Home RegionDolny ŚląskSudetyKarkonosze Zespół parkowo-pałacowy w Bukowcu

Zespół parkowo-pałacowy w Bukowcu

by Podroże z Mamą i Tatą

Kotlina Jeleniogórska jest niesamowicie bogata w piękne zamki i pałace. Nie trudno odgadnąć dlaczego właśnie to miejsce przypadło do gustu wielu przedstawicielom pruskiej arystokracji. Malownicza okolica wśród rozlicznych pagórków, ukwiecone łąki, a do tego fantastyczne widoki na panoramę Karkonoszy. Każdy chciałby mieć takiego cuda na wyciągnięcie reki. Właśnie w Bukowcu niedaleko Jeleniej Góry możecie spełnić to marzenie podczas spokojnego spaceru po dużym kompleksie parkowo-pałacowym.

IMGP7140

Pełni oświeceniowych ideałów

Do ludzi, którzy zakochali się w tej okolicy należał hrabia Friedrich Wilhelm von Reden. Po kilkuletnim pobycie w Wielkiej Brytanii, pełen oświeceniowych ideałów, zakupił duży majątek we wsi Bukowiec. Założył tutaj wzorcowe gospodarstwo rolne oraz park angielski, zgodnie z ówczesną modą. Styl ten pięknie wkomponowuje się w pejzaż i eksponuje jego mocne strony. Nie tylko Friedrich należy do ciekawych postaci, ale również jego o 22 lata młodsza żona Friederike Karoline von Reden, którą darzył głębokim uczuciem. Po jego śmierci Friederike została w ukochanym Bukowcu. Była mecenasem sztuki, patronką sierot i wdów. Do niej zwracali się ludzie poszkodowani przez los. Przeżyła męża o 40 lat i zapisała się w pamięci mieszkańców jako dobra i szlachetna pani.

Zwiedzanie kompleksu w Bukowcu

Jadąc z pobliskiej Jeleniej Góry przez Mysłakowice za strzałkami z łatwością znajdziecie w Bukowcu kompleks pałacowo-parkowy z bezpłatnym parkingiem. Teren od kilku lat podlega rewitalizacji i widać już pierwsze efekty.  Zabudowania folwarczne zostały przekształcone w kawiarenkę artystyczną, do której warto skierować na początku kroki, jeżeli chcecie zakupić pamiątki, napić się kawy lub wypożyczyć łódkę.

Zaraz koło kawiarni znajduje się duża mapa terenu.

Jak widzicie na mapie, jest co zwiedzać! Wstęp jest bezpłatny, ale jeżeli macie ochotę możecie wykupić cegiełkę wspierającą rewitalizację kompleksu. Na całym terenie znajduje się kilkadziesiąt tablic informacyjnych opisujących historię i przyrodę tego miejsca. Ścieżki są dość dobrze oznakowane.

IMGP7152Cały teren nadaje się na spacer z wózkiem z dużymi kołami (część ścieżek to trawa wykoszona na łące lub leśne ścieżki). Jedynie podejście do punktu widokowego i wieży nie nadaje się na koła jakiejkolwiek maści.

My naszą trasę rozpoczęliśmy od Herbaciarni – budynku na wzniesieniu stylizowanego na starożytną świątynię. Znajduje się tam biblioteka, gdzie można się rozsiąść i poczytać wybraną pozycję lub ją sobie zabrać do domu, najlepiej w zamian za inną.

Następnie skierowaliśmy nasze kroki do wieży widokowej i ruin zamku Kessela. Droga wije się po zboczu wzniesienia, aby pod koniec zamienić się w pełne konarów i dość strome podejście. Na szczycie czeka piękna nagroda – ceglana wieża z tarasem widokowym. Fantastyczna panorama na całą okolicę – Karkonosze i Rudawy Janowickie – zapiera dech w piersiach. W przyszłości ma być tutaj miejsce na pikniki i występy plenerowe.

IMGP7143Z ruin zamku powróciliśmy tą samą ścieżką do rozwidlenia i skierowaliśmy się do Kręgu Druidów. To niewielkie skupisk skałek otoczone buczyną nawiązuje do romantycznych elementów w parku.

Spacer wśród całego kompleksu stawów to prawdziwa przyjemność w piękny, ciepły dzień. Trasa jest tak poprowadzona, że można obejść wszystkie stawy. Znajdziecie tutaj pomost, gdzie można się kąpać, przystań łódek oraz miejsce na ognisko. Jest też szansa na przyglądanie się wodnemu ptactwu. Na jednym ze stawów gniazdują dzikie łabędzie.

IMGP7149Geocashing

Dla wszystkich miłośników poszukiwania skarbów na terenie parku schowano kilka skrzynek (geocash), kto znajdzie wszystkie skrzynki odkryje tajemnicze hasło.

Podczas naszego pobytu nie znaleźliśmy placu zabaw dla dzieci, aż prosiłoby się o coś nietypowego np. wodny plac zabaw. Ponieważ Fundacja Dolina Pałaców i Ogrodów cały czas poprawia infrastrukturę terenu możliwe, że pojawi się też więcej atrakcji dla dzieci.

Strona Parku Krajobrazowego w Bukowcu>>>

4 komentarze
0

You may also like

4 komentarze

ksiazkowepowroty 2017-05-31 - 4:50 pm

Ślicznie! Nigdy nie byłam w tamtych okolicach, ale uwielbiam takie pejzaże i naprawdę chętnie zobaczyłabym to cudo na żywo! <3

Reply
MamaKarolina 2017-05-31 - 5:14 pm

Piękne miejsce, świetne zdjęcia. Super że wstęp jest bezpłatny i że niż na się tam przemieszczać ż wozkiem. Może kiedyś zajdziemy;)

Reply
olafig 2017-06-03 - 7:59 pm

Jak tam pięknie! Prawie tak pięknie jak w Gorcach czy Beskidzie Wyspowym! 🙂

Reply
Agnieszka 2021-08-11 - 6:51 am

Byliśmy tam w tym roku. Piękne, malownicze miejsce w cudownie położonej miejscowości. W Bukowcu znaleźliśmy świetną miejscówkę na nocleg z dala od zgiełku, z przyrodą i zwierzętami za oknem – Osada Krasne – polecam całym serduchem 🙂

Reply

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: