Jak założyć hodowlę kryształów?

Kiedy nie jesteśmy w podróży bardzo lubimy robić w domu proste eksperymenty. Często uzupełniają one lub rozwijają coś co widzieliśmy podczas wycieczki. Hodowla kryształów to doskonały projekt zimowy, gdyż śnieżynki to nic innego jak kryształki lodu.

No comments

Kiedy nie jesteśmy w podróży bardzo lubimy robić w domu proste eksperymenty. Często uzupełniają one lub rozwijają coś co widzieliśmy podczas wycieczki. Hodowla kryształów to doskonały projekt zimowy, gdyż śnieżynki to nic innego jak kryształki lodu.

Co to są kryształy?

Chyba każdy z nas zachwyca się kryształami, gdyż mają uporządkowaną strukturę. Ich molekuły ułożone są według powtarzającego się wzoru. To powoduje, że kryształy mają wyjątkowo przyciągające nasze oko kształty.

Do najbardziej znanych kryształów należy diament. Jest to niezwykły minerał, będący pochodną węgla. Jest najtwardszym naturalnie występującym minerałem na Ziemi. Robi się z niego biżuterię, ale jest również wykorzystywany do produkcji narzędzi tj. pił diamentowych.

Nie tylko diamenty czy ametysty to kryształy również płatki śniegu to maluteńkie kryształy zamrożonej wody. Zawsze mają sześć stron, ale każde z nich jest inne.

precious-1199183_1920.jpgJak powstają kryształy?

Kryształy powstają podczas procesu zwanego krystalizacją.W naturze ten proces często ma miejsce, gdy ciecze zaczynają stygnąć. Część molekuł zaczyna się zbierać i organizować w struktury, które nazywamy kryształami. Inna metodą jest krystalizacja z roztworu nasyconego i to jest właśnie metoda, która możemy zastosować w domu.

Jak w domu założyć hodowlę kryształów?

Kryształy możemy zrobić z roztworu cukru, soli, kwasku cytrynowego lub boraxu. Ten ostatni można dostać w sklepach internetowych.

Materiały:

  • wrzątek
  • wysokie naczynia i łyżeczka
  • cukier, sól, kwasek cytrynowy, borax
  • druciki kreatywne /może być też nitka

Przebieg eksperymentu:

Do każdego wysokiego naczynia nalewamy kubek wrzątku i w każdym rozpuszczamy jedną ze substancji w proporcji 1 kubek na 3 łyżeczki. Warto na naczyniu napisać, co w nim rozpuściliśmy – to ułatwi obserwację.

Do każdego naczynia wkładamy fikuśnie wygięty drucik kreatywny lub nitkę, tak aby były zanurzone.

Kryształy z Boraxu wytracają się w kilka godzin! Te z cukru i soli wymagają więcej czasu, co pozwala na prowadzenie obserwacji i dokumentowanie jej.

Życzymy Wam świetnej zabawy.

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.