Ponieważ jesteśmy wrocławianami często jeździmy w Karkonosze. Zazwyczaj są to jednodniowe wycieczki, ale czasami robimy wypad na długi weekend lub cały tydzień. W przeciągu ostatnich 10 lat (czyli od urodzin naszej córki) nocowaliśmy w Karkonoszach wiele razy. Poniższa lista jest oczywiście subiektywna i jej celem jest opowiedzenie Wam o kilku ciekawych lokalizacjach. Nie obiecujemy jednak, że Wam również się spodobają, w końcu gusta są różne. Z naszych doświadczeń wynika również, że miejsca prowadzone przez indywidualnych gospodarzy się niestety zmieniają. Podejrzewam, że trudno jest tworzyć fantastyczne miejsce z takim samym zapałem przez wiele lat.
Oferta noclegowa w Karkonoszach jest szeroka i chcemy Wam pokazać pewien przekrój możliwości.
Dla nas jako rodziny z dzieckiem ważne są następujące rzeczy:
Wygodny dość duży pokój z własną łazienką
Szczególnie cenny przy dłuższym pobycie, gdy pada deszcz. W dużym pokoju łatwiej się wygodnie rozlokować ze wszystkimi gratami. Młodsze dzieci mają gdzie raczkować czy ćwiczyć chodzenie. Starsze rozkładać gry planszowe czy konstrukcje z klocków. Osobiście cenię też obecność dużej szafy.
Kuchnia
Dla nas dostęp do kuchni jest kluczowy. Gdy się dużo jeździ warto oszczędzać na wyżywieniu. Nawet jeżeli obiady chcecie jeść w restauracjach i barach to śniadanie i kolację można zrobić wygodnie z różnorodnych produktów trzymanych w lodówce.
Ogród, plac zabaw, zwierzęta
Nawet będąc w tak pięknych górach jak Karkonosze nie cały czas człowiek wędruje. Dlatego świetnym urozmaiceniem, szczególnie dla dzieci, jest duże miejsce do wybiegania się jak ogród czy łąka. Nie da się ukryć, że dzieci kochają zwierzątka, a dla wielu miejskich dzieci kontakt z króliczkiem czy kozą na co dzień jest mocno ograniczony. Dlatego chętnie jeździmy w miejsca, gdzie córka może nakarmić zwierzaki, czy spróbować jazdy konnej. Również inne atrakcje jak lepienie z gliny czy robienie pierników są, szczególnie podczas dłuższych pobytów, przez nas mile widziane.
Brak TV
To może zaskoczyć, ale dla nas cenny jest brak telewizji. Tydzień czy dwa odwyku wszystkim dobrze zrobi! Znów trudno nam się obyć bez WiFi, ale to z racji pisania bloga.
Kowalowe Skały
Malownicze miejsce we Wrzeszczynie na północ od Jeleniej Góry. Pierwsza rzecz, która nam się rzuciła w oczy, gdy tutaj przyjechaliśmy to kury biegające po wybiegu, grzebiące w piachu i chowające się w krzakach.
Dom wybudowany specjalnie dla gości jest duży. Na piętrze znajdują się pokoje i kącik, gdzie można zrobić herbatę i obejrzeć telewizję. Na parterze jest kuchnia i jadalnia, w której dostaliśmy bardzo smaczne śniadanie z jajecznicą z jaj od szczęśliwych kur.
Kowalowe Skały to prawdziwe gospodarstwo, gdzie hodowane są owce wrzosówki, szkockie bydło i daniele. Jest tutaj też trochę drobniejszej zwierzyny jak koty, króliki i świnki. Poproście gospodynię, aby je Wam pokazała.
W Kowalowych Skałach są też prowadzone, w sezonie, warsztaty dla rodzin z filcowania wełny. Terminy warsztatów warto sprawdzić na stronie>>>
Jeżeli zainteresowały Was Kowalowe Skały to więcej znajdziecie tutaj (klik>>>)
W okolicach Kowalowych Skał warto wybrać się Wzdłuż Borowego Jaru – ścieżką edukacyjną.
Wiśniowy Sad w Zachełmiu
To bardzo ładna agroturystyka, która prowadzone jest przez sympatyczne małżeństwo w ponad 100-letnim domu. Jego główną zaletą jest duża ogólnodostępna kuchnia z jadalnią i pokojem wypoczynkowym. W kuchni znajdziecie pełno garnków, naczyń i sztućców. Dodatkowym atutem jest duży sad i ogród. Pokoje, w których mieszkaliśmy mają niewielkie balkony oraz łazienki. Na nasze życzenie umożliwiono nam skorzystanie z pralki i suszarki, co jest bardzo korzystne przy długim pobycie.
Warto tu przyjechać o każdej porze roku. Szczególnie zimą, jeżeli Waszym marzeniem jest wieczór przy prawdziwym kominku!
Plusy:
- duża ogólnodostępna kuchnia
- pokój wypoczynkowy
- ogród z hamakami i stolikami
Minusy
- brak placu zabaw (chyba, że coś się zmieniło)
- brak wyżywienia (ale jest w hotelu obok)
- warto sprawdzić czy zimą droga jest odśnieżona
Zainteresowani? Sprawdźcie ceny i zdjęcia na stronie Klik>>>
W okolicy warto wybrać się na wycieczkę na zamek Chojnik.
Willa Agnieszki w Jagniątkowie
Piękny duży, dwupiętrowy dom zaadaptowany na pensjonat. Na parterze jest recepcja i duża jadalnia, gdzie od 8 rano podawane jest śniadanie w formie szwedzkiego stołu. Jadalnia ma ciekawe elementy wystroju tj. duży witraż. Koło recepcji znajduje się niewielki kącik dla maluszków z namiotem z kulkami i stoliczkiem.
Pokój, w którym my spaliśmy był duży i miał wielką szafę, w której moja córka się bawiła w chowanego. Tak na prawdę były to dwa pokoje z łazienką. W jednym pokoju było tylko małżeńskie łóżko. W drugim jednoosobowe łóżko, stół z krzesłami i biurko z telewizorem. Biurko nam się bardzo przydało, gdyż córka musiała odrobić zadane jej na weekend lekcje (ehhhh).
Okolica jest piękna i można stąd wystartować na spacer na Chojnik lub Drogę pod Reglami.
Zalety:
- Duży pokój z szafą i czystą łazienką,
- śniadanie,
- w pokoju znajduje się czajnik i komplet kubków oraz talerzy,
- na piętrze jest lodówka dla gości.
Wady:
- brak dostępu do kuchni.
Podoba Ci się to miejsce? Sprawdź cenę i wolne terminy tutaj, klik>>>
Mam do Ciebie małą prośbę. Jeśli chiałabyś/chciałbyś wesprzeć mojego bloga i wynagrodzić pracę nad nim, możesz to zrobić rezerwując nocleg z któregokolwiek z linków – nawet linku prowadzącego do ogólnej wyszukiwarki. Wtedy my otrzymamy procent prowizji, którą otrzymuje booking. Ciebie nic to nie kosztuje, a my zbieramy pieniądze na kolejne podróże i możliwość polecania Ci kolejnych ciekawych miejsc.
Apartamenty Sun&Snow Resort w Szklarskiej Porębie
Kilka lat temu zdecydowaliśmy się na 10 dniowy pobyt w Szklarskiej Porębie. Skusiliśmy się na wynajęcie apartamentu, który był po prostu niewielkim mieszkaniem w budynku mieszkalnym kilka minut drogi od głównego deptaka. Zaletą tego rozwiązania była możliwość szybkiego podejścia do sklepu, restauracji czy skorzystania z atrakcji takich jak park linowy. Jednocześnie budynek był na tyle daleko, że nie słyszeliśmy dźwięków miasta. Zaskoczyła nas też konkurencyjna cena.
Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest całkowita intymność (nie słychać sąsiadów zza za cienkiej ściany) i dostęp do w pełni wyposażonej kuchni, łazienki, wielkiej szafy, czy salonu z TV.
Wadą jest niemożliwość poznania innych turystów czy właścicieli, porozmawiania i wymienienia się doświadczeniami.
Apartamenty nie nadają się na krótszy pobyt dlatego, że niezależnie od długości pobytu płaci się około 150zł dodatkowo za sprzątanie.
Nas zaskoczyła potrzeba wpłacenia zwrotnej kaucji w gotówce, na co nie byliśmy przygotowani. Warto doczytać wszystkie zasady drobnym drukiem 🙂
Zalety:
- całe mieszkanie z wyposażeniem do Waszej dyspozycji,
- można zaoszczędzić na chodzeniu po restauracjach i gotować samemu, to co się lubi,
- konkurencyjna cena.
Wady:
- sprzątaniem i gotowaniem musimy się zająć sami (oczywiście w Szklarskiej Porębie są restauracje i bary, gdzie kupicie obiad),
- brak kontaktów z innymi mieszkańcami takie jak istnieją np. w agroturystykach.
Jeżeli właśnie taka forma pobytu Ci odpowiada sprawdź ceny i terminy tutaj, klik>>>
Będąc z dzieckiem w Szklarskiej Porębie koniecznie wybierzcie się na Magiczny Szlak Ducha Gór.
Camp 66 – camping w Karpaczu
To pięknie położony camping w Karkonoszach z fenomenalnym widokiem na Śnieżkę. Można w restauracji campingu zjeść śniadanie, obiad lub wypić kawę siedząc na wygodnych pufach i kanapach i podziwiając widoki. Zdarza nam się przyjeżdżać tutaj tylko na pierogi w drodze z gór! Jak możecie zauważyć na zdjęciach koło kanap i hamaków jest mnóstwo zabawek dla dzieci, piaskownica, a latem basen rozporowy.
Obecnie Camp 66 jest dość dobrze oznakowany, ale warto uważnie szukać drogowskazów, bo jest w oddaleniu do głównej drogi.
Camping jest nowy dzięki czemu znajdziecie tutaj czysty i nowoczesny węzeł sanitarny z licznymi prysznicami oraz świetnie wyposażoną i wielką kuchnię.
Do ciekawostek należy możliwość wynajęcia rozbitego namiotu z materacami i pościelą. Jak nie macie własnego namiotu lub rozważacie jego zakup można zanocować w gotowym i rozbitym. Nie da wam to pełnego wyobrażenia jak to jest podróżować z namiotem z dzieckiem, ale jest to pierwszy posmak.
Ceny oraz pełną ofertę sprawdzisz tutaj, klik>>>
Pałac Łomnica
Jeleniogórska Dolina Pałaców i Ogrodów ma na swoim terenie ogromną ilość pięknych hoteli w zabytkowych wnętrzach. My z okazji rocznicy ślubu postanowiliśmy przenocować w Domu Wdowy, który jest hotelem przy Pałacu Łomnica. W samym pałacu jest muzeum obok kompleks restauracyjno-kawiarniany oraz sklep z regionalnymi przysmakami.
Dom Wdowy jest bardzo eleganckim hotelem z pięknie urządzonymi pokojami. Stylowe meble, kotary w oknach, starannie dobrane obrazy, narzuty i poduszki tworzą unikatowy klimat starej, śląskiej posiadłości. Nie jestem przekonana czy jest to dobre miejsce dla małych dzieci, ale zdecydowanie polecam na romantyczny weekend dla dwojga. Wszyscy rodzice potrzebują chwili wytchnienia i zadbania o związek z dala od pociech.
Ceny i pokoje do wyboru można sprawdzić tutaj, klik>>>
Link, który znajdziesz powyżej jest linkiem afiliacyjnym. Oznacza, że jeżeli uważasz informacje na blogu za użyteczne, możesz zarezerwować nocleg korzystając z tego linku. Wtedy my otrzymamy procent prowizji, którą otrzymuje booking. Ciebie nic to nie kosztuje, a my zbieramy pieniądze na kolejne podróże i możliwość polecania Ci kolejnych ciekawych miejsc.