Home RegionDolny Śląsk Rudawy Janowickie z dzieckiem – Starościńskie Skały- Bolczów

Rudawy Janowickie z dzieckiem – Starościńskie Skały- Bolczów

by Podroże z Mamą i Tatą

Kolejna z naszych wypraw z dzieckiem w Rudawy Janowickie, którą śmiało możemy polecić na jednodniową wycieczkę. Nam wycieczka zajęła 5 godzin z postojami na wspaniałe widoki i przekąskę na świeżym powietrzu. Trasa jest bardzo różnorodna – idziemy asfaltem, utwardzonym duktem, a fragmenty leśnej ścieżki są mocno namoknięte i trzeba lawirować wśród błota. Głównymi elementami są fantastyczne bloki skalne z widokami na Karkonosze oraz ruiny zamku Bolczów.

Opis trasy

Trasa rozpoczyna się w Strużnicy (około 1,5godziny drogi z Wrocławia samochodem) na parkingu przy szlaku żółtym. Szlakiem idziemy przy betonowym płocie i skręcamy gwałtownie w lewo i pod górę. Uwaga szlak jest w tym miejscu kiepsko oznakowany, nam sporo czasu zabrało znalezienie go. Pierwsze podejście do Starościńskich Skał jest najostrzejszym podejściem całej wycieczki. Przez około 1,15h podchodzimy systematycznie na górę. Po drodze mijamy fenomenalne bloki skalne rozsiane po całej okolicy. Niektóre mają zaskakujące kształty. Takie jak skała z twarzą.

IMGP8697Starościńskie Skały

Starościńskie Skały robią spore wrażenie już gdy stanie się u ich stóp, ale widok z ich szczytu jest obowiązkowym punktem wycieczki. Skały tworzą małe miasteczko labiryntów, szczelin, wąskich przejść i półek skalnych. W XIX wieku właściciel Karpnik nakazał wytyczenie w tym kierunku ścieżek spacerowych, wykucie schodów i stworzenie platformy widokowej. Wprawne oko wypatrzy resztki po napisie Mariannenfels.

Na szczycie warto zwrócić uwagę na drzewa – modrzewie, buki i brzozy o niesamowitych kształtach. Drzewa w takich warunkach starają się przetrwać, ale środowisko jest trudne – silne wiatry i ubogie podłoże.

IMG_20170916_113908Na szczycie wypatrzyłam kociołek wietrzeniowy – jest to kolista misa o wielkości kilkudziesięciu centymetrów (choć podobno występują i 1,5 metrowe), która powstała w wyniku wietrzenia skały.

IMG_20170916_122753_hdr

Dalej szlak prowadzi przez dwie kolejne ciekawe formy skalne – Piec i Skalny Most. Szczególnie ten ostatni jest bardzo ciekawy, ze względu na duże okno pomiędzy skałami. Sam Skalny Most ma zwiększone promieniowanie radioaktywne.

IMG_20170916_122438

Wszystkie skały mają żyły aplitowe. Co to jest? Aplit to resztki magmy, które dostawały się pomiędzy stygnący granit porfirowaty.

Ruiny zamku Bolczów

Już po chwili dochodzimy do potoku Janówka. Śliczny górski potok spływa po skałkach tworząc liczne zakola i niskie kaskady.

IMGP8731_1Nad doliną potoku Janówka górują ruiny zamku Bolczów. Wybudowany w XIV wieku zamek warowny wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Był przez jakiś czas zamieszkany przez rycerzy-rozbójników, należał do sekretarza Zygmunta Starego, podczas wojny 30letniej był oblegany przez wojska Szwedzkie, przed II Wojną Światową była tutaj gospoda i schronisko. Obecnie jest to trwała ruina. Koło studni na dziedzińcu znajdziecie piękny wiąz górski.

Dalej szlak prowadzi nas w dół do doliny potoku Janówka, koło skałek Krowiarki do rozdroża pod Jańską Górą. Tutaj zmieniamy szlak na niebieski, po czym żółtym wracamy do Strużnicy.

IMG_20170916_161458_hdrPonieważ zostało nam jeszcze sporo czasu, postanowiliśmy podjechać jeszcze do pobliskiej Łomnicy, gdzie poza zamkiem wyremontowano również folwark. Obecnie w zamku znajduje się muzeum (wejście kosztuje 12zł) w „tzw. Domu Wdowy” ekskluzywny hotel, a na terenie folwarku jest sklep z przysmakami regionalnymi, sklep lniarski, stajnia, kuźnia oraz restauracja. W restauracji znajdziecie również kącik dla dzieci i WC z przewijakiem. Można tutaj zjeść zarówno obiad jak i kawę z ciachem.

IMG_20170916_170431_hdr

1 comment
1

You may also like

1 comment

Rudawy Janowickie z dzieckiem - 2017-09-21 - 6:58 pm

[…] Pierwsza wyprawa to kawałek solidnego spaceru, który pozwoli Wam zachłysnąć się pięknem Rudaw Janowickich. Będą ruiny zamku warownego, wspaniałe widoki, meandrujący potok Janówka i łazikowanie po skałach. przy okazji dowiecie się co to są żyły amplitu i kociołki wietrzeniowe. Start w Strużnicy, a 5 godzinna wyprawa przez  Starościńskie Skały- Bolczów>>> […]

Reply

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: