Jednodniowe wycieczki rodzinne po Dolnym Śląsku

Zbliża się weekend, a Wy macie ochotę wyrwać się z domu i zwiedzić nasz piękny i tajemniczy Dolny Śląsk? Oto nasze propozycje na jednodniowe wycieczki dla rodziny po Dolnym Śląsku. Oczywiście możliwości jest znacznie więcej, ale od czegoś trzeba zacząć.

No comments

Zbliża się weekend, a Wy macie ochotę wyrwać się z domu i zwiedzić nasz piękny i tajemniczy Dolny Śląsk? Oto nasze propozycje na jednodniowe wycieczki dla rodziny po Dolnym Śląsku. Oczywiście możliwości jest znacznie więcej.

W naszym zestawieniu znalazły się zarówno miejsca znane i mniej znane – miasta, miasteczka i wycieczki piesze po górach. Zaznaczamy w nich czy nadają się na wózki, małe nóżki czy tylko dla większych odkrywców.

Dolina Baryczy

Na północ od Wrocławia rozciągają się Wzgórza Trzebnickie oraz piękna dolina rzeki Baryczy. Rzeka meandruje tutaj leniwie i z bardzo małym spadkiem, co czyni ją świetną na pierwsze wprawki w kajakowaniu (Kajakiem po Baryczy z dzieckiem). Dolina jest znana z wielkich stawów rybnych, gdzie spotkać można mnóstwo ptaków wodnych. Dla amatorów ornitologii zbudowano wieże obserwacyjne, nic tylko wziąć lornetkę i obserwować godzinami ptaki. Teren jest płaski dlatego doskonale nadaje się na wycieczki piesze i rowerowe – wytyczono mnóstwo ścieżek i stworzono infrastrukturę. Więcej dowiecie się we wpisach:

Ruda Sułowska – atrakcje nad Stawami Milickimi Naturum

Milicz – stolica Doliny Baryczy

Ruda Milicka – ścieżka przyrodnicza w krainie stawów

Pogórze Kaczawskie

Kraina Wygasłych Wulkanów to doskonałe miejsce na krótką i dość łatwą wycieczkę w poszukiwaniu pozostałości po wulkanach. Obecnie poza bazaltem znajdziecie neki, czyli wnętrza dawnych wulkanów. Bardzo ciekawym uzupełnieniem jest wędrówka wzdłuż rzeki Bóbr, który w okolicach miasta Wleń ma charakter przełomu. Koniecznie też odwiedźcie wieżę rycerską w Siedlęcinie oraz zajrzyjcie w Świerzawie do środka kościoła z murem obronnym. Oba zabytki pochodzą ze średniowiecza i są słynne z powodu pięknych malowideł. Więcej o Pogórzu Kaczawskim przeczytacie tutaj:

Wąwóz Myśliborski z dzieckiem

Zdobywamy nieczynny wulkan, czyli wycieczka na Ostrzycę Proboszczowicką

Wzdłuż Borowego Jaru – ścieżka edukacyjna

IMG_20171216_130426_hdrSudety Środkowe

Góry Kamienne i Wałbrzyskie zwane są nie bez powodu małymi Tatrami. Podejścia i zejścia są bardzo ostre, po kamieniach i korzeniach, zatem polecamy je tylko wytrwałym. Co prawda, podczas naszej ostatniej wycieczki na najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich – Borową widziałam rodziców z kilkulatkami, ale muszę przyznać, że asekurowanie dwu lub trzylatka przy tych nachyleniach stoku może przyprawić o palpitację niejednego rodzica. Nie zmienia to faktu, że również tutaj można znaleźć trasy przyjemne i dość łatwe, takie jak wąwóz rzeki Pełcznicy czy szlak z Andrzejówki do Sokołowska, o których piszemy na naszym blogu. Warto też pojechać dalej na południe i zwiedzić Chełmsko Śląskie z ich znanymi Domkami Tkaczy oraz Głazy Krasnoludków i inne okoliczne atrakcje.

Ścieżka Hochbergów w wąwozie rzeki Pełcznicy

Góry Suche – Andrzejówka – trasy dla rodziców

Odkrywamy Chełmsko Śląskie i okolice

Rudawy Janowickie

To co w Rudawach Janowickich lubimy najbardziej to ogromna ilość skałek, po których można się wspinać. Do najciekawszych należą Starościńskie Skały i oczywiście Sokolik. Jeżeli dodacie do tego wizytę w ruinach zamku Bolczów, to udana wycieczka z dzieckiem gwarantowana. Wisienka na torcie jest zwiedzenie miasteczka, którego nie ma, czyli Miedzianki. Zajrzeć też warto do pobliskiego pałacu w Łomnicy.

Rudawy Janowickie z dzieckiem – Starościńskie Skały- Bolczów

Rudawy Janowickie z dzieckiem – wycieczka ze Szwajcarki na Sokolik

Rudawy Janowickie z dzieckiem – trasy o różnym stopniu trudności

Miedzianka, czyli o mieście, którego nie ma

IMGP7704Dolnośląskie miasteczka

Każde miasto na Dolnym Śląsku kryje tajemnice, intrygujące historie , a często też ciekawe zbiory muzealne. Na naszym blogu znajdziecie wiele wpisów o miastach w formie spacerownika.

Świdnica – miasto kupców i aniołków

Legnica. Odkrywamy miasto miedzi, satyry i sgraffito

Bolesławiec Miasto Ceramiki- zwiedzanie z dzieckiem

Jelenia Góra – rodzinne zwiedzanie

Bystrzyca Kłodzka, zwiedzamy królewskie miasto

P1150034

Karkonosze. Dolina Pałaców i Ogrodów

Karkonosze to mimo wszystko nasze ukochane góry. Wracamy tutaj wielokrotnie o każdej porze roku. Nadają się oczywiście tez na dłuższe pobyty, ale można spokojnie przyjechać tutaj z Wrocławia na jednodniową wycieczkę (ale dobrze jest wcześnie wstać).  Do zaproponowania Wam mamy zarówno spokojne wycieczki  takie jak wizyta w Bukowcu, rodzinne zwiedzanie Jeleniej Góry czy Cieplic lub wędrówki po górach  – od krótkiej wspinaczki na Witosze po zdobycie królowej, czyli Śnieżki. Koniecznie też zwiedźcie Hutę Szkła Julia, aby zobaczyć jak się robi szklane cudeńka.

Zespół parkowo-pałacowy w Bukowcu

Ulubione wycieczki z dzieckiem po Karkonoszach

Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu

Jelenia Góra – rodzinne zwiedzanie

Poznajemy Cieplice Zdrój z dzieckiem

O tym jak powstają kryształowe skarby , czyli zwiedzamy Hutę Julia

IMG_20170211_115800Na południe od Wrocławia drogą E67

Pomykając w kierunku na Kotlinę Kłodzką drogą E67 często mijaliśmy ciekawe miasteczka. Wreszcie postanowiliśmy przystanąć i okazało się, że każde z nich kryje prawdziwe skarby. W jednym z najstarszych polskich miasteczek, średniowiecznej Niemczy znajdziecie Piernikarnię Śląską i wspaniały ogród – Arboretum w Wojsławicach. Ząbkowice Śląskie zapraszają Was do odkrycia mrocznych tajemnic Frankensteina oraz zwiedzenia ruin zamku. Z Ząbkowic warto skręcić w kierunku Gór Sowich i zwiedzić Fort w Srebrnej Górze, gdzie przewodnik w historycznym stroju opowie wam o pruskim drylu. Przy okazji przejdźcie się po ścieżce edukacyjnej „Zębata” i zobaczcie co zostało z dawnej kolejki zębatej. Z Ząbkowic można też pojechać na południowy-wschód i zwiedzić ogromny i błyszczący z oddali zamek w Kamieńcu Ząbkowickim należący do królewny Marianny Orańskiej, której zabroniono widywać własne dzieci. W pobliżu znajdziecie też Ziębice z jedynym w Polsce Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Nazwa nie jest zachwycająca, ale wnętrze muzeum bardzo ciekawe. U podnóża Gór Złotych jest Złoty Stok ze znaną Kopalnią Złota. Szczegóły przeczytajcie na blogu:

Zaczarowany pałac wróżek, czyli wizyta w Kamieńcu Ząbkowickim

Odkrywamy tajemnice Ząbkowic Śląskich

Fort Srebrna Góra dla dzieci

Złoty Stok – miasto licznych atrakcji

Arboretum w Wojsławicach, czyli podziwiając zaczarowany ogród

Ziębice, muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego,

rezerwat torfowisko0Kotlina Kłodzka

Piękny region otoczony zewsząd górami, gdzie znajdziecie forty, miasteczka uzdrowiskowe i niezwykłe zabytki, takie jak dawny młyn papierniczy w Dusznikach Zdrój. Do wyjątkowych w skali kraju należą Góry Stołowe ze wspaniale uformowanymi skałami. Warto też przespacerować się po kładkach Rezerwatu Torfowisko pod Zieleńcem. Nie wolno też zapomnieć o licznych atrakcjach Kudowy Zdrój ani Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie znajdziecie pięknie ufortyfikowane średniowieczne miasto. Z Bystrzycy już niedaleko do Kletna, gdzie znajduje się słynna Jaskinia Niedźwiedzia, sztolnia Uranu i Muzeum Ziemi.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój. Jak powstaje papier?

Tajemnicze skalne miasto, czyli wyprawa w Góry Stołowe.

Topielsko – rezerwat koło Zieleńca

Kudowa-Zdrój z dzieckiem

Bystrzyca Kłodzka, zwiedzamy królewskie miasto

Jaskinia Niedźwiedzia i Muzeum Ziemi w Kletnie. Fantastyczne miejsca dla miłośników geologii i dinozaurów

 

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.