Regionalne Muzeum Cebularza, czyli poznajemy lokalne tradycje

12 komentarzy

Toruń ma pierniki, Poznań rogale, a Lublin? W Lublinie króluje cebularz – okrągły placek drożdżowy z cebulą i makiem. Jest to produkt regionalny i certyfikowany. Najlepsze kupicie tylko ze specjalnym oznaczeniem. Bywają różne – małe i duże. Moim osobistym zdaniem najlepsze są na ciepło. Są doskonałe na lekką i nie słodką przekąskę.

Od niedawna w Lublinie możecie zobaczyć jak piecze się cebularze, poznać jego recepturę oraz historię w Regionalnym Muzeum Cebularza na ulicy Szewskiej 4. Pofabryczny budynek znajduje się kilka kroków od starówki w Lublinie. Kiedyś była tutaj piekarnia oraz fabryka octu, dziś znajdziecie tu między innymi żywe muzeum.

Pokazy odbywają się o określonych godzinach, więc warto wcześniej sprawdzić stronę internetową muzeum >>>

IMG_20170719_124243

Pokaz trwa około godziny. Po zakupieniu biletu otrzymujemy czapkę i zasiadamy na długich ławach. Piekarz Franek i jego pomocnica Esterka opowiadają nam legendy związane z cebularzem oraz jego prawdziwą historię.

Legenda ma wątek miłosny, bo jak wiadomo przez żołądek do serca. Zgodnie z opowieścią pierwszego cebularza, ze skromnych zapasów upiekła Esterka strudzonemu wędrowcowi. Okazuje się, że jest to król Kazimierz Wielki, któremu bardzo kołacz przypadł do serca, a w raz z nim piękna kuchareczka.

IMG_20170719_131703Prawda jest taka, że smaczny kołacz stworzyli mieszkający na lubelszczyźnie Żydzi z prostych, tanich i ogólnodostępnych składników. Niestety nie zachowały się oryginalne przedwojenne receptury i zniknęły wraz z ich autorami podczas wojennej zawieruchy.

Podczas prezentacji chętni biorą udział w kolejnych etapach robienia cebularza. Można kroić cebulę, zważyć mąkę na starej lubelskiej wadze, przesiać na sicie czy rozwałkować drożdżowe ciasto. Na zakończenie każdy mógł spróbować kawałka cebularza, nie tego, który tak pracowicie uczestnicy zagniatali, ale pochodzącego z certyfikowanej piekarni.

Muszę się Wam pochwalić, że moja córka, która z dużym sceptycyzmem podchodzi do nowych smaków, spróbowała cebularza i jej zasmakował!!!

IMG_20170719_125321Czy warto się tutaj wybrać? Zdecydowanie tak, gdyż jest to świetny sposób na żywy kontakt z historią i kulinariami. Dzieci lepiej zapamiętują wielozmysłowe doznanie, gdzie można spróbować, powąchać, pokroić i po ugniatać.

Osobiście dodałabym jeszcze kilka szczegółów takie jak wplecenie regionalizmów, które ubarwią opowieść szczególnie dla turystów spoza Lublina.

Co jeszcze warto zwiedzić w Lublinie sprawdź na naszym blogu, klik>>>

 

 

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.