Gdy tylko rozpocznie się adwent w całym Dreźnie pojawiają się setki straganów bożonarodzeniowego jarmarku. W sumie jarmarków jest dziesięć (!) i rozciągają się kolorowym korowodem od Dworca Głównego po Neustadt po drugiej stronie Łaby.
Tutejszy jarmark jest jednym z najstarszych i największych w Niemczech i stanowi wspaniałe dopełnienie pięknego miasta jakim jest Drezno, o którego zwiedzaniu dowiecie się więcej we wpisie Drezno z dzieckiem na weekend. Jedyną wadą jarmarku jest przelewający się tłum turystów, wycieczek i mieszkańców. Dlatego jeżeli tylko możecie zwiedzić go w dni robocze, to koniecznie skorzystajcie z okazji. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na dzieci, które łatwo się mogą zgubić w tłumie lub oddalić zaintrygowane kolejnym kolorowym stoiskiem.
Do najciekawszych elementów jarmarku w Dreźnie należą:
- 14 metrowa świąteczna piramida z postaciami, która obraca się dookoła własnej osi.
- teatrzyki lalkowe
- piekarnia świąteczna, gdzie za 5 Euro dzieci mogą upiec własne ciasteczka
- domek z pierników, gdzie można ozdobić kolorowym lukrem wielkiego piernika (płatne).
- liczne karuzele w tym napędzaną pracą ludzkich mięśni za pomocą korby
- największa karuzela w formie koła znajduje się na Augustus Markt po drugiej stronie Łaby.
Wszędzie znajdziecie stoiska z jedzeniem, kiełbasami z grilla, bułkami z cebulą, preclami, migdałami, grzanym winem i gorącą czekoladą. Koniecznie trzeba spróbować Chrissttollen – smakowitej strucli bożonarodzeniowej z mnóstwem rodzynek, skórki pomarańczowej i migdałów. Na dodatek piecze się ją według niezmienionej receptury od 500 lat.
Poza grzanym winem do wyboru jest też rozgrzewający poncz bezalkoholowy Kinder Punsch. Do ceny napoju trzeba doliczyć kaucje za kubek.
Wędrując pomiędzy stoiskami wzrok przykuwają piękne gwiazdy i drewniane zabawki. Do moich ulubionych należy ukochana ozdoba bożonarodzeniowa w Niemczech – dwudziestopięcioramienna gwiazda herrnhucka. Znaleźć ją można wszędzie, na balkonach bloków, zabytkowych kamienicach, w restauracjach i na szczycie kościołów. Gwiazda ta jest produkowana w miejscowości Herrnhut od 1925 roku.
Drewniane zabawki z Rudaw to kolejne typowe ozdoby, które można kupić na jarmarku. Charakterystyczne łuki, piramidy napędzane ciepłem powietrza ze świec oraz liczne figurki żołnierzyków, górników i aniołków. Nas zachwycił dziadek palący fajkę, do którego wkłada się małą świeczkę zapachową. Kiedy kadzidełko się powoli spala, dym wydostaje się przez usta dziadka.
Jarmark Średniowieczny w Dreźnie
Zaraz koło Zamku znajdziecie jarmark średniowieczny w Stallhof. Atrakcja jest biletowana w weekendy (3 i 2 Euro) i darmowa w dni robocze. Wszystkie stoiska są stylizowane na średniowieczne stragany – znajdziecie rymarza, snycerza, kuźnię i wróżkę. Są stoiska poświęcone tylko produktom z rogu lub średniowiecznym strojom. Na dodatek sprzedawcy i część osób, która przechadza się po jarmarku jest w strojach z epoki. Można przyjrzeć się pracy rzemieślników i wypróbować swoich umiejętności w strzelaniu z łuku. Wnętrze Stallhof wypełnia średniowieczna muzyka. Można się poczuć przeniesionym w czasie do innej epoki.
Wejścia są dwa jeden od Schlossplatz, a drugi od Frauenkirche. Otwarte codziennie od 11:00 do 21:30.
5 komentarzy
Muszę się w końcu wybrać do tego miasta, bo wszyscy je chwalą 🙂 Ciekawy wpis!
Polecamy, to piękne miasto o każdej porze roku.
Uwielbiam Drezno, to naprawde urokliwe miasto. Przygotowuje wlasnie podobna relacje o jarmarkach w Berlinie i Brandenburgii 🙂 Adwent 🙂
Bardzo bym chciała obejrzeć inne jarmarki w Niemczech. Szczególnie w mniejszych miejscowościach w Saksonii.
Jak macie czas to fajnie jest przyjechać przed Świętami do Monachium te stoiska mnogość i blichtr robią mega wrażenie