Home RegionDolny Śląsk Rudawy Janowickie z dzieckiem

Rudawy Janowickie z dzieckiem

by Podroże z Mamą i Tatą

Rudawy Janowickie to niewielkie pasmo górskie w Sudetach Zachodnich graniczące z Kotliną Jeleniogórską. Charakterystyczne dla tego regionu są liczne granitowe skały o niezwykłych kształtach, skalne labirynty, schodki i platformy, z których roztaczają się fantastyczne widoki. Oto nasza subiektywna lista wycieczek po Rudawach Janowickich z dzieckiem, czyli co trzeba koniecznie zobaczyć. Zwiedzanie możecie podzielić na kilka jednodniowych wycieczek i przyjeżdżać tutaj np. z Wrocławia w kolejne weekendy. Nam droga do Janowic Wielkich z Wrocławia samochodem zabiera 1,5h.

IMGP8697

Trasa 1 Starościńskie Skały

Pierwsza wyprawa to kawałek solidnego spaceru, który pozwoli Wam zachłysnąć się pięknem Rudaw Janowickich. Będą ruiny zamku warownego, wspaniałe widoki, meandrujący potok Janówka i łazikowanie po skałach. przy okazji dowiecie się co to są żyły amplitu i kociołki wietrzeniowe. Start w Strużnicy, a 5 godzinna wyprawa przez  Starościńskie Skały- Bolczów>>>

sokolik 2Trasa 2 Sokolik

Totalny klasyk Rudaw Janowickich. Tę skałkę (a tak naprawdę całe zgrupowanie skałek) znają wszyscy wspinacze w Polsce oraz każdy, kto uwielbia przepiękne widoki na Karkonosze, Rudawy i Pogórze Kaczawskie. Na dodatek podczas wyprawy można podziwiać ruiny zamku i piękne schronisko w stylu tyrolskim. Zachęcamy do przeczytania wpisu >>>wycieczka ze Szwajcarki na Sokolik.

IMGP2168Trasa 3 Miedzianka

Najmniejsze miasto Prus, które obecnie jest wsią dzięki swojej tajemniczej i nieco pokręconej historii. Wszystko przez intensywne poszukiwanie rud żelaza i uranu, które trwało tutaj przez wieki. Warto zobaczyć miasteczko, którego już nie ma i przespacerować się do pobliskiego Mniszkowa. Poczytajcie >>>Miedzianka, czyli o mieście, którego nie ma

Obraz 048Trasa 4 Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka to jedna z licznych na tym terenie pozostałości po…kopalniach. Tak, tak były tutaj kopalnie pirytu. Piryt to minerał z gromady siarczków, który skrzy się pod wpływem uderzeń krzesiwa. Dzięki czemu woda w Purpurowym Jeziorku jest roztworem kwasu siarkowego i właśnie jemu zawdzięcza swój kolor. Największe jednak wrażenie robi Błękitne Jeziorko, które jest na tyle czyste, że wiosną żaby składając tutaj skrzek i można obserwować je i słuchać podczas żabich godów.

 

Na Kolorowe Jeziorka z Wierciszowic, gdzie znajduje się parking, wiedzie zielony szlak turystyczny. Trasa jest leśną drogą nie nadającą się na wózki. Okolice jeziorek nie są zabezpieczone więc trzeba uważać na dzieci, szczególnie przy Purpurowym Jeziorku.

IMG_20170916_140442Trasa 5 na wózki

Niestety nie znaleźliśmy fajnej pętli na wózki, ale jest asfaltowa droga, po której nie jeżdżą samochody, a doprowadzi Was do ciekawych skał jakimi jest Skalny Most i Piec. Samochód można zaparkować na ulicy Robotniczej w Janowicach Wielkich. Trasa wiedzie koło ruin tartaku, wzdłuż malowniczego potoku Janówka aż na polanę Mniszkowską. Przyjemny spacer w lesie z wózkiem po wygodnym asfalcie gwarantowany.

 

IMG_20170916_170431_hdrŁomnica

Po wyprawie do Rudaw Janowickich warto odwiedzić folwark przy zamku w Łomnicy. Tutaj poza sklepem z produktami regionalnymi, stajnią i kuźnią znajdziecie również restaurację w starej stajni. Jest tutaj przewijak i kącik dla dzieci oraz duża przestrzeń po której młodzi wędrowcy mogą pobiegać, gdy ich rodzice się spokojnie posilają.

Bukowiec

W Kotlinie Jeleniogórskiej znajdziecie wiele pałaców i zamków. Część z nich jest w rekach prywatnych, inne zamieniono na ekskluzywne hotele. Zespół parkowo-pałacowy w Bukowcu jest ogólnodostępny i darmowy. Więcej o atrakcjach tego terenu piszemy tutaj>>>

IMGP8686Noclegi w Rudawach Janowickich. Co i jak?

Poza sezonem zapewne można by zaryzykować szukanie noclegu, ale w sezonie i okolicach takich wydarzeń jak majówka, zdecydowanie proponuję rezerwować. W okolicy znajduje się wiele miejsc noclegowych od kempingów po hotele w pałacach. My polecamy dwa miejsca, gdzie jakość i cena świetnie ze sobą współgrają. W pensjonacie Podgórzanka znajdziecie piękne widoki, duże pokoje oraz świetne śniadanie (nawet wegetarianie są zadowoleni). Na dodatek w pokoju jest zestaw z czajnikiem, co doceni każdy amator herbaty (taki jak ja).

Dom w Dolinie w Trzcińsku są świetne widoki na góry, a w pokoju witają poduszki w kształcie sów. Jest dobrze wyposażona wspólna kuchnia i jadalnia.

Jeśli wybieracie się w Rudawy (albo gdziekolwiek indziej) i chcialibyście wynagrodzić mi pracę nad blogiem, to może dokonać rezerwacji jakiegokolwiek noclegu przez ten link. Dla Was cena się nie zmienia, a booking dzieli się ze mną swoją prowizją. Z góry bardzo dziękuję, jeżeli zdecydujecie się na rezerwację.

0 comment
0

You may also like

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: