Home RegionDolny Śląsk Jelenia Góra – rodzinne zwiedzanie

Jelenia Góra – rodzinne zwiedzanie

by Podroże z Mamą i Tatą

Jelenia Góra to stolica kotliny, dookoła której są wspaniałe góry – Karkonosze, Rudawy Janowickie i Pogórze Kaczawskie, o których piszemy regularnie na naszym blogu. Czas zatem na wpis o mieście, w którym pojawiamy się regularnie – czasami celowo, a czasami przejazdem – od wielu lat. Opowiemy wam o naszych trasach i miejscach, które naszym zdaniem warto zobaczyć.

Zawsze zazdrościłam mieszkańcom Jeleniej Góry fantastycznego widoku na Karkonosze. Nawet z niespecjalnie atrakcyjnego PRLowskiego osiedla Zabobrze w słoneczne dni rozciąga się niesamowita panorama. Na dodatek nie widać samego Zabobrza!

IMGP7068Jelenia Góra – Trasa rodzinnej wycieczki

Wieży Bramy Zamkowej

Wycieczkę zaczynamy przy Wieży Bramy Zamkowej. Jest to świetny punkt widokowy na cała okolicę nad dachami kamienic. Wstęp wolny, przez cały rok (zimą krótsze godziny otwarcia). Na wieżę wspinamy się stromymi schodami na zewnątrz, a potem wewnątrz. Nie jest przygotowana dla osób niepełnosprawnych. Koło wieży warto zajrzeć Cafe Turystyczna, gdzie poza kawy z ciastkiem można obejrzeć liczne mapy i przewodniki oraz zdobyć informacje o okolicy.

IMGP7063

Widok z wieży byłby jeszcze lepszy bez kominów.

Wieża jest jedną z nielicznych pozostałości po murach obronnych miasta. Wiemy, że Jelenia Góra w XV wieku miała dwa pierścienie murów obronnych i to sporych, bo miały 7 metrów wysokości i 2 metry grubości. Wzmocnione były basztami i wieżami. Do miasta można było wejść tylko przez bramy. Brama Zamkowa prowadziła z miasta do zamku na wzgórzu Krzywoustego. Kiedy zaczęto rozbierać umocnienia miano w planie rozebrać też wieżę, ale sprzeciwili się temu mieszkańcy. Na ich wniosek i za ich pieniądze (!) wyremontowano ją i zamieniono na punkt widokowy. Całe szczęście, bo jest to świetne miejsce do podziwiania nie tylko miasta, ale wspaniałej panoramy na góry.

IMGP7078

Baszta Grodzka

Kilka kroków od wieży znajdujemy kolejną pozostałość po murach – Basztę Grodzką. Uchowała się od rozbiórki tylko dlatego, że jej wnętrza zaadoptowano na mieszkania. Obecnie jest w trakcie adaptacji do nowej funkcji.

⇒ Przyjrzyjcie się portalowi dookoła głównych drzwi. Czy umiecie odczytać wyrytą datę. Ile ma lat?

Rynek

Teraz już niewielki dystans dzieli nas do Rynku. Jeleniogórski Rynek jest niezwykły ze względu na fakt, że wszystkie kamienice mają podcienia. Nie jest niestety oryginalny, co więcej nie został zniszczony podczas wojny…. tylko po wojnie. W „radosnych” czasach komunistycznych uznano, że kamienice są zapleśniałe, a mieszkania małe, więc wszystko wyburza i wybudują nowe! Kamienice ujednolicono, zniknęły wyróżniające je płaskorzeźby, zdobienia, symbole.  To prawdziwa zbrodnia na historii! Co się stało w Jeleniej Górze z rynkiem warto przeczytać na blogu poświęconym jej historii>>>

IMGP7085Przed wojną pierzeje miały nazwy – maślana, kuźników, białoskórników, przędzarzy i pończoszników. Rynek służył jako wielkie targowisko dóbr wszelakich, nazwy  sugerowały, gdzie co można kupić. Kamieniczki należały do najbogatszych mieszczan – właścicieli sklepów, aptek i warsztatów. Z czasem zaczęły się tam pojawiać karczmy i zajazdy.

Podziwiamy ratusz

Ratusz, będący najważniejszym budynkiem w mieście, pochodzi z XVIII wieku. Niestety zwiedzać, go można tylko w godzinach pracy Urzędu Miasta. Jeżeli jednak zdecydujecie się na zwiedzanie zwróćcie uwagę na drewniane płaskorzeźby i klatkę schodową, którą stworzył znany rzeźbiarz Ernst Rulke wraz z uczniami.

Oglądając Ratusz z zewnątrz zauważycie, że jest połączony przejściem z sąsiednimi domami, które są zwane „Siedmioma Domami”. Obecnie domy te pełnią funkcję magistratu. Podczas prac konserwatorskich znaleziono w jednej z nich 20 metrową studnię, która została oczyszczona, zabezpieczona i stanowi obecnie atrakcję turystyczną.

IMGP7087W wielu miejscach na rynku znajdziecie herb miasta – jelenia na trzech wzgórzach. Symbol ten nawiązuje do legendy (a może legenda została stworzona, aby uzasadnić herb?) o Bolesławie Krzywoustym, który miał podczas polowania w Karkonoszach napotkać tutaj wyjątkowo pięknego jelenia. Na cześć tego zwierzęcia król kazał założyć miasto u stóp wzgórza, na którym do XV wieku stał zamek.

⇒Czy umiecie znaleźć jelenia na łączniku łączącym budynek Ratusza i Urzędu Miasta?

Na rogu Ratusza wypatrzeć można postać szczudlarza. Skąd wzięła się w Jeleniej Górze? Otóż od 1983 roku co roku, latem odbywa się tutaj Festiwal Teatrów Ulicznych. Ulice i place miasta zamieniają się w wielki teatr pełen artystów z całego świata

IMGP7089Na Rynku znajdziecie zabytkowy tramwaj, który jest obecnie sklepikiem z pamiątkami i pocztówkami. Obecnie tramwaje nie jeżdżą po mieście, ale jeździły przez prawie 70 lat. Te pierwsze były na gaz, ale ponieważ ich siła była niewielka pasażerowie musieli wpychać je pod górę! Więcej o tramwajach dowiecie się w Muzeum Karkonoskim, gdzie poświęcono im część ekspozycji.

IMGP7097Plac Kościelny

Zaraz obok placu Ratuszowego znajdziecie plac Kościelny z Bazyliką Mniejszą św. Erazma i św.Pankracego. Warto obejść ją dookoła i obejrzeć epitafia umieszczone na ścianach. Znajdziecie liczne nagrobki kobiet i dzieci, ubrane w stroje z epoki, wszyscy z rękoma złożonymi do modlitwy. Część epitafiów była ufundowana przez rzemieślników tj. mydlarzy, rzeźników i pończoszników. Przed nagrobkami stoją tablice tłumaczące, komu są poświęcone. Jest to ciekawy sposób, aby dowiedzieć się czegoś o dawnych mieszkańcach Jeleniej Góry.

Idąc wzdłuż ulicy Konopnickiej miniecie kilka ciekawych kamienic. Spróbujcie znaleźć kamienice z czarnymi ptakami wykonanymi z metaloplastyki i drugą z postaciami trzymającymi lampiony.

IMGP7116Brama Wojanowska

Przy Bramie Wojanowskiej warto zwrócić uwagę na znajdujące się na niej herby Jeleniej Góry, Prus i Śląska. Sama brama nie stoi w oryginalnym miejscu. Po rozebraniu murów miejskich została przeniesiona do koszar, a na Stare Miasto wróciła dopiero w 1998 roku! Koło bramy jest baszta i kaplica św. Anny. Kaplica miała funkcje obronne, o czym świadczą otwory strzelnicze. Warto się tutaj zabawić w poszukiwaczy, gdyż w przyziemiu wprawne oko znajdzie fragment krzyża pokutnego.

Co to jest krzyż pokutny?

Otóż w średniowieczu była to kara za zbrodnię np. morderstwo. Zbrodniarz musiał nie tylko zadośćuczynić rodzinie ofiary, ale również wykuć własnoręcznie krzyż z narzędziem zbrodni i umieścić go w miejscu czynu. Dlaczego widać tylko część? Od czasu, gdy go wmurowano w kaplice podniesiony został poziom chodników.

Kolejne dwa krzyże pokutne znajdziecie trochę dalej na ścianach Cerkwi św. Apostołów Piotra i Pawła. Na jednej z nich można wypatrzeć kuszę i miecz. Szkoda, że nic więcej nie wiemy o tych zbrodniach.

Idąc dalej ulicą 1 Maja, która stała się eleganckim traktem miasta, gdy wybudowano Dworzec Kolejowy na jej końcu, dojdziecie do pomnika Jelonka, przy którym dzieci lubią robić sobie zdjęcia. Na zakończenie warto zajrzeć do Cafe Bristolka, gdzie my zawsze zachodzimy, gdyż kusi nas duży wybór ciast, lodów i kaw.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

img_20170107_121615Jest to obowiązkowy przystanek dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o mieście i jego okolicach. Muzeum zostało odnowione i unowocześnione dzięki dofinansowaniu z UE.

img_20170107_125835Zaraz po wejściu do muzeum rzuca nam się w oczy rekonstrukcja chaty o typowej dla regionu konstrukcji. Wnętrze chaty wypełniają meble i przedmioty wykorzystywane w domu w poprzednich wiekach. Po chacie oprowadza nas głos lektora. Dla kontrastu po drugiej stronie znajdziemy rekonstrukcję wnętrza kamienicy mieszczańskiej z eleganckimi meblami i naczyniami.

img_20170107_122715Pośród licznych eksponatów, opowiadających nam historie Jeleniej Góry oko przykuwa złoty skarb znaleziony podczas robót drogowych w Piechowicach. Są to 94 monety z okresu od XV do XVII wieku. Ciekawostką są drewniane rury wydobyte podczas remontu Rynku. Wystawę dopełniają liczne modele oraz multimedialne stanowiska, gdzie można wyszukiwać kolejnych informacji.

img_20170107_125015Na piętrze znajdziecie dużą kolekcję szkła artystycznego od baroku po czasy współczesne. Wyszukiwanie postaci, zwierząt oraz najpiękniejszych wzorów może zająć dużo czasu i jest ciekawe już dla dziecka w wieku szkolnym. Muszę przyznać, że zachwyciły nas kształty i kolory na tej wystawie. Można tutaj obejrzeć film o historii szkła, a dla dzieci jest interaktywny panel z grami.


Jelenią Górę można zwiedzać ze specjalnym bajkowym przewodnikiem dla dzieci, o którym możecie przeczytać więcej w naszej recenzji>>>

Skoro już jesteście w Jeleniej Górze warto wybrać się bardzo przyjemnym spacerem przełomem Bobru>>> i koniecznie zajrzyjcie do uroczego uzdrowiska Cieplice-Zdrój.

Niedaleko od Jeleniej znajdziecie też doskonałe miejsce na spokojny spacer zespół parkowo-pałacowy w Bukowcu.

Koniecznie tez wybierzcie się w góry. Nasze typy na najlepsze trasy poznacie we wpisie – Ulubione wycieczki z dzieckiem po Karkonoszach

5 komentarzy
0

You may also like

5 komentarzy

Marta Idczak 2017-10-22 - 6:00 pm

Też byłam w Jeleniej Górze:) Świetne miejsce do spędzania wolnego czasu!
Cieszę się że Was znalazłam!

Reply
Podroże z Mamą i Tatą 2017-10-22 - 6:23 pm

Ciesze się, że nas znalazłaś!

Reply
mary 2018-10-31 - 8:34 am

Świetnie oddaliście na zdjęciach klimat tego miasta. Od siebie dodam, że warto odwiedzić Bistro Stację, to restauracja włoska w Jeleniej Górze (a dokładnie w okolicach). Jeśli ktoś szuka miejsca, gdzie można zjeść pyszne śniadanie w Jeleniej Górze albo obiad to będzie zadowolony.

Reply
Podroże z Mamą i Tatą 2018-11-13 - 8:44 am

Dziękujemy za rekomendację, bo muszę przyznać, że z poleceniem miejsca, gdzie można dobrze zjeść w Jeleniej to mamy problem.

Reply
Bartek 2019-05-29 - 11:17 pm

Jelenia Góra i okolice to miejsce, które tak bardzo chciałbym zwiedzić, niestety zazwyczaj jestem tam przejazdem…Podoba mi się też Legnica i Lubin oraz Zgorzelec..Pozdrawiam!

Reply

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: