Wycieczka na Lilienstein i zwiedzanie twierdzy Königstein z dzieckiem

19 komentarzy

To doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę do Szwajcarii Saksońskiej (w Niemczech na południe od Drezna około 250km od Wrocławia). Jeżeli jesteście tutaj przejazdem to polecamy odrobinę historii w twierdzy i wspinaczkę na górę o płaskim jak stół szczycie. Jeżeli spędzacie tutaj kilka dni, to zwiedzenie obu tych miejsc jest obowiązkowym punktem programu.

Całą wycieczkę zaczynamy w miasteczku Königstein. Parkujemy samochód zaraz przy rondzie koło wiaduktu i punktu informacji turystycznej. Polecamy ten parking, bo jest najtańszym, który znaleźliśmy w tym rejonie. Kosztuje 2 Euro za dzień.

Do wyboru macie udanie się do fortecy lub zdobycie Lilienstein. My polecamy zacząć od zdobycia skały. Nam wejście i zejście wraz z przeprawą promową zabrało 1,5 godziny.

Zdobywamy Lilienstein!

Wsiadamy na prom, który przewozi nas i wielu rowerzystów na drugą stronę. Prom jest płatny i warto kupić bilety w obie strony (koszt za 2 osoby dorosłe i 1 dziecko w obie strony 5,5 Euro).

IMG_20170618_123727

Nie da się ukryć, że podejściowe południowe, które wybraliśmy jest ostre. Najpierw idziemy brukowaną drogą oraz fragment asfaltem, aby koło hotelu skręcić w polną ścieżkę, która doprowadzi nas do lasu. Teraz widać nasz cel jak na dłoni!

P1140798

Tutaj rozpoczyna się podejście po schodach z poręczami. Nam wejście zabrało około 20 minut z przerwami na sesje fotograficzne.


Booking.com

 

Na szczycie jest restauracja oraz kilka platform widokowych. Nie mam co zachwalać widoku ze szczytu. Zobaczcie sami.

P1140838

Odwiedzamy Königstein

Po powrocie do Königstein czas na przerwę! W miasteczku znajdziecie liczne kawiarenki i restauracje.  Jak łatwo zauważyć, twierdza znajduje się na szczycie góry, zatem trzeba się na nią wspiąć – do wyboru są dwa szlaki. Można też wjechać płatnym Festungsexpress.

P1140490

Bilety kupujemy w kasie koło windy. Wjazd windą na fortece okazuje się być świetnym pomysłem, gdyż jest przeźroczysta i powoli, gdy wjeżdżamy, zaczyna się naszym oczom ukazywać piękny widok. Na szczycie dość szybko znajdujemy model Königstein, który można dotykać.

W budynku informacji pożyczamy audio przewodniki. Do wyboru jest po polsku dla dorosłych i dla dzieci…. ale po angielsku (niemiecku i czesku). Decydujemy się wypożyczyć ten po angielsku dla dzieci. Okazuje się, że jest świetnie zrobiony – w konwencji baśniowej opowieści z efektami muzycznymi w tle. Główni bohaterowie – dziewczynka i chłopiec – przenoszą się magicznie w czasie i poznają sympatycznego kapitana twierdzy, który ich oprowadza po swoich włościach. Doprawdy szkoda, że nie ma wersji dla dzieci po polsku. W sklepie z pamiątkami można kupić miękką zabawkę – kapitana z pluszowymi kluczami i mieczem!!! Nie mogliśmy się oprzeć i zakupiliśmy!

Twierdza jest, jak wszystkie tego typu budowle małym , całkowicie samowystarczalnym miasteczkiem. Nic dziwnego, w sytuacji wielomiesięcznego oblężenia załoga musi sobie sama dawać radę. Kluczowa jest…woda.  Wydrążona w XVI wieku studnia ma 152 metry! Samych budynków zebrało się 50. Większość z nich pełniła funkcje użytkowe, są tutaj stajnie, koszary, szpital, kasyno oficerskie, zbrojownia, piekarnia i mnóstwo magazynów.

Nie zawsze była tutaj twierdza. To miejsce aż prosiło się o założenie na nim zamku warownego. W XVI wieku zaczęto go intensywnie rozbudowywać i wykorzystywać jako…więzienie.  Przez kilkaset lat było tutaj państwowe więzienie, które czasami „gościło” znamienitych gości.  Więziono tu kanclerzy, pisarzy, rewolucjonistów, burmistrza Lipska i generałów. Tylko jednemu z nich udało się uciec z pilne strzeżonej twierdzy. Chroniła się tutaj również w czasie zawieruchy wojennej saska rodzina królewska. Trzymano tutaj największe skarby z drezdeńskiego skarbca.

P1140568P1140559P1140523

Ceny wstępu może nie są najniższe, ale nie odbiegają od niemieckich standardów. Bilet rodzinny kupicie za 25 Euro. Wypożyczenie audio przewodnika kosztuje 3 Euro. Twierdza należy do  listy 40 zamków i placów Saksonii, które można zwiedzać w ramach specjalnej zniżkowej karty >>>, więc jeżeli macie ochotę zwiedzić więcej zamków w tym landzie to warto rozważyć opcję jej zakupu, tym bardziej, że dwoje dzieci do 15 roku życia wchodzi z właścicielem karty za darmo.

Strona twierdzy jest w języku polskim >>> i warto na niej sprawdzić godziny otwarcia i dodatkowe imprezy.

 

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.