Home PolskaLubelszczyzna Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie – zwiedzanie z dzieckiem

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie – zwiedzanie z dzieckiem

by Podroże z Mamą i Tatą

Macie ochotę na spacer wśród zieleni? W Muzeum Wsi Lubelskiej można zakosztować przyjemnego spaceru wśród ślicznych starych chat otoczonych łanami żyta, polami buraków, warzywniakami i przydomowymi ogródkami. Jednak największy entuzjazm w dzieciach wzbudzają wiejskie zwierzęta. Za serce chwyciły nas kózki, które radośnie podbiegły i zaczęły przeszukiwać nasze torby w poszukiwaniu czegoś zjadliwego.

Z resztą kozy to nie jedyne zwierzęta w skansenie. Po podwórkach przechadzają się kury, kaczki, gęsi i perliczki. W stajni można spotkać konia, a w oborze krowę. Można się tutaj poczuć jak na wsi.

IMG_20170720_111955IMG_20170720_111709_hdrIMG_20170720_105017_hdr

IMG_20170720_122604

Chłopskie zagrody

Skansen jest podzielony na części tematyczne: Wyżyna Lubelska, Powiśle, Roztocze, miasteczko i zespół dworski. W każdej znajdujemy zabudowania typowe dla regionu.

Zaskoczyły mnie jak duże były chłopskie zagrody. Zazwyczaj wszystkie mają te same elementy – izbę mieszkalną z łóżkami, stołem, zydlami i piecem. Na podłodze izby mieszkalnej mają deski. Klepisko tylko przy wejściu, które po deszczu spływa błotem. Zamiast schodków do drzwi trzeba zrobić krok na kilka kamieni. Wejścia niskie, a okienka malutkie (nic dziwnego uciekało nimi ciepło, a na szkło nikogo nie było stać). Po drugiej stronie od izby jest albo pomieszczenie służące za spiżarnię, albo warsztat pracy np. szewca. Na tyłach wiele pomieszczeń gospodarczych, obora, stodoła, kurnik ustawionych w kwadrat i połączonych w jedną całość. Wszystkie chałupy pokryte są strzechą.

IMG_20170720_113946IMG_20170720_113505_hdrIMG_20170720_113454_hdrCzęść prezentująca miasteczko, była dla nas najciekawsza. Zajrzeć można do każdego sklepu, zakładu, restauracji, a nawet do….dentysty. Och! w przerażenie wprawiają te narzędzia, a szczególnie wiertło napędzane na pedał. Zadbano o każdy szczegół – cennik na framudze drzwi, reklamy zachęcające do zakupu mydła tylko odpowiedniej marki (widać podróbki były plagą już w tamtych czasach).

Niestety nie mieliśmy możliwości zobaczyć żniwowania, czyli prezentacji dawnych prac przy zbiorze zbóż. W skansenie regularnie odbywają się pokazy dawnych metod koszenia, orki konnej, zbiórki lnu, czy umiejętności gospodarskich. Warto wybrać się na właśnie taką imprezę do skansenu, aby zobaczyć jak się różne rzeczy kiedyś robiło.

IMG_20170720_113141_hdrOsobiście zabrakło mi bardziej szczegółowych opisów. Można skorzystać z kodów QR lub aplikacji mobilnej na stronie skansenu, która ma opisy połączone z punktami na mapie. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które mają smartfony i dostęp do internetu, ale przecież nie wszyscy je mają.


Informacje praktyczne:

0 comment
0

You may also like

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: