Centrum Pasterskie w Koniakowie

3 komentarze

Koniaków to piękna miejscowość w górach znana z heklowania serwet, obrusów, firan a  nawet stringów. Jeżeli jednak koronczarstwo nie przykuwa Waszej uwagi na zbyt długo – mamy dla Was dobrą wiadomość! Będąc w Koniakowie koniecznie musicie odwiedzić Centrum Pasterskie.

SONY DSCPrzyjechaliśmy zobaczyć Muzeum Koronki, tym bardziej, że były Dni Koronki i wzdłuż drogi wielu artystów wystawiło swoje wyroby. Można też było zobaczyć mieszkanki w trakcie pracy. Nie da się ukryć, że szydełko i kordonek to im śmiga w palcach. My jednak szybko skierowaliśmy nasze kroki do Centrum Pasterstwa.

IMG_20170814_124153

Życie pasterza

W Beskidzie Śląskim wypasane są setki owiec i to od dawna. Pierwszymi pasterzami byli Wołosi – lud nomadyczny, który przywędrował w Polskie Karpaty z Siedmiogrodu w poszukiwaniu pastwisk dla swoich zwierząt. Z czasem Wołosi osiedli i przeszli na szałaśniczy tryb wypasu. Polega on na tym, że wypasem na halach zajmują się tylko pasterze. Właściciele owiec przeprowadzali swoje zwierzęta na łąki i oddawali pod opiekę bacy. Pasterze mieszali zwierzęta, doglądali ich, leczyli i doili. Wędrowali za nimi setki kilometrów po górach, niejednokrotnie w trudnych warunkach pogodowych. Spędzali ze zwierzętami prawie pół roku od maja do końca września.

Praca pasterza to nie jest proste zajęcie. Owcę trzeba doić dwa razy dziennie o 3:30 rano i popołudniu. I nie ma zmiłuj czy jest słońce czy deszcz trzeba iść doić. Z mleka robi się głównie sery – oscypki, bundz, serki gazdowskie (te małe co błędnie nazywamy oscypkami) oraz naszą najnowszą miłość – korbacze.

Pasterz to prawdziwy bohater. Spędza wiele miesięcy z dala od bliskich opiekując się swoimi zwierzętami. Musi umieć radzić sobie w burzy, mgle, gradzie. Chronić swoje owce przed dziką zwierzyną. Musi być sprawny fizycznie, silny, wytrwały, pracowity i odważny.

Centrum Pasterstwa

W Centrum znajdziecie na wystawie naczynia, które baca wykorzystywał do robienia serów, laski pasterskie oraz instrumenty muzyczne, którymi pasterze umilali sobie czas na hali. Obejrzycie stroje i zagracie na dzwonkach.

IMG_1054IMG_1049

Owce się nie tylko doi, ale również strzyże, aby uzyskać wełnę. W Centrum macie możliwość dotknięcia i powąchania (pachnie lanoliną) różnego rodzaju wełny, zobaczenia jak wygląda wyczesywanie wełny i wytwarzanie przędzy na kołowrotku. Można również zakupić jeden z zestawów kreatywnych i na miejscu wykonać pamiątkę z wełny. Jest też ogromny wybór rękodzieła wykonanego z wełny – poduszki, skarpety, breloki i kolekcja owiec. My skusiliśmy się na czarną owcę, która towarzyszyła nam potem w spacerze po Koniakowie.

IMG_1052IMG_1048IMG_1050(1)

Jeżeli chcecie zobaczyć jak się strzyże owce, to koniecznie wybierzcie się do Centrum Pasterskiego w Koniakowie pod koniec sierpnia na Jarmark Pasterski.

Nie można zapomnieć, że w Centrum na parterze są zagrody żywych zwierząt – kóz i owiec, które można nakarmić siankiem. W wyznaczonych godzinach odbywa się oprowadzanie połączone z karmieniem i opowiadaniem historii o zwierzętach.

Oczywiście zakupicie tutaj również wyroby z sera owczego – bundz, bryndzę, oscypki, redykołki i wołoski ser dojrzewający. Tutaj macie pewność, że w wyrobach tych jest mleko owcze, gdyż oscypki kupowane na jarmarkach w całej Polsce często z mlekiem owczym nic nie mają wspólnego.

Centrum Pasterstwa czynne jest cały rok. Toalety i parking dla gości są bezpłatne. Wstęp bezpłatny!

Spacer po Koniakowie

Po wizycie w Centrum Pasterskim i obejrzeniu koronek  na wystawie koronek koniakowskich koniecznie musicie pójść na spacer po miejscowości. Ostrzegamy lojalnie, że cały czas jest w dół lub w górę, ale za to widoki są niezapomniane!

Zaraz koło Centrum znajdziecie szlak żółty, który idąc w kierunku na Zwardoń prowadzi w dół lokalnymi, wyasfaltowanymi drogami. Dochodzimy nim do Fibaczki, skąd odbijamy na szlak niebieski w kierunku drogi wojewódzkiej 943. Tutaj droga zamienia się w gruntową. Poza pięknymi widokami w kierunku Zwardonia znajdziecie tutaj w sierpniu jeżyny. Stąd warto dojść do kolejnego punktu widokowego – Koczy Zamek. Kolejny punkt, skąd roztaczają się fantastyczne widoki znajduje się na Ochodzitej.

Nam spacer po Koniakowie zabrał około 3 godziny.

W okolicy

Bielsko-Biała z dzieckiem, czyli w krainie Reksia i fabryk

W poszukiwaniu źródeł Wisły

Śladami księżniczki Marii Krystyny Habsburg poznajemy Żywiec

SONY DSC

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.