Home Działania Aktywna Edukacja w Podróży – nasza lista miejsc

Aktywna Edukacja w Podróży – nasza lista miejsc

by Podroże z Mamą i Tatą

Podczas podróży zawsze wyszukujemy miejsc, gdzie moglibyśmy się ….czegoś nauczyć. Oto nasza lista miejsc w Polsce, które trzeba odwiedzić, jeżeli zależy Wam na pogłębieniu wiedzy waszych dzieci.

„No nie!” – powiecie – „podróże i wycieczki to rekreacja i relaks, a nie nauka!”. Dla nas jednak każdy spacer może przybrać wymiar edukacji poprzez działanie. Na dodatek taką wiedze się łatwiej przyswaja i dłużej pamięta, chociażby dlatego, że zamiast z nudą kojarzymy ją z pozytywnymi emocjami.

Kiedy córka miała w klasie trzeciej temat o rolnictwie my mieszczuchy nie byliśmy wstanie jej pomóc w kwestii bronowania i orania. Czy nie lepiej jednak zamiast sprawdzić w książce czy w Wikipedii pojechać na wieś i dotknąć brony, pługa oraz wsiąść na traktor? Które lepiej byście zapamiętali?

Nie da się ukryć, że gwiazdy lepiej obserwować na niebie niż w atlasie, a ptaki w parku i ogrodzie niż na ekranie telewizora. Dlatego zachęcamy, aby wyjść poza mury i ruszyć poszukiwaniu wiedzy i przygody!


Aktywna Edukacja na Dolnym Śląsku

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój.

Tutaj, podczas warsztatów, dowiecie się jak się robiło dawniej papier. Sami wykonacie własna kartkę, którą zabierzecie do domu na pamiątkę. Do tego poznacie działania młyna papierniczego i zobaczycie niesamowity zbiór rzeczy, które można wykonać z papieru. Wiele z nich Was zaskoczy.

IMG_20170311_122708_hdrPiernikarnia Śląska w Niemczy.

To niewielkie miejsce w Niemczy stworzyła prawdziwa pasjonatka tradycji kulinarnych. W swoich zbiorach ma formy do pierników z całego Śląska. Opowiada niezwykłą historię o tym jak się robiło dawniej pierniki, z jakiej okazji je wręczano i jakie motywy się na nich pojawiały. Do głowy by mi nie przyszło, że piernik mógł być wyznacznikiem bogactwa, a w wielu domach stał jako ozdoba. Podczas wizyty w Piernikarni możecie wziąc udział w warsztatach robienia pierników.

Huta Szkła Julia w Piechowicach

W hucie można zobaczyć krok po kroku jak działa manufaktura, w której wyrabia się piękne szklane naczynia i ozdoby. Poza zwiedzaniem działającej huty do atrakcji należy specjalne pomieszczenie dla dzieci, gdzie mogą wypróbować swoich sił w …byciu hutnikiem. Dużo wiedzy o tradycji i technice w jednym.

P1100773.JPGŚredniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku

Tutaj cofniecie się w czasie do średniowiecza, aby zobaczyć jak pomysłowy był człowiek kilkaset lat temu, gdy dostępne materiały i narzędzia były bardzo ograniczone. Problemów było podczas wydobycia rud złota nie mało. Jak zbudować korytarz w kopalni, aby się nie zapadło? Jak odciągnąć wodę z kolejnych poziomów? Jak wydobyć urobek? Wymyślone mechanizmy zaskoczą Was swoją innowacyjnością. Dużo wiedzy o technice i historii wydobycia.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kolejną atrakcją w Złotym Stoku jest kopalnia złota. Podczas zwiedzania korytarzy kopalni zobaczycie jak wyglądał dzień codzienny górników, zjedziecie podziemną ślizgawką i wyjedziecie specjalnymi wagonikami na powierzchnię. Będzie też szansa zobaczyć co to jest ruda złota. Duża dawka wiedzy z geologii i historii wydobycia gwarantowana.

IMGP7674Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Manufaktura Ceramiki, która można zwiedzić i krok po kroku zobaczyć jak się produkuje śliczne kubeczki, miski i wazony. Istnieje również możliwość wzięcia udziału w warsztatach malowania stylem stempelkowym własnych naczyń.

Ostrzyca Proboszczowicka

Podczas zaproponowanej przez nas wycieczki zdobędziecie nieczynny wulkan w Krainie Wulkanów, czyli na Pogórzu Kaczawskim. Podczas wycieczki zobaczycie wnętrze wygasłego wulkanu i dotkniecie bazaltu. Duża dawka wiedzy geologicznej.

Hydropolis we Wrocławiu

W tym muzeum narracyjnym zdobędziecie mnóstwo wiedzy na temat wody. Od głębin oceanów poprzez legendy, chemię i technikę w Hydropolis postanowiono przedstawić nam każdy aspekt związany z wodą. Co ciekawe muzeum znajduje się w wyremontowanym budynku XIX wiecznego zbiornika wodnego.

Centrum Poznawcze Hali Stulecia

Hala Stulecia to bardzo charakterystyczny budynek o niezwykłej historii i architekturze. Poznać krok po kroku jak powstawała hala i to na symulacjach, dowiedzieć się jacy sławni ludzie ją odwiedzali oraz zobaczyć porównanie różnych kopuł możecie w Centrum Poznawczym Hali Stulecia. Dużo historii XX wieku i architektury.

Można w ciekawy sposób poznać proces budowy hali (symulacja komputerowa budowy budynku) oraz historię ważnych wydarzeń z nią związanych. W drugiej sali znajdziecie interaktywną mapę Wrocławia z różnych okresów.

IMG_20170527_162826

 

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Na wrocławskim Rynku znajduje się, w pięknej kamienicy, muzeum poświęcone narodowej epopei. Zdania na temat wartości „Pana Tadeusza” są podzielone, ale muzeum trzeba odwiedzić, chociażby dlatego, że jest ważnym głosem w tej dyskusji. Na ekspozycjach znajdziecie wiele elementów multimedialnych, są specjalne mapki dla dzieci z zadaniami, wiele eksponatów można dotknąć.

Muzeum Bombki w Miliczu

W miejscu dawnej fabryki bombek znajdziecie muzeum bombki, gdzie za szybą znajdują się tysiące szklanych ozdób o niezwykłych kształtach i kolorach.

IMGP7188

Naturum w Dolinie Baryczy

W skansenie i domu rybaka dowiecie się sporo o historii rybołóstwa i całej Doliny Baryczy. Można zobaczyć narzędzia, które wykorzystywali rybacy, zajrzeć do akwariów i poznać etapy hodowli ryb.

Aktywna Edukacja w Poznaniu

IMG_20170408_105602_hdr

Rogalowe Muzeum Poznania

Rogale Świętomarcińskie to oczywiście produkt lokalny i certyfikowany w Poznaniu. W tym fantastycznym żywym muzeum podczas prezentacji dowiecie się jak się robi krok po kroku rogale, poznacie historię, wypróbujecie składników, a szczęśliwcy pomogą prowadzącym w krojeniu szabla ciasta! Na zakończenie oczywiście próbowanie rogali. Dużo historii tradycji kulinarnych i gwara poznańska.

Brama Poznania ICHOT

Na Ostroweie Tumskim w Poznaniu nad rzeką Cybiną znajdziecie nowoczesne muzeum, które prezentuje historię Poznania. Do wyboru są audioprzewodniki dla dorosłych i dzieci. Zwiedzanie dla dzieci jest skonstruowane w formie wciągającej przygody. W specjalnej sali dla dzieci można obejrzeć model grodu oraz poznać legendy o mieście. W każdej sali jest element interaktywny zachęcający do zgłębienia wiedzy o historii miasta.

Aktywna Edukacja w Warszawie

Centrum Nauki Kopernik

To niewątpliwie jedno z najciekawszych i największych centrów interaktywnych w Polsce. Ogromny budynek został zaaranżowany w taki sposób, że w każdej jego części zgłębiacie inny dział nauki. Dodatkowo jest specjalna część dla małych dzieci „Bzzz”, teatr robotów oraz ogród doświadczeń. Wiele godzin, a nawet dni, przeprowadzania eksperymentów naukowych dla całej rodziny.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Bardzo ciekawe muzeum na temat jednego historycznego wydarzenia. Na obu piętrach przygotowano ekspozycję zarówno o początkach wojny, życiu pod okupacją jak i samego powstania. Niektóre treści mogą się okazać zbyt wstrząsające dla wrażliwych dzieci, dlatego sami rodzice powinni ocenić czy czas już na tak poważne tematy.

IMG_20170709_121446Aktywna Edukacja w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa

W dawnym budynku kotłowni znajdziecie liczne gry multimedialne i panele interaktywne, które wciągają dzieci i uczą przemysłowej historii Łodzi. Można zrobić swoją elektroniczną pocztówkę oraz zaprojektować tkaninę, a potem wysłać sobie na skrzynkę pocztową.

Muzeum Kinematografii

Jak sama nazwa wskazuje w tym muzeum dowiecie się wszystkiego o historii kina. Od pierwszych prób tworzenia filmów ponad sto lat temu, poprzez słynnych amantów kina, kamery, scenografie aż po znane bajki. Znajdziecie tutaj fantastyczną ekspozycję z bohaterami najbardziej znanych polskich animacji – Reksia, pingwina Pik- Poka, Zaczarowanego Ołówka, Muminków, Misia Uszatka, Bolka i Lolka i Baltazara Gąbki. Do budy Reksia i igloo Pik-Poka można wejść, położyć się w łóżku Misia Uszatka.

IMG_20160718_104956Aktywna Edukacja w Toruniu

Planetarium

Wizyta w Planaterium to możliwość zgłębienia astronomii. Do wyboru jest wiele seansów również dla dzieci. Warto wybrać pasujący do wieku i zainteresowań dzieci. Podczas seansu siedzimy sobie wygodnie w fotelach i spoglądamy na wypukły sufit, gdzie wyświetlany jest film z niebem.

Żywe Muzeum Piernika

Słynne pierniki z Torunia można samemu zrobić i ozdobić podczas wizyty w Żywym Muzeum Piernika. To prawdziwa żywa lekcja historii. Prowadzący są przebrani w stroje z epoki i mówią lokalną gwarą.

IMG_20170719_124243Aktywna Edukacja w Lubelskim

Regionalne Muzeum Cebularza

W Lublinie poznacie historię oraz tradycje związane z tym słynnym przysmakiem. Podczas prezentacji nie tylko dowiecie się o składnikach, legendzie powstania, ale również będziecie mogli wziąć udział w przygotowywaniu cebularza.

Skansen Wsi Lubelskiej

Tutaj nie tylko obejrzycie chałupy typowe dla Lubelszczyzny i Roztocza oraz małe miasteczko, ale możecie wziąć udział w prezentacjach prac polowych – orki koniem, wykopek, sianokosów. Warto śledzić stronę wydarzeń w skansenie i wybrać się na takie wydarzenie.

IMGP8244

Olejarnia Świąteczna koło Zamościa

Olej świąteczny to certyfikowany produkt lokalny o wspaniałym smaku i zapachu. W Olejarni można nie tylko go skosztować, ale również zobaczyć jak się go kiedyś robiło. Podczas zabawnego oprowadzania poznacie liczne historie o życiu wsi w okolicy Zamościa, dowiecie się skąd pochodzi wyraz „czerwiec” i „słoma z butów”.

Arsenał w Zamościu

Zamość to idealne miasto twierdza, zatem znajdziecie tutaj wiele miejsc związanych z militariami. W Arsenale obejrzycie multimedialny pokaz o historii twierdzy oraz dwie duże wystawy z bronią i mundurami . Dla wszystkich fanów historii militariów.

Aktywna Edukacja w Krakowie

Żywe Muzeum Obwarzanka

Nie ma lepszego miejsca na spróbowanie swoich sił w robieniu krakowskiego obwarzanka jak żywe muzeum, gdzie nie tylko poznacie jego historię, ale własnymi rękoma ulepicie to smaczne pieczywo.

3 komentarze
0

You may also like

3 komentarze

Adriana 2017-09-26 - 6:33 am

Ciekawe propozycje 🙂 Z niektórymi się zgadzam w 100%, inne mnie trochę „wynudziły”. Nie do końca podobało mi się Hydropolis we Wrocławiu, ale Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to doskonała propozycja rozrywki i nauki dla całej rodziny!

Reply
Podroże z Mamą i Tatą 2017-09-27 - 4:57 pm

Co do Hydropolis też mam zastrzeżenia – za dużo tekstu na tablicach za mało rzeczy na których możnaby położyć ręce np. aż prosi się o wodny plac zabaw taki jak w Centrum Nauki Kopernik.

Reply
Magda 2017-09-30 - 8:21 pm

Również szukam takich miejsc bo nie dość, że dzieciaki czegoś pożytecznego się dowiedzą to do tego lubią takie wycieczki. Warunek by było ciekawie i całkowite dotykanie nie było zabronione 🙂 Pożyteczna lista.

Reply

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: