Home Kulinarne Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie

Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie

by Podroże z Mamą i Tatą

Do naszych ulubionych miejsc należą żywe muzea, czyli miejsca, gdzie historia i lokalne zwyczaje prezentowane są w aktywny i ciekawy sposób. Z wielką radością odkryliśmy, że takie muzeum jest również w Krakowie. Tematem przewodnim tego miejsca jest lubiany przez wszystkich obwarzanek. Tutaj poznacie jego historię, recepturę i tajemnice wypieku, ale przede wszystkim będziecie sami mogli się potrudzić, ubrudzić i zrobić swojego obwarzanka!

Przysmak ten ma długą historię. Wiadomo, że istniał już w średniowieczu, ale kto wymyślił jego recepturę tego nie dowiemy się zapewne nigdy. Swój charakterystyczny smak – chrupką skórkę i miękkie wnętrze – zawdzięcza sposobowi w jaki się go produkuje. Szczegółów Wam jednak nie zdradzimy, gdyż nie chcemy Wam odebrać przyjemności odkrycia ich podczas pokazu w Żywym Muzeum Obwarzanka.

Zwiedzając Kraków co rusz natkniecie się na stoiska z obwarzankami. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby kupić oryginalny i certyfikowany. Krakowskie Obwarzanki już kilka lat temu trafiły na listę produktów chronionych Unii Europejskiej. Taki obwarzanek jest wytwarzany ręcznie według uznanej receptury. Certyfikat mogą mieć tylko piekarnie z Krakowa i najbliższej okolicy, zatem obwarzanki kupowane w innych miastach są zazwyczaj maszynowo wykonanymi podróbkami.

IMG_20171124_161831Odwiedzając Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie będziecie mogli dowiedzieć się więcej o historii, sposobie robienia czy różnicach pomiędzy bajglem, preclem a obwarzankiem. Najważniejsze jednak, że każdy może wypróbować sił w przygotowaniu własnego obwarzanka. Jest to świetna zabawa i interesujące doznanie sensoryczne dla dzieci i dorosłych.

To co różni Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie od innych tego typu miejsc, które odwiedziliśmy w Polsce to fakt, że wszyscy uczestnicy pokazu samodzielnie ugniatają ciasto, toczą wałeczki i skręcają swojego obwarzanka. Po wypieczeniu każdy dostaje własne pieczywo na pamiątkę.

Kiedy czekamy aż nasze obwarzanki opuszczą piec, oglądamy film o historii tradycyjnego, krakowskiego pieczywa z narracją Roberta Makłowicza.

Pokaz w muzeum polecamy wszystkim, którzy lubią lokalne tradycje kulinarne i aktywne zwiedzanie Krakowa.


Informacje praktyczne:

  • Żywe Muzeum Obwarzanka znajduje się na ulicy Paderewskiego 4, kilka minut na piechotę od Barbakanu, na Starym Klepaczu.
  • Lokal jest zlokalizowany przy ulicy, wchodzi się po kilku schodkach, dlatego ewentualny wózek trzeba wnieść.
  • Na miejscu znajdziecie mnóstwo pamiątek związanych z obwarzankiem – kubki, podkładki, breloki a nawet skarpetki!
  • Udział w pokazie trzeba zarezerwować na stronie Muzeum Obwarzanka
  • Cały pokaz trwa około 60 minut.

Więcej o Krakowie przeczytasz na naszym blogu we wpisie >>>

Muzeum Obwarzanka dodajemy do wpisu Aktywna Edukacja w Podróży – nasza lista miejsc

0 comment
0

You may also like

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: