Home EuropaCzechy Kto konstruuje, ten się nie nudzi! Muzeum Merkur w Policach

Kto konstruuje, ten się nie nudzi! Muzeum Merkur w Policach

by Podroże z Mamą i Tatą

Na to niezwykłe muzeum natknęliśmy się zupełnie przez przypadek przejeżdżając przez Police nad Metują. Stwierdziliśmy, że koniecznie musimy je zobaczyć i tak następnego, deszczowego dnia zaparkowaliśmy zaraz koło uroczego rynku i poszliśmy zwiedzić Muzeum Merkur.

IMG_20170315_110105Cóż to jest zatem takiego ten Merkur?

Otóż prawie 100 lat temu Jaroslav Vancl wpadł na niezwykły pomysł, który przekuł na świetny interes! Założył fabrykę niezwykłych metalowych zabawek. W sumie pomysł jest bardzo prosty, ale tak to już bywa z genialnymi wynalazkami. Na zestaw do konstruowania składają się metalowe elementy o różnych długościach z otworami, śrubki i nakrętki oraz kółka. Z dużej ilości takich elementów można budować przeróżne pojazdy, samoloty, karuzele, ludziki, budynki i w sumie co dusza zapragnie. Dzięki śrubkom ma się poczucie, że jest się prawdziwym konstruktorem.

IMG_20170315_112920_hdr — kopiaMuzeum jest doskonałym miejscem, aby zobaczyć jakie niesamowite budowle można zrobić z zestawów Merkur. Zaskakujące są już konstrukcje, które znajdziemy na parterze. Są tutaj modele ratusza z Polic, zamku Karlstein i znanej wieży na szczycie Jisted.

IMG_20170315_105550_hdr — kopiaNa piętrze okazuje się, że możliwości jakie dają metalowe elementy jest znacznie więcej. Zobaczymy tutaj wielkie metalowe miasto, które budowano przez kilka lat, wzorując się na powieściach J. Verne’a. Budowla ta została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa w 2009 roku

W latach 30stych XX wieku firma zaczęła produkować elektryczne kolejki. Stąd ogromny zbiór przeróżnych lokomotyw i wagonów oraz wielka diorama z jeżdżącymi pociągami. Taki widok uraduje, każdego młodego człowieka!

IMG_20170315_105422 — kopiaFirma Merkur przechodziła lepsze i gorsze momenty. Była chwila, gdy była na skraju upadku. Dziś jednak sprzedaje swoje zestawy nie tylko w Czechach, ale na całym świecie. Powstały nowe zestawy, dzięki którym dzieci mogą poznawać tajniki elektroniki i robotyki.

To nie koniec atrakcji w muzeum. Można tutaj zasiąść za stołem pełnym elementów i śrubek i konstruować ile dusza zapragnie!


Informacja praktyczne:

  • Aby sprawdzić ceny i godziny otwarcia warto sprowadzić stronę http://www.merkurpolice.cz/en/
  • Parking darmowy jest na placu przed muzeum
  • Zaraz obok Merkura znajdziecie kawiarnie oraz muzeum modeli kartonowych
  • W Czechach poza sezonem wiele miejsc ma mocno ograniczone godziny pracy. Kiedy my byliśmy w marcu otwarte było tylko od środy do niedzieli.
0 comment
0

You may also like

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: