W wyrobisku Kletno III wydobywano marmur. Po jednym z odstrzałów odsłoniło się wejście i wysypały kości. Wezwani naukowcy stwierdzili, że jest to wejście do jaskini, a kości należą do niedźwiedzia jaskiniowego, który wyginął tysiące lat temu. Tak odkryto największą jaskinię Sudetów – Jaskinię Niedźwiedzią.
Dziś jaskinia udostępniona jest do zwiedzania. Tak dokładnie to jej środkowy poziom. Znajdują się tutaj betonowe ścieżki, poręcze i schodki oraz wąskie przejścia przygotowane dla turystów, którzy nie mają klaustrofobii. Jest nawet krótki pokaz światło i dźwięk, świetnie uzupełniający podziwianie wnętrza sal. Przewodnik opowiedział nam, że za około 6 lat otwarty zostanie niższy poziom zwany salą mastodonta, który przyćmi to co możemy zobaczyć dziś.
Na nas ogromne wrażenie zrobiło to co zobaczyć można już dziś. Wielkie sale wypełniają niesamowite stalaktyty, stalagmity oraz stalagnaty o niezwykłych kształtach. Piękne skalne draperie zwisają nad naszymi głowami jak niecodzienne firanki. Kaskady czekoladowej polewy już czekają, aby popłynąć dalej. Nie popłyną, bo zrobione są z kalcytu. Kalcyt to węglan wapnia w postaci krystalicznej. Powoli, bardzo powoli odkłada się na ścianach i podłożu jaskini. Tempo przyrostu szaty naciekowej to 1 milimetr na 10 lat! Jak przyjedziemy za 30 lat, to stalaktyty będą już o 3 milimetry dłuższe!
Poza świetną szata naciekową, którą trudno uchwycić aparatem, są jeszcze ogromne ilości kości zwierząt. Zarówno tych, które wyginęły przed tysiącami lat jak niedźwiedzia czy lwa jaskiniowego jak i obecnie mieszkających tutaj nietoperzy.
Nietoperze w Dolinie Kleśnicy
W dolinie występuje kilkanaście gatunków latających ssaków. Są to : nocek duży, nocek wąsatek, nocek Brandta, nocek rudy, nocek Natterera, nocek Bechsteina, nocek orzęsiony, mopek, mroczek pozłocisty, podkowiec mały, gacek brunatny i sporadycznie gacek szary oraz nocek łydkowłosy. Zimą hibernują w jaskiniach i starych sztolniach. Można je zobaczyć jak zwisają z sufitów. Latem część odlatuje do Czech i mieszka tam w dziuplach i na strychach.
Informacje praktyczne o Jaskini Niedźwiedziej
Podczas zwiedzania Kotliny Kłodzkiej Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest punktem obowiązkowym! Nie ma sensu oglądać jej na zdjęciach ani czytać o jaskiniach w podręcznikach, gdy można ją zobaczyć na własne oczy.
- Ponieważ jaskinia jest oblegana przez turystów, a liczebność grup jest ograniczona koniecznie zarezerwujecie bilety tutaj, klik>>> Warto też sprawdzić kiedy jaskinia jest otwarta, gdyż bywa zamykana. Za bilety płaci się na miejscu w kasie. Rezerwacja przepada na 15 minut przed wejściem.
- Planując godzinę wejścia wejście pod uwagę, że z płatnego parkingu (15zł) idzie się spokojnym spacerkiem z dziećmi do jaskini niecałe 30 minut.
- Jaskinia jest tylko częściowo przygotowana pod wózki.
- Na terenie znajduje się darmowa toaleta, przechowalnia bagażu, kawiarnia i sklepik z pamiątkami.
- Zwiedzanie trwa 45 minut
- Chodząc po jaskini nie dotykamy niczego, o ile przewodnik nie pozwoli. Można dotykać w tunelach marmuru Marianna.

Muzeum Ziemi w Kletnie
Idąc z parkingu do jaskini zauważycie wielkie wskazówki prowadzące do Muzeum Ziemi, czyli muzeum geologicznego w Kletnie. Tego typu muzeów jest na Dolnym Śląsku wiele, ale zaletą Muzuem Ziemi jest fakt, że prowadzi je pasjonat, który z przyjemnością opowie Wam o swojej kolekcji.
Na dwóch piętrach domu znajdziecie bogatą kolekcję skał i minerałów z Kotliny Kłodzkiej, Polski i całego świata.
To co najbardziej zaciekawi dzieci to skamienieliny gniazd dinozaurów z jajami, skamieniałe kości, drzewa, małże, ślady gadów czy zęby rekinów.
W ogrodzie zaś zamieszkała cała rodzina dinozaurów oraz mamut, które ciekawie prezentują się na tle gór.
Cennik i godziny otwarcia, tutaj>>>
9 komentarzy
JEDNO Z ATRAKCYJNIESZYCH MIEJSC W POLSCE.
Przyznam, ze w kwestii jaskiń brak mi porównania . Wszyscy wyszliśmy pod wrażeniem.
Tak jak wspomnialem wczesniej kochani.
tak, bardzo tam ciekawie jest:)
Extra …. Byłem i będę nie raz jeszcze
Byłam wieki temu jako dziecko, wspominam fantastycznie! Musze syna tam zabrać 🙂
Warto, bardzo ciekawe miejsce.
Dopiero za 4 razem udało nam się ją zwiedzić. Radzę dokonywać wcześniejszych rezerwacji.
Zdecydowanie wato dokonywać rezerwacji.My nasza mieliśmy dwa tygodnie wcześniej.