Home EuropaNiemcy Bad Segeberg Kalkberghohle – w krainie nietoperzy

Bad Segeberg Kalkberghohle – w krainie nietoperzy

by Podroże z Mamą i Tatą

Moja córką jest fanką nietoperzy i gdy tylko się dowiedziała, że istnieje centrum wiedzy o nietoperzach natychmiast zapragnęła je zobaczyć. W Bad Segeberg, niedaleko Lubeki w Niemczech, jest jaskinia, gdzie co roku zimuje 27 tysięcy nietoperzy. Jest ich tutaj aż 7 różnych gatunków. Upodobały sobie to miejsce, gdyż jest tutaj stała temperatura 10 stopni i 100% wilgotności. Obserwacje zimujących tutaj nietoperzy wykazały, że miejsce jest tak atrakcyjne, że zlatują się tutaj osobniki nawet z Dani (około 100km). Zapewne wiecie, że hibernacja nietoperzy to zjawisko niezwykłe. Zwierzęta te obniżają temperaturę ciała do około 4 stopni Celsjusza, zmniejszają szybkości bicia serca oraz oddechu. Nie potrzebują wtedy wiele energii i mogą żyć tylko ze zgromadzonego latem tłuszczu.

IMG_20170502_162217Jaskinia (na zdjęciu widać mapę jaskini) zimą służy jako zimowisko dla nietoperzy i nie jest wtedy udostępniana turystom, gdyż obudzone ssaki mogą umrzeć z głodu. Od kwietnia nietoperze wylatują w poszukiwaniu pożywienia, a my możemy obejrzeć tajemnicze tunele. Jaskinia została wypłukana w gipsie i jej wiek szacuje się na 10 tysięcy lat. Jak na jaskinię to nie jest dużo czasu. Ponieważ w gipsie nie tworzą się stalaktyty i stalagmity możemy jedynie obserwować efekty wypłukiwania przez wodę oraz zobaczyć, w którym miejscu nietoperze zimują, zbite w zwarte kolonie. Mieszka tutaj również jedyny w swoim rodzaju chrząszcz, który żywi się martwymi nietoperzami. Skąd martwe nietoperze? Niestety nie wszystkie przeżywają pierwsze zimowisko. Część jest za mała i nie wystarczająco najedzona owadami, aby przetrwać bardzo trudny okres hibernacji. Uważa się, że nawet 50% młodych nie przeżywa pierwszej zimy. Jeżeli uda im się dotrwać do wiosny to żyją od 5 do 7 lat.

IMG_20170502_144549

Noctalis, czyli centrum wiedzy o nietoperzach

Poza zwiedzaniem jaskini warto również obejrzeć budynek Noctalis, poświęcony nietoperzom. W kasie poza biletami należy wypożyczyć za kaucją latarki (5 Euro za sztukę).

Na poziomie -2 obejrzymy jak wygląda świat tych fascynujących ssaków zimą. Latarkami wyszukujemy na suficie i w różnych zakamarkach nietoperzy. Otaczają nas też dźwięki jaskini. Można obejrzeć film o Kalberghohle. Większość informacji jest po niemiecku. Są jednak słuchawki na każdym piętrze, gdzie najważniejsze informacje są przetłumaczone na angielski.

IMG_20170502_144538Piętro -1 to piętro sezonu letniego dla nietoperzy. Możemy się tutaj wtulić w rodzinkę nietoperzy. Wyczuć palcami kształty jedzonych przez nie owadów, dotknąć materiału podobnego w dotyku do ich futra. Cały czas warto szukać za pomocą latarki ssaków schowanych w różnych zakamarkach.

Na kolejnym pietrze dowiemy się o życiu i śmierci nietoperzy, echolokacji oraz zwyczajach związanych z urodzinami. Są tutaj dwie sztuczne jaskinie, do których chętnie wejdą szczególnie dzieci.

erlebnisausstellung_1_20150218_1913196548

Na ostatnim piętrze czekają na Was zwierzęta nocne. W akwariach znajdziecie węże, gekony, myszki i owady. Największe pomieszczenie mają jednak dziesiątki nietoperzy owocowych, które obserwujemy podczas lotu i jedzenia bananów.

Informacje praktyczne:

  • parking darmowy jest oddalony od Noctalis o jakieś 5 minut spaceru,
  • część muzealna jest dostępna cały rok,
  • jaskinia dostępna do zwiedzania od kwietnia do października,
  • najlepiej odwiedzać jaskinię w sierpniu, kiedy pojawiają się tutaj z wizytą nietoperze,
  • zwiedzanie jaskini prowadzone jest tylko w języku niemieckim,
  • można kupić bilety tylko na jedną z atrakcji,
  • warto wziąć cieplejsze ubranie, gdyż jest tutaj 10 stopni, niezależnie od temperatury na dworze.
  • strona internetowa Noctalis

fledermaeuse_1_20150218_1690158408

0 comment
1

You may also like

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: