Moja córką jest fanką nietoperzy i gdy tylko się dowiedziała, że istnieje centrum wiedzy o nietoperzach natychmiast zapragnęła je zobaczyć. W Bad Segeberg, niedaleko Lubeki w Niemczech, jest jaskinia, gdzie co roku zimuje 27 tysięcy nietoperzy. Jest ich tutaj aż 7 różnych gatunków. Upodobały sobie to miejsce, gdyż jest tutaj stała temperatura 10 stopni i 100% wilgotności. Obserwacje zimujących tutaj nietoperzy wykazały, że miejsce jest tak atrakcyjne, że zlatują się tutaj osobniki nawet z Dani (około 100km). Zapewne wiecie, że hibernacja nietoperzy to zjawisko niezwykłe. Zwierzęta te obniżają temperaturę ciała do około 4 stopni Celsjusza, zmniejszają szybkości bicia serca oraz oddechu. Nie potrzebują wtedy wiele energii i mogą żyć tylko ze zgromadzonego latem tłuszczu.
Jaskinia (na zdjęciu widać mapę jaskini) zimą służy jako zimowisko dla nietoperzy i nie jest wtedy udostępniana turystom, gdyż obudzone ssaki mogą umrzeć z głodu. Od kwietnia nietoperze wylatują w poszukiwaniu pożywienia, a my możemy obejrzeć tajemnicze tunele. Jaskinia została wypłukana w gipsie i jej wiek szacuje się na 10 tysięcy lat. Jak na jaskinię to nie jest dużo czasu. Ponieważ w gipsie nie tworzą się stalaktyty i stalagmity możemy jedynie obserwować efekty wypłukiwania przez wodę oraz zobaczyć, w którym miejscu nietoperze zimują, zbite w zwarte kolonie. Mieszka tutaj również jedyny w swoim rodzaju chrząszcz, który żywi się martwymi nietoperzami. Skąd martwe nietoperze? Niestety nie wszystkie przeżywają pierwsze zimowisko. Część jest za mała i nie wystarczająco najedzona owadami, aby przetrwać bardzo trudny okres hibernacji. Uważa się, że nawet 50% młodych nie przeżywa pierwszej zimy. Jeżeli uda im się dotrwać do wiosny to żyją od 5 do 7 lat.
Noctalis, czyli centrum wiedzy o nietoperzach
Poza zwiedzaniem jaskini warto również obejrzeć budynek Noctalis, poświęcony nietoperzom. W kasie poza biletami należy wypożyczyć za kaucją latarki (5 Euro za sztukę).
Na poziomie -2 obejrzymy jak wygląda świat tych fascynujących ssaków zimą. Latarkami wyszukujemy na suficie i w różnych zakamarkach nietoperzy. Otaczają nas też dźwięki jaskini. Można obejrzeć film o Kalberghohle. Większość informacji jest po niemiecku. Są jednak słuchawki na każdym piętrze, gdzie najważniejsze informacje są przetłumaczone na angielski.
Piętro -1 to piętro sezonu letniego dla nietoperzy. Możemy się tutaj wtulić w rodzinkę nietoperzy. Wyczuć palcami kształty jedzonych przez nie owadów, dotknąć materiału podobnego w dotyku do ich futra. Cały czas warto szukać za pomocą latarki ssaków schowanych w różnych zakamarkach.
Na kolejnym pietrze dowiemy się o życiu i śmierci nietoperzy, echolokacji oraz zwyczajach związanych z urodzinami. Są tutaj dwie sztuczne jaskinie, do których chętnie wejdą szczególnie dzieci.
Na ostatnim piętrze czekają na Was zwierzęta nocne. W akwariach znajdziecie węże, gekony, myszki i owady. Największe pomieszczenie mają jednak dziesiątki nietoperzy owocowych, które obserwujemy podczas lotu i jedzenia bananów.
Informacje praktyczne:
- parking darmowy jest oddalony od Noctalis o jakieś 5 minut spaceru,
- część muzealna jest dostępna cały rok,
- jaskinia dostępna do zwiedzania od kwietnia do października,
- najlepiej odwiedzać jaskinię w sierpniu, kiedy pojawiają się tutaj z wizytą nietoperze,
- zwiedzanie jaskini prowadzone jest tylko w języku niemieckim,
- można kupić bilety tylko na jedną z atrakcji,
- warto wziąć cieplejsze ubranie, gdyż jest tutaj 10 stopni, niezależnie od temperatury na dworze.
- strona internetowa Noctalis