – „Księgę Drzew Mrówki Zofii”.

IMG_0943

Rzeka nie płynie sobie zawsze tym samym korytem, tylko co chwilę ma ochotę na zmiany. Meandruje tworząc rzeczne zakola, czasami zmienia zdanie i wycofuje się z jakiegoś miejsca tworząc starorzecza w postaci małych jeziorek. Podcina brzegi, przenosi piasek i muł w inne miejsce tworząc łachy. Generalnie powolutku, ale cały czas coś tutaj się zmienia. Dolina Bystrzycy jest świetnym miejscem, aby te zmiany zaobserwować. Z łatwością podczas spaceru zauważycie zakola czy starorzecza. Na trasie natkniecie się na opisujące je tablice informacyjne ścieżki dydaktycznej.

Dydaktyczna ścieżka rowerowo-piesza w Parku Krajobrazowym „Dolina Bystrzycy”

Ścieżka ma 32 kilometry i rozpoczyna się w Jarnołtowie, dokąd można dojechać autobusem MPK numer 109 z dworca Świebodzkiego. My nie zdecydowaliśmy się na pokonanie tak dużego odcinka i pojechaliśmy busikiem do Kątów Wrocławskich skąd przeszłyśmy około 10 kilometrów do Małkowic ścieżką dydaktyczną.

pk_dbystrz_vmap_sciezka_edu_rower_piesza_a4.pngDo Kątów Wrocławskich, oddalonych od Wrocławia 20 kilometrów, można z Dworca Głównego we Wrocławiu dojechać w 20 minut pociągiem.  Co jest o tyle lepszym rozwiązaniem, że busik odjeżdżający z placu przy ulicy Dawida (na tyłach Galerii Handlowej Wroclavia) najpierw przebija się przez miasto a potem zatrzymuje w każdej wiosce i jedzie prawie 40 minut.

IMG_0877IMG_0876Kąty Wrocławskie

Przez wieki miasteczko nazywało się Canth. Założone w XIII wieku na brodzie Bystrzycy dobrze się rozwijało opierając się głównie na rolnictwie, garncarstwie i młynarstwie. Po licznych przejściach – pożarach, przemarszach wojsk, zniszczeniu murów miejskich i zamku – Kąty Wrocławskie są dziś małym miasteczkiem z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. W Rynku znajdziecie ratusz z czworoboczną wieżą krytą hełmem. Wieża pochodzi z XVII wieku i należała do poprzedniego ratusza, który spłonął.

Zaraz koło Domu Kultury rozpoczyna się Park Miejski. Dzisiejszy budynek Domu Kultury i Sportu był przed wojną restauracją z ogrodem i browarem. Ciekawostką jest, że kamienie, który wykorzystano do budowy fundamentów pochodziły z rozebranego zamku księcia świdnickiego Bolka I, który spłonął w XVII wieku i nie został odbudowany. Część wału, który chronił zamek jest po dziś dzień widoczna w parku miejskim.

Kąty były świadkiem tragedii jakiej ofiara padli mieszkańcy Breslau w styczniu 1945. Zimą przy 20 stopniowych mrozach i pół metra śniegu nakazano im się wynieść z miasta, piechotą właśnie drogą na Kąty. Stała się ona drogą śmierci dla setek niemieckich kobiet i dzieci, których zbiorowe mogiły są dziś na cmentarzu w Kątach Wrocławskich. Więcej na temat tego strasznego exodusu można przeczytać tutaj>>>.

IMG_0962IMG_0881

Szlak niebieski, który pokrywa się na tym odcinku z ścieżką edukacyjną łatwo jest znaleźć w Parku Miejskim koło Domu Kultury. Po przejściu rzeki Bystrzycy kierujemy się na wioskę Sośnica.

Sośnica

Wioseczka jest niewielka, ale warto się tutaj na chwilkę zatrzymać. Pierwszym zabytkiem, który przykuwa wzrok jest XIX wieczny pałac, z mocno rozbudowanym mansardowym dachem. Budynek jest zamknięty i zabezpieczony, ale nikt w nim nie mieszka.

IMG_0912Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, który znajdziecie zaraz obok pałacu pochodzi z XIII wieku i został wybudowany w stylu romańskim. Prezbiterium nadal zachowało swój romański styl, za to nawa została przebudowana.

Naszą uwagę przykuły ozdobne renesansowe płyty nagrobne z XVI wieku wmurowane w ścianę kościoła. Należały do członków rodziny von Schindel z Sadowic. Płyty upamiętniają Jadwigę, Henryka i ich ukochanego syna Adama, który żył tylko 33 tygodnie. Dookoła kościoła znajdziecie kolejne tego typu płyty i epitafia.

W samym kościele znajdują się jedyne na Dolnym Śląsku Święte Schody – jest to replika schodów z bazyliki na Lateranie. Ufundowane zostały w XVIII wieku.

IMG_0929IMG_0907

Dalej trasa prowadzi przez Sadkówek, Sadowice i Romnów. Czasami idzie lasem, drogą polną, a czasami wzdłuż mało uczęszczanych dróg asfaltowych. W Romnowie zatrzymałyśmy się na dłuższy postój na bardzo ciekawie zaaranżowanym placu zabaw z tyrolką, huśtawkami i drabinkami.

Pod wielkim dębem znalazłyśmy wywrócony kamień upamiętniający Jurgena Leder 20latka, żołnierza Wermachtu odznaczonego Krzyżem Walecznych, który w 1943 zginął jako dowódca czołgu pod Charkowem.

IMG_0945IMG_0944

Zdecydowanie polecamy spacer ścieżką edukacyjną Parku krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Ponieważ 32 kilometry to sporo, warto wybrać krótszy odcinek i popodziwiać przyrodę i ciekawą historię tego regionu podczas rodzinnej wycieczki.

3 komentarze
0

You may also like

3 komentarze

ml 2021-04-13 - 12:59 pm

A skąd i czym wracaliście do Wroclawia?

Reply
Podroże z Mamą i Tatą 2021-04-30 - 8:56 pm

Do Doliny Baryczy jeździmy samochodem, ale raz pojechałam do Milicza autobusem.

Reply
Podroże z Mamą i Tatą 2021-04-30 - 8:58 pm

Do Doliny Baryczy jeździmy samochodem, ale do Milicza z Wrocławia jeździ autobus z dworca NadOdrze przez Trzebnicę

Reply

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: