Zespół parkowo-pałacowy w Bukowcu

8 komentarzy

Kotlina Jeleniogórska jest niesamowicie bogata w piękne zamki i pałace. Nie trudno odgadnąć dlaczego właśnie to miejsce przypadło do gustu wielu przedstawicielom pruskiej arystokracji. Malownicza okolica wśród rozlicznych pagórków, ukwiecone łąki, a do tego fantastyczne widoki na panoramę Karkonoszy. Każdy chciałby mieć takiego cuda na wyciągnięcie reki. Właśnie w Bukowcu niedaleko Jeleniej Góry możecie spełnić to marzenie podczas spokojnego spaceru po dużym kompleksie parkowo-pałacowym.

Do ludzi, którzy zakochali się w tej okolicy należał hrabia Friedrich Wilhelm von Reden. Po kilkuletnim pobycie w Wielkiej Brytanii, pełen oświeceniowych ideałów, zakupił duży majątek we wsi Bukowiec. Założył tutaj wzorcowe gospodarstwo rolne oraz park angielski, zgodnie z ówczesną modą. Styl ten pięknie wkomponowuje się w pejzaż i eksponuje jego mocne strony. Nie tylko Friedrich należy do ciekawych postaci, ale również jego 22 lata młodsza żona Friederike Karoline von Reden, którą darzył głębokim uczuciem. Po jego śmierci Friederike została w ukochanym Bukowcu. Była mecenasem sztuki, patronką sierot i wdów. Do niej zwracali się ludzie poszkodowani przez los. Przeżyła męża o 40 lat i zapisała się w pamięci mieszkańców jako dobra i szlachetna pani.

Zwiedzanie kompleksu w Bukowcu

Jadąc z pobliskiej Jeleniej Góry przez Mysłakowice za strzałkami z łatwością znajdziecie w Bukowcu kompleks pałacowo-parkowy z bezpłatnym parkingiem. Teren od kilku lat podlega rewitalizacji i widać już pierwsze efekty.  Zabudowania folwarczne zostały przekształcone w kawiarenkę artystyczną, do której warto skierować na początku kroki, jeżeli chcecie zakupić pamiątki, napić się kawy lub wypożyczyć łódkę.

Zaraz koło kawiarni znajduje się duża mapa terenu.

IMG_20170528_164259Jak widzicie na mapie, jest co zwiedzać! Wstęp jest bezpłatny, ale jeżeli macie ochotę możecie wykupić cegiełkę wspierającą rewitalizację kompleksu. Na całym terenie znajduje się kilkadziesiąt tablic informacyjnych opisujących historię i przyrodę tego miejsca. Ścieżki są dość dobrze oznakowane.

Cały teren nadaje się na spacer z wózkiem z dużymi kołami (część ścieżek to trawa wykoszona na łące lub leśne ścieżki). Jedynie podejście do punktu widokowego i wieży nie nadaje się na koła jakiejkolwiek maści.

My naszą trasę rozpoczęliśmy od Herbaciarni – budynku na wzniesieniu stylizowanego na starożytną świątynię. Znajduje się tam biblioteka, gdzie można się rozsiąść i poczytać wybraną pozycję lub ją sobie zabrać do domu, najlepiej w zamian za inną.

Następnie skierowaliśmy nasze kroki do wieży widokowej i ruin zamku Kessela. Droga wije się po zboczu wzniesienia, aby pod koniec zamienić się w pełne konarów i dość strome podejście. Na szczycie czeka piękna nagroda – ceglana wieża z tarasem widokowym. Fantastyczna panorama na całą okolicę – Karkonosze i Rudawy Janowickie – zapiera dech w piersiach. W przyszłości ma być tutaj miejsce na pikniki i występy plenerowe.

Z ruin zamku powróciliśmy tą samą ścieżką do rozwidlenia i skierowaliśmy się do Kręgu Druidów. To niewielkie skupisk skałek otoczone buczyną nawiązuje do romantycznych elementów w parku.

Spacer wśród całego kompleksu stawów to prawdziwa przyjemność w piękny, ciepły dzień. Trasa jest tak poprowadzona, że można obejść wszystkie stawy. Znajdziecie tutaj pomost, gdzie można się kąpać, przystań łódek oraz miejsce na ognisko. Jest też szansa na przyglądanie się wodnemu ptactwu. Na jednym ze stawów gniazdują dzikie łabędzie.

Geocashing

Dla wszystkich miłośników poszukiwania skarbów na terenie parku schowano kilka skrzynek (geocash), kto znajdzie wszystkie skrzynki odkryje tajemnicze hasło.

Podczas naszego pobytu nie znaleźliśmy placu zabaw dla dzieci, aż prosiłoby się o coś nietypowego np. wodny plac zabaw. Ponieważ Fundacja Dolina Pałaców i Ogrodów cały czas poprawia infrastrukturę terenu możliwe, że pojawi się też więcej atrakcji dla dzieci.

Strona Parku Krajobrazowego w Bukowcu>>>

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.