#muzealniaki – muzealne wyzwanie dla całej rodziny!

No comments

Mamy dla Was muzealne wyzwanie! Jeżeli jesteście rodzicami, którzy chodzą z dziećmi do muzeum, pokażcie innym, że warto wspólnie odkrywać wystawy! Stwórzmy modę na muzea!

Bycie wspólnie w muzeum może być wartościowym przeżyciem dla całej rodziny. Jest to sposób na wspólne doświadczanie i odkrywanie czegoś nowego. Maluszki będą badać wielozmysłowo – chłonąc obrazy, dźwięki i zapachy, a jeżeli tylko w muzeum jest taka możliwość to również dotykając nowych faktur. Rodzic oraz starsze dziecko ma możliwość zapoznać się z wystawą i zdobyć nową wiedzę. Nawet jeżeli nie zwiedzicie sal dokładnie tak jak zrobilibyście to będąc sami, to zawsze jest to nowe doświadczenie eksplorowania wspólnie z dzieckiem. Można spojrzeć na ekspozycję nowym, świeżym okiem.

Kiedy w rodzinie pojawia się małe dziecko często rodzice rezygnują ze swoich pasji i zwyczajów, gdyż trudno je realizować z dzieckiem. Do takich zajęć należy kontakt z kulturą. Jak pójść z dzieckiem do muzeum? Może będzie przeszkadzać innym? Może będzie dotykać eksponaty, albo biegać po salach? Czy będzie gdzie przewinąć dziecko? Jak poradzić sobie z wózkiem?

Czas najwyższy odczarować muzeum jako miejsce nieprzyjazne małym dzieciom! Pokażmy innym rodzicom, że warto chodzić z dzieckiem do muzeum i jest tam fantastycznie. Pokażmy muzealnikom, że rodzic też człowiek kulturalny i chce się z dzieckiem do muzeum wybrać!

Akcję organizuje Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Podróże z Mamą i Tatą z przyjemnością objęło ją patronatem.

Do akcji #muzealniaki przystąpili partnerzy, którzy deklarują przyjazne nastawienie do wizyt dzieci – liczne muzea i galerie sztuki z Dolnego Śląska. Na tej liście znajdziecie miejsca, które warto odwiedzić wraz z dziećmi! Wsparcie akcji zadeklarowało również MPK Wrocław, dzięki któremu łatwiej bezpiecznie dotrzeć do niejednego miejsca przyjaznego dzieciom.

Jak przystąpić do akcji?

  • Po prostu przyjdź z dzieckiem do muzeum czy galerii sztuki. Pokaż innym rodzicom, jak dobrze się bawiliście. Zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.
  • Zrób zdjęcie z dzieckiem w dowolnym muzeum czy galerii sztuki.
  • Dodaj to zdjęcie na swój profil w serwisie Facebook lub Instagram i otaguj #muzealniaki.
  • Otaguj muzeum czy galerię sztuki, w którym zdjęcie zostało zrobione, np. #muzeumpanatadeusza.
  • W muzeach i galeriach sztuki przyjaznych akcji znajdziesz specjalne naklejki akcji #muzealniaki.

#muzealniaki pokazują, że w muzeach i galeriach sztuki jest miejsce dla dziecka w każdym wieku.

#muzealniaki zachęcają rodziców, aby obcowali z kulturą i sztuką w towarzystwie swoich dzieci.

#muzealniaki to dzieci w każdym wieku: niemowlaki, przedszkolaki i uczniowie.

#muzealniaki tworzą modę na muzea!

***

W ramach akcji #muzealniaki oraz Dnia Dziecka od 1 do 4 czerwca rodzinny bilet wstępu do Muzeum Pana Tadeusza kosztuje tylko 1 zł! Bilet rodzinny przysługuje grupie od 2 do 6 osób, w tym przynajmniej jedna osoba musi mieć powyżej 18 lat i przynajmniej jedna osoba musi mieć poniżej 18 lat. Do biletu rodzinnego rozdawane są specjalne mapki uatrakcyjniające zwiedzenia Muzeum z dzieckiem.

partnerzy akcji: Fundacja Fundacja Art Transparent, BAW! Baby Art Walk, BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej, Centrum Sztuki WRO, Centrum Historii Zajezdnia, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Muzeum Współczesne Wrocław, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Muzeum Powozów Galowice, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Miedzi w Legnicy, Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki, MPK Wrocław

patroni medialni: Blog Edek i My, Blog Dolny Śląsk Dla Uli, Blog Podróże z Mamą i Tatą, CzasDzieci.pl, Dwutygodnik Świerszczyk, DzieciakiwPlecaki, Radio Wrocław, Radio Ram, Radio Wrocław Kultura, TuWrocław.com, Wrocław.pl

Pytania?

muzealniaki@ossolineum.pl
www.facebook.com/muzealniaki

 

 

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.