Home RegionDolny Śląskgóry wałbrzyskie Ścieżka Hochbergów w wąwozie rzeki Pełcznicy

Ścieżka Hochbergów w wąwozie rzeki Pełcznicy

by Podroże z Mamą i Tatą

Ta malownicza ścieżka dydaktyczna w okolicach słynnego Zamku Książ jest świetną propozycją na kilkugodzinną wycieczkę. Nam przejście szlaku spokojnym, spacerowym krokiem zabrało trzy godziny. Nie zdecydowaliśmy się jednak na podejście do ruin Starego Książa, co wydłużyłoby czas wyprawy o jakieś 30minut. Oczywiście można ten spacer połączyć z wizytą w Zamku Książ i Palmiarni Książ. Tym bardziej, że trasa wiedzie przez tereny zamkowe.

IMG_20170415_122020Szlak zaczyna się w Świebodzicach przy ulicy Moniuszki. Niestety nie jest w mieście oznakowany, ani nie ma w pobliżu oznakowanego parkingu. Zatem wycieczkę zaczęliśmy od poszukiwania miejsca do zaparkowania samochodu w najbliższej okolicy.

Zaraz po przejściu mostka na rzece Pełcznicy znajdujemy pierwszą tablicę informacyjną. 12 tablic traktuje o florze, faunie, geologi oraz historii tego terenu. Do najciekawszych informacji należy fakt, że było tutaj bardzo dawno temu ciepłe morze. Dziś przyglądając się mijanym skałkom możemy zaobserwować warstwy mułów i iłów. Może wypatrzycie jakieś odciski i skamienieliny?

IMGP6732Jakość trasy

Trasa prowadzi wzdłuż rzeki w większości szerokim leśnym duktem. Jednak najciekawsze fragmenty są wąskie, prowadzą po schodkach i kładkach nad przepaścią. Jest nawet jedno przejście przebite w skale oraz kilka punktów widokowych. Zatem cała trasa nie nadaje się na wózek, ani dla dzieci, które mogłyby nie zachować równowagi przy wąskich przejściach. Osobiście cieszyłam się, że wędrujemy z 10-latką i nie muszę się obawiać, że dziecko mi się ześliźnie do wody.

IMG_20170415_121508Zaraz przy Cisie Bolko, którego wiek szacuje się na 300 do 600 lat mamy możliwość pójścia wzdłuż rzeki lub w lewo pod górę. Jeżeli wybierzecie trasę pod górę szybko dotrzecie do zamku.

IMG_20170415_124026Spacer wzdłuż rzeki

My wybraliśmy spacer wzdłuż rzeki. Wiosną jest to piękna trasa wśród mieszanego lasu, gdzie rośliny runa walczą o szybką wegetację zanim pojawią się na drzewach liście. Można to z łatwością zaobserwować. Mnóstwo kolorowych kwiatów i zieleniejące krzewy korzystają z chwilowego dostępu do świata. Czy umiecie odróżnić podszyt od runa leśnego? Warto porozmawiać o piętrach lasu będąc w lesie, a nie tylko oglądać je w podręczniku.

IMG_20170415_123947Na szlaku zauważycie drzewa oznaczone zieloną tabliczką. Oznaczają, że drzewa te zostały celowo pozostawione do rozkładu. Po co zostawiać w lesie martwe drzewa? Wystarczy się im przyjrzeć, aby zauważyć jak bogate jest na nich życie. Porastają je mchy, grzyby, porosty i małe roślinki. Żyje w nich i pod nimi mnóstwo owadów. Uważajcie jednak na stąpanie po tych kłodach, gdyż, jeżeli są poważnie spróchniałe, mogą załamać się nawet pod dzieckiem.

IMG_20170415_130147

resztki pomnika

Gdzie ta wyspa?

Ciekawym przystankiem jest miejsce, gdzie była wyspa. W tej okolicy widać w kilku miejscach, że rzeka zmieniała swój bieg. Jest to świetne miejsce do zwrócenia dzieciom uwagi na to, że rzeki nie są cały czas takie same. Zmienia się ich bieg i ilość niesionej wody.

IMGP6694Obecnie na wyspę można wejść suchą nogą i zobaczyć na niej resztki pomnika. Był to grób dwóch synów Jana Henryka VI, którzy zmarli zaraz po porodzie.

Kiedy dochodzimy do mostku mamy do wyboru albo przez niego przejść albo wspiąć się na górę do ruin Starego Książa. Przez długi czas sądzono, że był on zbudowany jako romantyczna ruina. Tak, tak były takie czasy kiedy budowano …ruiny! Po co? Otóż w XIX wieku, epoce romantyzmu, uwielbiano przechadzki po tajemniczych i mrocznych ruinach. Jak nie było prawdziwych to budowano sztuczne! Prace archeologiczne pokazały, że istniał tutaj warowny zamek, który najprawdopodobniej spłonął podczas wojen husyckich. Rozciągają się stąd piękne widoki na Zamek Książ.

IMGP6757.jpgNa Zamku Książ

Po przejściu mostka musimy wspiąć się na górę, aby malowniczą i bardzo wąską miejscami ścieżką dojść do Zamku Książ (więcej o zamku przeczytacie tutaj>>>>). Tutaj niestety łatwo się zgubić, gdyż porywa nas tłum turystów. Łączy się też tutaj kilka ścieżek i szlaków. Najprościej jest dojść do Stadniny Ogierów i zaraz po eleganckiej bramie, koło której znajdziecie kasę parkingu skręcamy w lewo w dół wybrukowaną drogą. Za przystankiem autobusowym skręcamy w lewo duktem leśnym, gdzie ukazuje się naszym oczom zagubiona strzałka oznaczająca naszą ścieżkę. Po nie długim spacerze znajdujemy się znów przy Cisie Bolko.

IMGP6603Czemu ta rzeka taka zaśmiecona?

Muszę w tym miejscu jeszcze wspomnieć o ekologi, a dokładniej o dbaniu o czystość naszych rzek. Pełcznica jest niesamowicie zaśmieconą rzeką. Wędrując wypatrzyliśmy tutaj koła od traktorów, kubły, kołpaki, a nawet…drzwi. Kto do rzeki wyrzuca drzwi? Przełom jest pięknym, ale koszmarnie zaśmieconym miejscem. Podobno regularnie rzeka jest sprzątana….po czym wszystko zaczyna się od początku. Podczas spaceru zastanawialiśmy się czy uda nam się wypatrzeć komplet opon! Sami możecie wypatrzeć je na zdjęciu.

IMG_20170415_133148

13 komentarzy
0

You may also like

13 komentarzy

Ewa 2017-04-17 - 11:33 am

Dużo ciekawostek, dzięki za ten wpis. Jeszcze nie miałambokazji odwiedzić zamku Książ ani okolic.

Reply
Podroże z Mamą i Tatą 2017-04-17 - 4:00 pm

Zatem zapraszamy!

Reply
Marcin 2017-04-17 - 1:26 pm

Tyle razy byłem w Książu i nie wiedziałem o takim szlaku. Jak zawsze świetna relacja.

Reply
Podroże z Mamą i Tatą 2017-04-17 - 4:00 pm

Myśmy byli w Książu ostatnim razem na jakimś festiwalu i nie sposób było obejrzeć Zamku, więc musimy się wybrać w jakiś mniej tłoczny dzień. Będzie można napisać relację z zamku.

Reply
Klaudia 2017-04-17 - 6:51 pm

Świetny wpis. Nie mogę się doczekać, aż mój syn będzie więcej rozumieć.

Reply
Zapiski geocacherki 2017-04-20 - 9:20 am

Fajnie poznać kogoś, kto ma podobne pasje i jeszcze mieszka w tym samym regionie! Wstyd się przyznać, ale na Waszego bloga trafiłam przypadkiem. Na szczęście coś czuje, że zostanę tutaj na dłużej. Lecę nadrabiać zaległości!

P.S. Więcej skamieniałości i pozostałości po ciepłym morzu można zobaczyć przy Jeziorku Daisy – zresztą pisałam o tym u siebie 🙂

Reply
Podroże z Mamą i Tatą 2017-04-20 - 10:10 am

Dziękujemy za wizytę i informację o skamieniałościach. Moja córka je uwielbia, więc chętnie poszukamy. Być może jest to dobry pomysł na wycieczkę w ten weekend, chociaż niestety pogodę zapowiadają słabą. Geocaching jakoś nigdy nam nie wychodził. Musimy spróbować jeszcze

Reply
mama na swoim 2017-04-20 - 10:05 pm

Świetny opis. Jak kiedyś będziemy w tamtych stronach to przegonię moich chłopaków po tym szlaku 🙂

Reply
Ryś 2017-04-21 - 6:32 am

Uwielbiam Książ! 😀 to jedno z tych miejsc, do których co jakiś czas wracam, a które nic a nic mnie nie nudzą 🙂 Na opisanym szlaku też byłam i również byłam zachwycona 🙂 Udanych kolejnych wycieczek! Jeśli bedziesz potrzebować inspiracji do wycieczek do Dolnym Śląsku to zajrzyj do mnie na bloga do działu Polska. W sekcji Odkrywanie Dolnego Śląska znajdziesz mnóstwo ciekawych pałaców i ruin 😉

Reply
TheBeduins 2017-04-22 - 5:59 pm

Dziękuję za inspirację! Często jesteśmy w Wałbrzychu i mamy za sobą kilka wycieczek po Książańskim Parku Krajobrazowym, ale tą ścieżką jeszcze nie szliśmy! Zapraszamy do nas, może też znajdziecie coś dla siebie 🙂

Reply
ibellae 2017-04-22 - 6:25 pm

Też nie rozumiem ludzi, którzy tak bezmyślnie zaśmiecają środowisko. Trzeba być naprawdę pozbawionym jakiejkolwiek wrażliwości 🙁

Reply
Jakub Feiga 2018-01-16 - 7:31 am

Fajnie przeczytać o tym miejscu. W zeszłym roku też je odkryłem organizując wycieczkę klasową dla córki klasy. Polecam zwłaszcza, że można dojechać komunikacją zbiorową. Do Wałbrzycha pociągi z Wrocławia jeżdżą co godzinę. Ze stacji kolejowej jedzie się autobusem do ul. Gagarina i tam przy Kościele św. Anny zaczyna się szlak. Najpierw się idzie do ruin „Starego Książa” potem wąwozem, który momentami na prawdę jest wysoki; ostatnie podejście pod Książ jest dość strome, ale dzieci spokojnie dają radę. A na pocieszenie jest autobus komunikacji miejskiej, który wiezie ludzi spod Książa do dworca Wałbrzych Miasto. Całość od wyjazdu z Wrocławia do powrotu zajęła nam około 9 godzin (wraz z lekcją muzealną na Zamku). Na prawdę polecam indywidualnie i grupowo.
A tym czasem biorę się za czytanie kolejnych wskazówek 🙂

Reply
Podróże z Mamą i Tatą 2018-01-16 - 8:19 am

Bardzo dziękuję za tak wyczerpujący wpis o tym jak dojechać pociągiem i autobusem. Bardzo może się przydać czytelnikom bloga. To świetne, że organizuje Pan wycieczki dla klasy córki!

Reply

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: