Aktywna Edukacja w Podróży – nasza lista miejsc

7 komentarzy

Podczas podróży zawsze wyszukujemy miejsc, gdzie moglibyśmy się ….czegoś nauczyć. Oto nasza lista miejsc w Polsce, które trzeba odwiedzić, jeżeli zależy Wam na pogłębieniu wiedzy waszych dzieci.

„No nie!” – powiecie – „podróże i wycieczki to rekreacja i relaks, a nie nauka!”. Dla nas jednak każdy spacer może przybrać wymiar edukacji poprzez działanie. Na dodatek taką wiedze się łatwiej przyswaja i dłużej pamięta, chociażby dlatego, że zamiast z nudą kojarzymy ją z pozytywnymi emocjami.

Kiedy córka miała w klasie trzeciej temat o rolnictwie my mieszczuchy nie byliśmy wstanie jej pomóc w kwestii bronowania i orania. Czy nie lepiej jednak zamiast sprawdzić w książce czy w Wikipedii pojechać na wieś i dotknąć brony, pługa oraz wsiąść na traktor? Które lepiej byście zapamiętali?

Nie da się ukryć, że gwiazdy lepiej obserwować na niebie niż w atlasie, a ptaki w parku i ogrodzie niż na ekranie telewizora. Dlatego zachęcamy, aby wyjść poza mury i ruszyć poszukiwaniu wiedzy i przygody!


Aktywna Edukacja na Dolnym Śląsku

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój.

Tutaj, podczas warsztatów, dowiecie się jak się robiło dawniej papier. Sami wykonacie własna kartkę, którą zabierzecie do domu na pamiątkę. Do tego poznacie działania młyna papierniczego i zobaczycie niesamowity zbiór rzeczy, które można wykonać z papieru. Wiele z nich Was zaskoczy.

Piernikarnia Śląska w Niemczy.

To niewielkie miejsce w Niemczy stworzyła prawdziwa pasjonatka tradycji kulinarnych. W swoich zbiorach ma formy do pierników z całego Śląska. Opowiada niezwykłą historię o tym jak się robiło dawniej pierniki, z jakiej okazji je wręczano i jakie motywy się na nich pojawiały. Do głowy by mi nie przyszło, że piernik mógł być wyznacznikiem bogactwa, a w wielu domach stał jako ozdoba. Podczas wizyty w Piernikarni możecie wziąc udział w warsztatach robienia pierników.

Huta Szkła Julia w Piechowicach

W hucie można zobaczyć krok po kroku jak działa manufaktura, w której wyrabia się piękne szklane naczynia i ozdoby. Poza zwiedzaniem działającej huty do atrakcji należy specjalne pomieszczenie dla dzieci, gdzie mogą wypróbować swoich sił w …byciu hutnikiem. Dużo wiedzy o tradycji i technice w jednym.

Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku

Tutaj cofniecie się w czasie do średniowiecza, aby zobaczyć jak pomysłowy był człowiek kilkaset lat temu, gdy dostępne materiały i narzędzia były bardzo ograniczone. Problemów było podczas wydobycia rud złota nie mało. Jak zbudować korytarz w kopalni, aby się nie zapadło? Jak odciągnąć wodę z kolejnych poziomów? Jak wydobyć urobek? Wymyślone mechanizmy zaskoczą Was swoją innowacyjnością. Dużo wiedzy o technice i historii wydobycia.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kolejną atrakcją w Złotym Stoku jest kopalnia złota. Podczas zwiedzania korytarzy kopalni zobaczycie jak wyglądał dzień codzienny górników, zjedziecie podziemną ślizgawką i wyjedziecie specjalnymi wagonikami na powierzchnię. Będzie też szansa zobaczyć co to jest ruda złota. Duża dawka wiedzy z geologii i historii wydobycia gwarantowana.

Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Manufaktura Ceramiki, która można zwiedzić i krok po kroku zobaczyć jak się produkuje śliczne kubeczki, miski i wazony. Istnieje również możliwość wzięcia udziału w warsztatach malowania stylem stempelkowym własnych naczyń.

Ostrzyca Proboszczowicka

Podczas zaproponowanej przez nas wycieczki zdobędziecie nieczynny wulkan w Krainie Wulkanów, czyli na Pogórzu Kaczawskim. Podczas wycieczki zobaczycie wnętrze wygasłego wulkanu i dotkniecie bazaltu. Duża dawka wiedzy geologicznej.

Hydropolis we Wrocławiu

W tym muzeum narracyjnym zdobędziecie mnóstwo wiedzy na temat wody. Od głębin oceanów poprzez legendy, chemię i technikę w Hydropolis postanowiono przedstawić nam każdy aspekt związany z wodą. Co ciekawe muzeum znajduje się w wyremontowanym budynku XIX wiecznego zbiornika wodnego.

Centrum Poznawcze Hali Stulecia

Hala Stulecia to bardzo charakterystyczny budynek o niezwykłej historii i architekturze. Poznać krok po kroku jak powstawała hala i to na symulacjach, dowiedzieć się jacy sławni ludzie ją odwiedzali oraz zobaczyć porównanie różnych kopuł możecie w Centrum Poznawczym Hali Stulecia. Dużo historii XX wieku i architektury.

Można w ciekawy sposób poznać proces budowy hali (symulacja komputerowa budowy budynku) oraz historię ważnych wydarzeń z nią związanych. W drugiej sali znajdziecie interaktywną mapę Wrocławia z różnych okresów.

Muzeum Pana Tadeusza

Na wrocławskim Rynku znajduje się, w pięknej kamienicy, muzeum poświęcone narodowej epopei. Zdania na temat wartości „Pana Tadeusza” są podzielone, ale muzeum trzeba odwiedzić, chociażby dlatego, że jest ważnym głosem w tej dyskusji. Na ekspozycjach znajdziecie wiele elementów multimedialnych, są specjalne mapki dla dzieci z zadaniami, wiele eksponatów można dotknąć.

Muzeum Bombki w Miliczu

W miejscu dawnej fabryki bombek znajdziecie muzeum bombki, gdzie za szybą znajdują się tysiące szklanych ozdób o niezwykłych kształtach i kolorach.

Naturum w Dolinie Baryczy

W skansenie i domu rybaka dowiecie się sporo o historii rybołóstwa i całej Doliny Baryczy. Można zobaczyć narzędzia, które wykorzystywali rybacy, zajrzeć do akwariów i poznać etapy hodowli ryb.

Aktywna Edukacja w Poznaniu

Rogalowe Muzeum Poznania

Rogale Świętomarcińskie to oczywiście produkt lokalny i certyfikowany w Poznaniu. W tym fantastycznym żywym muzeum podczas prezentacji dowiecie się jak się robi krok po kroku rogale, poznacie historię, wypróbujecie składników, a szczęśliwcy pomogą prowadzącym w krojeniu szabla ciasta! Na zakończenie oczywiście próbowanie rogali. Dużo historii tradycji kulinarnych i gwara poznańska.

Brama Poznania ICHOT

Na Ostroweie Tumskim w Poznaniu nad rzeką Cybiną znajdziecie nowoczesne muzeum, które prezentuje historię Poznania. Do wyboru są audioprzewodniki dla dorosłych i dzieci. Zwiedzanie dla dzieci jest skonstruowane w formie wciągającej przygody. W specjalnej sali dla dzieci można obejrzeć model grodu oraz poznać legendy o mieście. W każdej sali jest element interaktywny zachęcający do zgłębienia wiedzy o historii miasta.

Aktywna Edukacja w Warszawie

Centrum Nauki Kopernik

To niewątpliwie jedno z najciekawszych i największych centrów interaktywnych w Polsce. Ogromny budynek został zaaranżowany w taki sposób, że w każdej jego części zgłębiacie inny dział nauki. Dodatkowo jest specjalna część dla małych dzieci „Bzzz”, teatr robotów oraz ogród doświadczeń. Wiele godzin, a nawet dni, przeprowadzania eksperymentów naukowych dla całej rodziny.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Bardzo ciekawe muzeum na temat jednego historycznego wydarzenia. Na obu piętrach przygotowano ekspozycję zarówno o początkach wojny, życiu pod okupacją jak i samego powstania. Niektóre treści mogą się okazać zbyt wstrząsające dla wrażliwych dzieci, dlatego sami rodzice powinni ocenić czy czas już na tak poważne tematy.

Aktywna Edukacja w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa

W dawnym budynku kotłowni znajdziecie liczne gry multimedialne i panele interaktywne, które wciągają dzieci i uczą przemysłowej historii Łodzi. Można zrobić swoją elektroniczną pocztówkę oraz zaprojektować tkaninę, a potem wysłać sobie na skrzynkę pocztową.

Muzeum Kinematografii

Jak sama nazwa wskazuje w tym muzeum dowiecie się wszystkiego o historii kina. Od pierwszych prób tworzenia filmów ponad sto lat temu, poprzez słynnych amantów kina, kamery, scenografie aż po znane bajki. Znajdziecie tutaj fantastyczną ekspozycję z bohaterami najbardziej znanych polskich animacji – Reksia, pingwina Pik- Poka, Zaczarowanego Ołówka, Muminków, Misia Uszatka, Bolka i Lolka i Baltazara Gąbki. Do budy Reksia i igloo Pik-Poka można wejść, położyć się w łóżku Misia Uszatka.

Aktywna Edukacja w Toruniu

Planetarium

Wizyta w Planaterium to możliwość zgłębienia astronomii. Do wyboru jest wiele seansów również dla dzieci. Warto wybrać pasujący do wieku i zainteresowań dzieci. Podczas seansu siedzimy sobie wygodnie w fotelach i spoglądamy na wypukły sufit, gdzie wyświetlany jest film z niebem.

Żywe Muzeum Piernika

Słynne pierniki z Torunia można samemu zrobić i ozdobić podczas wizyty w Żywym Muzeum Piernika. To prawdziwa żywa lekcja historii. Prowadzący są przebrani w stroje z epoki i mówią lokalną gwarą.

Aktywna Edukacja w Lubelskim

Regionalne Muzeum Cebularza

W Lublinie poznacie historię oraz tradycje związane z tym słynnym przysmakiem. Podczas prezentacji nie tylko dowiecie się o składnikach, legendzie powstania, ale również będziecie mogli wziąć udział w przygotowywaniu cebularza.

Skansen Wsi Lubelskiej

Tutaj nie tylko obejrzycie chałupy typowe dla Lubelszczyzny i Roztocza oraz małe miasteczko, ale możecie wziąć udział w prezentacjach prac polowych – orki koniem, wykopek, sianokosów. Warto śledzić stronę wydarzeń w skansenie i wybrać się na takie wydarzenie.

Olejarnia Świąteczna koło Zamościa

Olej świąteczny to certyfikowany produkt lokalny o wspaniałym smaku i zapachu. W Olejarni można nie tylko go skosztować, ale również zobaczyć jak się go kiedyś robiło. Podczas zabawnego oprowadzania poznacie liczne historie o życiu wsi w okolicy Zamościa, dowiecie się skąd pochodzi wyraz „czerwiec” i „słoma z butów”.

Arsenał w Zamościu

Zamość to idealne miasto twierdza, zatem znajdziecie tutaj wiele miejsc związanych z militariami. W Arsenale obejrzycie multimedialny pokaz o historii twierdzy oraz dwie duże wystawy z bronią i mundurami . Dla wszystkich fanów historii militariów.

Aktywna Edukacja w Krakowie

Żywe Muzeum Obwarzanka

Nie ma lepszego miejsca na spróbowanie swoich sił w robieniu krakowskiego obwarzanka jak żywe muzeum, gdzie nie tylko poznacie jego historię, ale własnymi rękoma ulepicie to smaczne pieczywo.

 

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.