Zbliża się weekend, a Wy macie ochotę wyrwać się z domu i zwiedzić nasz piękny i tajemniczy Dolny Śląsk? Oto nasze propozycje na jednodniowe wycieczki dla rodziny po Dolnym Śląsku. Oczywiście możliwości jest znacznie więcej.
W naszym zestawieniu znalazły się zarówno miejsca znane i mniej znane – miasta, miasteczka i wycieczki piesze po górach. Zaznaczamy w nich czy nadają się na wózki, małe nóżki czy tylko dla większych odkrywców.
tekst edytowany 06.2019
Dolina Baryczy
Na północ od Wrocławia rozciągają się Wzgórza Trzebnickie oraz piękna dolina rzeki Baryczy. Rzeka meandruje tutaj leniwie i z bardzo małym spadkiem, co czyni ją świetną na pierwsze wprawki w kajakowaniu (Kajakiem po Baryczy z dzieckiem). Dolina jest znana z wielkich stawów rybnych, gdzie spotkać można mnóstwo ptaków wodnych. Dla amatorów ornitologii zbudowano wieże obserwacyjne, nic tylko wziąć lornetkę i obserwować godzinami ptaki. Teren jest płaski dlatego doskonale nadaje się na wycieczki piesze i rowerowe – wytyczono mnóstwo ścieżek i stworzono infrastrukturę. Więcej dowiecie się we wpisach:
Ruda Sułowska – atrakcje nad Stawami Milickimi Naturum
Milicz – stolica Doliny Baryczy
Ruda Milicka – ścieżka przyrodnicza w krainie stawów
Pogórze Kaczawskie
Kraina Wygasłych Wulkanów to doskonałe miejsce na krótką i dość łatwą wycieczkę w poszukiwaniu pozostałości po wulkanach. Obecnie poza bazaltem znajdziecie neki, czyli wnętrza dawnych wulkanów. Bardzo ciekawym uzupełnieniem jest wędrówka wzdłuż rzeki Bóbr, który w okolicach miasta Wleń ma charakter przełomu. Koniecznie też odwiedźcie wieżę rycerską w Siedlęcinie oraz zajrzyjcie w Świerzawie do środka kościoła z murem obronnym. Oba zabytki pochodzą ze średniowiecza i są słynne z powodu pięknych malowideł. Mnóstwo wiedzy o wulkanach można zdobyć w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie. Więcej o Pogórzu Kaczawskim przeczytacie tutaj:
Zdobywamy nieczynny wulkan, czyli wycieczka na Ostrzycę Proboszczowicką
Wzdłuż Borowego Jaru – ścieżka edukacyjna
Sudety Środkowe
Góry Kamienne i Wałbrzyskie zwane są nie bez powodu małymi Tatrami. Podejścia i zejścia są bardzo ostre, po kamieniach i korzeniach, zatem polecamy je tylko wytrwałym. Co prawda, podczas naszej ostatniej wycieczki na najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich – Borową widziałam rodziców z kilkulatkami, ale muszę przyznać, że asekurowanie dwu lub trzylatka przy tych nachyleniach stoku może przyprawić o palpitację niejednego rodzica. Nie zmienia to faktu, że również tutaj można znaleźć trasy przyjemne i dość łatwe, takie jak wąwóz rzeki Pełcznicy czy szlak z Andrzejówki do Sokołowska, o których piszemy na naszym blogu. Warto też pojechać dalej na południe i zwiedzić Chełmsko Śląskie z ich znanymi Domkami Tkaczy oraz Głazy Krasnoludków i inne okoliczne atrakcje.
Jeżeli zafrapowało Was zdjęcie wschodu słońca, to piszemy więcej o tym jak je robimy!>>>
Ścieżka Hochbergów w wąwozie rzeki Pełcznicy
Góry Suche – Andrzejówka – trasy dla rodziców
Uniemyśl i Okrzeszyn – zapomniana dolina szklarzy
Odkrywamy Chełmsko Śląskie i okolice
Rudawy Janowickie
To co w Rudawach Janowickich lubimy najbardziej to ogromna ilość skałek, po których można się wspinać. Do najciekawszych należą Starościńskie Skały i oczywiście Sokolik. Jeżeli dodacie do tego wizytę w ruinach zamku Bolczów, to udana wycieczka z dzieckiem gwarantowana. Wisienką na torcie jest zwiedzenie miasteczka, którego nie ma, czyli Miedzianki. Zajrzeć też warto do pobliskiego pałacu w Łomnicy.
Rudawy Janowickie z dzieckiem – Starościńskie Skały- Bolczów
Rudawy Janowickie z dzieckiem – wycieczka ze Szwajcarki na Sokolik
Rudawy Janowickie z dzieckiem – trasy o różnym stopniu trudności
Miedzianka, czyli o mieście, którego nie ma
Dolnośląskie miasteczka
Każde miasto na Dolnym Śląsku kryje tajemnice, intrygujące historie, a często też ciekawe zbiory muzealne. Na naszym blogu znajdziecie wiele wpisów o miastach w formie spacerownika.
Świdnica – miasto kupców i aniołków
Legnica. Odkrywamy miasto miedzi, satyry i sgraffito
Bolesławiec Miasto Ceramiki- zwiedzanie z dzieckiem
Jelenia Góra – rodzinne zwiedzanie
Bystrzyca Kłodzka, zwiedzamy królewskie miasto
Görlitz-Zgorzelec fascynujące miasto podzielone rzeką
Karkonosze. Dolina Pałaców i Ogrodów
Karkonosze to mimo wszystko nasze ukochane góry. Wracamy tutaj wielokrotnie o każdej porze roku. Nadają się oczywiście tez na dłuższe pobyty, ale można spokojnie przyjechać tutaj z Wrocławia na jednodniową wycieczkę (ale dobrze jest wcześnie wstać). Do zaproponowania Wam mamy zarówno spokojne wycieczki takie jak wizyta w Bukowcu, rodzinne zwiedzanie Jeleniej Góry czy Cieplic lub wędrówki po górach – od krótkiej wspinaczki na Witosze po zdobycie królowej, czyli Śnieżki. Koniecznie też zwiedźcie Hutę Szkła Julia, aby zobaczyć jak się robi szklane cudeńka.
Zespół parkowo-pałacowy w Bukowcu
Ulubione wycieczki z dzieckiem po Karkonoszach
Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu
Jelenia Góra – rodzinne zwiedzanie
Poznajemy Cieplice Zdrój z dzieckiem
O tym jak powstają kryształowe skarby , czyli zwiedzamy Hutę Julia
Na południe od Wrocławia drogą E67
Pomykając w kierunku na Kotlinę Kłodzką drogą E67 często mijaliśmy ciekawe miasteczka. Wreszcie postanowiliśmy przystanąć i okazało się, że każde z nich kryje prawdziwe skarby. W jednym z najstarszych polskich miasteczek, średniowiecznej Niemczy znajdziecie Piernikarnię Śląską i wspaniały ogród – Arboretum w Wojsławicach. Ząbkowice Śląskie zapraszają Was do odkrycia mrocznych tajemnic Frankensteina oraz zwiedzenia ruin zamku. Z Ząbkowic warto skręcić w kierunku Gór Sowich i zwiedzić Fort w Srebrnej Górze, gdzie przewodnik w historycznym stroju opowie wam o pruskim drylu. Przy okazji przejdźcie się po ścieżce edukacyjnej „Zębata” i zobaczcie co zostało z dawnej kolejki zębatej. Z Ząbkowic można też pojechać na południowy-wschód i zwiedzić ogromny i błyszczący z oddali zamek w Kamieńcu Ząbkowickim należący do królewny Marianny Orańskiej, której zabroniono widywać własne dzieci. W pobliżu znajdziecie też Ziębice z jedynym w Polsce Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Nazwa nie jest zachwycająca, ale wnętrze muzeum bardzo ciekawe. U podnóża Gór Złotych jest Złoty Stok ze znaną Kopalnią Złota. Szczegóły przeczytajcie na blogu:
Zaczarowany pałac wróżek, czyli wizyta w Kamieńcu Ząbkowickim
Odkrywamy tajemnice Ząbkowic Śląskich
Złoty Stok – miasto licznych atrakcji
Arboretum w Wojsławicach, czyli podziwiając zaczarowany ogród
Ziębice, muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego,
Kotlina Kłodzka
Piękny region otoczony zewsząd górami, gdzie znajdziecie forty, miasteczka uzdrowiskowe i niezwykłe zabytki, takie jak dawny młyn papierniczy w Dusznikach Zdrój. Do wyjątkowych w skali kraju należą Góry Stołowe ze wspaniale uformowanymi skałami. Warto też przespacerować się po kładkach Rezerwatu Torfowisko pod Zieleńcem. Nie wolno też zapomnieć o licznych atrakcjach Kudowy Zdrój ani Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie znajdziecie pięknie ufortyfikowane średniowieczne miasto. Z Bystrzycy już niedaleko do Kletna, gdzie znajduje się słynna Jaskinia Niedźwiedzia, sztolnia Uranu i Muzeum Ziemi. Jeżeli jednak wolelibyście wypróbować swoich sił jako grotołazi, to polecamy Wam Jaskinię Radochowską, gdzie w kasku z czołówką będziecie przedzierać się przez szczeliny.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój. Jak powstaje papier?
Tajemnicze skalne miasto, czyli wyprawa w Góry Stołowe.
Topielsko – rezerwat koło Zieleńca
Bystrzyca Kłodzka, zwiedzamy królewskie miasto
Nocleg na Dolnym Śląsku – co, gdzie, jak?
Gdy tylko mamy taka możliwość lubimy wybrać się na weekendowy wyjazd. Zbieramy się wtedy wcześnie rano w sobotę i do celu docieramy przed dziesiątą. Mamy cały dzień na wędrówkowe i odkrywanie, po czym meldujemy się w jakimś pensjonacie lub agroturystyce. Jeżeli mamy jeszcze siły to idziemy na spacer po okolicy lub gramy w gry planszowe i idziemy spać. Kolejnego dnia idziemy zdobywać kolejne szczyty lub wyruszamy powoli w podróż powrotną, co chwila zatrzymując się w małych miasteczkach lub zwiedzając zamki i pałace. Aby uniknąć korków na drogach wlotowych do Wrocławia warto wrócić do miasta nieco wcześniej.
O sprawdzonych przez nas miejscach do nocowania w Karkonoszach pisaliśmy więcej tutaj >>>
Z dużym sentymentem wspominamy też świetny pensjonat Lawenda w Kudowie Zdrój, o którym pisaliśmy tutaj>>>
Poza sezonem można próbować szukać noclegów na miejscu, ale w sezonie zdecydowanie zalecałabym rezerwacje z wyprzedzeniem na przykład przez booking. Jeżeli zdecydujecie się na rezerwacje przez booking teraz czy w przyszłości, to będziemy wdzięczni, jeżeli wykonacie rezerwacje przez nasz link prowadzący do strony regionu, hotelu lub przez główną wyszukiwarkę. Was to nic nie kosztuje, a booking dzieli się z nami swoją prowizją.
Jeżeli interesują Was inne lokalizacje, to dla ułatwienia posegregowaliśmy je regionami: