Autostadt – miasto samochodów

4 komentarze

Wolfsburg koło Hannoveru jest miastem Volkswagena. Jest tu siedziba koncernu, wielka fabryka oraz muzeum samochodów Autostadt. Każdy fan współczesnej motoryzacji powinien je odwiedzić. Cały kompleks jest bardzo duży i podzielony tematycznie. Są budynki o fantastycznych kształtach, które służą za rodzaj salonów samochodowych znanych marek tj. Audi, Seat czy Porsche. Dużą atrakcją jest wieża pełna samochodów, na której szczyt można wjechać windą i podziwiać, w ładne dni, widok okolicy. Jest też miejsce, gdzie można było poćwiczyć jazdę po trudnym terenie samochodami Yeti i Volkswagen.

Zaraz po wejściu do głównej hali i kupieniu biletów kierujemy się do części poświęconej produkcji samochodów oraz ekologii. Wystawy są interaktywne po angielsku i niemiecku. Jest wiele multimedialnych paneli, które wyświetlają filmy o etapach produkcji, powodach dla których wykorzystuje się różne materiały do ich budowy, czy opowieści ludzi zatrudnionych przy produkcji samochodów. W sali kinowej obejrzeć można kilka zabawnych filmików, których bohaterami są użytkownicy Volkswagena.

IMG_0424Ekologia ma własne zielone piętro o bardzo ciekawym designie. Znajdziecie tutaj wiele informacji o efekcie cieplarnianym, zanieczyszczeniu wody oraz powietrza. Jeden z paneli w kształcie wodospadu służy do zadawania pytań. Trzeba złapać trzy kulki, aby poznać pytanie np. czy chciałbyś być niedźwiedziem polarnym, albo czy człowiek powinien rządzić przyrodą? Nie da się ukryć, że piętro poświęcone edukacji ekologicznej w centrum stworzonym przez znanego z jednej z największych afer ekologicznych Volkswagena, za pieniądze, za które można by pewnie posadzić spory las, trąci hipokryzją.

Znajdziecie tutaj kilkupiętrowy budynek, w którym wyeksponowane są pojazdy od pierwszego wehikułu opatentowanego przez Benza (tricykl z silnikiem) poprzez mniej lub bardziej znane pojazdy, po najnowsze samochody. Jest tutaj i klasyczny, czarny Ford T, Volkswagen Golf I generacji, Trabant, Chevrolet Conveir, Bugatti, Atlantic, VW Karmann-Ghia, Boorgward i wiele innych. Niestety samochodów nie można dotykać. Jest za to dużo informacji o ich projektantach i twórcach

Córce najbardziej spodobał się wewnętrzny plac zabaw, z licznymi elementami do wspinania się i ślizgawkami oraz trampolinami. Dużą popularnością, również wśród dorosłych, cieszyły się zabawne pojazdy napędzane siłą ludzkich mięśni. Można było poćwiczyć tutaj koordynację oraz refleks i odchudzić uda.

IMG_0420

Mnie osobiście zadziwił nowoczesny pomysł na cały kompleks, zanurzony w zieleni, otoczony z każdej strony wodą. Z licznymi mostkami, ciekawymi designerskimi ławeczkami, a nawet pełnym kwiatów ruchomym tunelem. Wypatrzyliśmy tutaj gęsi oraz nutrię – widać przyroda wtargnęła do Autostadt.

Informacje praktyczne:

  • ceny i godziny otwarcia warto sprawdzić na stronie >>>
  • płatny parking znajduje się przy Autostadt
  • bilet wstępu służy jako karta, która wkładamy do czytnika koło przejść. Warto ją zachować, gdyż umożliwia wejścia i wyjścia z różnych części. Opuszczając Autostadt można bilet wrzucić do specjalnego kontenera.
  • Na terenie kompleksu znajdziecie liczne toalety również dla matek z dzieckiem (znaleźliśmy również toaletę dla dzieci w wieku przedszkolnym z niską umywalką i sedesem).
  • Całość jest dostosowana do potrzeb rodziców z wózkami. Dla najmłodszych wydzielono kącik z poduszkami i miękkimi pufami.
  • Na terenie znajdują się kawiarnie, restauracje, pizzeria, piekarnia i liczne sklepy z pamiątkami.

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.