Położona wśród gór Bielsko-Biała zachwyca pięknymi widokami i cudownymi, stopniowo odremontowywanymi uliczkami.
Spacer po mieście
Wycieczkę po Bielsku-Białej zaczynamy w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej na placu ratuszowym w Białej. Warto tam zajrzeć nie tylko z tego powodu, że znajdujący się na przeciwko neorenesansowy ratusz zachwyca misternymi detalami, ale głownie z powodu materiałów, które możecie w tym punkcie zdobyć. Po pierwsze sięgnijcie po śliczny plan miasta, a po drugie po przewodnik dla dzieci. W folderze znajdują się proste zagadki do rozwiązania w kolejnych atrakcyjnych punktach. W nagrodę za rozwiązanie wszystkich zagadek jest nagroda do odebrania w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej.
Uzbrojeni w mapkę i folderek ruszamy w trasę. Pierwszym punktem, który koniecznie trzeba zobaczyć jest Kamienica Pod Żabami. Ta śliczna, secesyjna budowla była pierwotnie winiarnią, co tłumaczy baryłkę i fajkę, która pali jedna z żab. Nie są to jedyne zwierzęta na tym budynku. Na fasadzie w oczy rzucają się pełzające chrząszcze.
Reksio oraz Bolek i Lolek
Nasze kroki kierujemy wzdłuż ulicy 11 listopada prosto nad rzekę Białą, która rozdziela Bielsko i Białą. Obie te miejscowości połączyły się w jedno dopiero w 1951 roku. Zaraz przy rzece znajdziecie rzeźbę słynnego z kreskówek Reksia. Osobiście bardzo lubię powstałe w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Są radosne i pełne optymizmu, nie ma w nich bezmyślnej przemocy za to wiele współpracy i pomocy przyjaciołom. W mieście znajdziecie jeszcze jedną znaną parę – Bolka i Lolka. Ich postaci autor wzorował na własnych synach. O ich przygodach powstało aż 150 odcinków i dwa pełnometrażowe filmy.
Muszę przyznać, że byłam zaskoczona, gdy odkryłam, że Studio Filmów Rysunkowych istnieje do dziś i nadal kręci kreskówki!
Po drugiej stronie rynku znajdziecie studio, a w nim możliwość wzięcia udziału w zajęciach. Podczas warsztatów uczestnicy poznają kolejne etapy tworzenia filmu animowanego i poszerzają swoją wiedzę na temat takich pojęć jak scenariusz filmowy, scenopis, animacja, fazowanie, filmowanie, efekty specjalne i dźwiękowe, czy też dowiedzą się na czym polega skład komputerowy. Na zajęcia trzeba się zapisywać.Więcej szczegółowych informacji znajdziecie na stronie SFR.
Dworzec Kolejowy w Bielsku-Białej
Wróćmy jednak na ulice 11 listopada i odbijmy Barlickiego, a następnie Wałową, aby dojść do pięknego dworca kolejowego. Przy wejściu rozejrzyjcie się po fasadzie. Szybko odkryjecie napis świadczący o tym, że był to budynek Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda. Zbudowano go w 1889 roku, dzięki czemu kolej połączyła Bielsko-Białą z ważnymi miastami Cesarstwa Austro-Węgierskiego, do którego wtedy miasto należało. Dworzec w środku jest pięknie zdobiony, niemal jak pałac. Przed wejściem głównym w bruku znajdziecie tory tramwajowe. Skąd się wzięły? Kto widział tramwaje w Bielsku? Otóż były tutaj tramwaje i można było nimi dojechać aż do Cygańskiego Lasu, czyli świetnego terenu rekreacyjnego. Niestety zostały zlikwidowane, a tory to jedyna po nich pamiątka. Myślę, że dzisiaj mieszkańcy żałują, że nie mają tego ekologicznego środka transportu.
Zamek Sułkowskich
Kierujemy się teraz do Rynku. Możemy pospacerować ulicami Sienkiewicza i Krasińskiego. Jest tutaj wiele pięknych, dobrze zachowanych kamienic i gmachów różnych instytucji. Na placu Chrobrego możemy podziwiać Zamek Sułkowskich w całej okazałości. Zamek był w XVI wieku centrum administracyjnym państwa bielskiego. Dookoła niego pobudowało się miasto Bielsko. W środku znajdziecie muzeum historii miasta. Wystawa nie jest nowoczesna ani interaktywna, ale znajduje się tutaj kilka wartych uwagi rzeczy, które przykują uwagę dzieci. Do najciekawszych należy model zamku z XVI wieku. Nie da się ukryć, że wiele się od tego czasu zmieniło. Na modelu warto poszukać wozów wiozących dobra do zamku, rycerzy i tajemnych przejść.
Z zamku droga wiedzie wprost na pięknie odnowiony rynek. Latem jest tutaj pełno ogródków, gdzie można z przyjemnością przysiąść. Tutaj uwagę każdego młodego człowieka przykuwa …woda. Zaraz koło pomnika Neptuna jest mostek i woda płynąca w kanale. Można też zajrzeć do studni miejskiej. Kiedyś kobiety przychodziły tutaj poplotkować i zaczerpnąć wody.
Muzeum Malucha
10 metrów od Rynku znajduje się niezwykłe Muzeum Malucha połączone z kawiarnią. Ten sympatyczny, mały samochodzik był produkowany w Bielsku-Białej przez długie lata. Sama w dzieciństwie jeździłam Fiatem 126p o żółtej barwie, którego nazywaliśmy Kanarkiem. Były to czasy, gdy zapisywano się na listy oczekujących na samochód, a potem było się wzywanym do odbioru. Przed szczęśliwym właścicielem czterech kółek stało jeszcze nie lada wyzwanie zdobycia paliwa. Takim samochodem całe rodziny wybierały się nad Bałtyk. Walizki wiązano do dachu.
W muzeum zobaczycie niezwykłe zastosowanie silników, wałów korbowych, kanap i innych elementów samochodu przerobionych w stoliki i kanapy. Na ścianach wiszą plakaty i projekty. Zwiedzanie jest całkowicie darmowe. Można tutaj również kupić pamiątki.
W Maluch Cafe&Apartaments można również przenocować. Noclegi są cenowo z górnej półki, ale wnętrza bardzo ciekawe, no i lokalizacja przy samym Rynku. Jeżeli zainteresował Cie nocleg w tym miejscu zajrzyj na ten link>>>
Dom Tkacza
Aby trafić do Domu Tkacza musimy za Rynkiem iść ulicą Sobieskiego. Wzdłuż tej ulicy było kiedyś wiele takich drewnianych domów, ale niestety spaliły się lub zostały rozebrane. Dziś w ocalałym domu znajduje się muzeum tkactwa, które stanowiło w przeszłości bardzo ważną gałąź przemysłu. Takich tkaczy w Bielsku pracowało wielu. Byli znani nie tylko w okolicy, ale na całym świecie z doskonałej jakości materiałów. Dom i warsztat mógł posiadać tylko mistrz tkacki. Czeladnicy uczyli się i mieszkali w domu mistrza. Dom Tkacza jest podzielony na część mieszkalną i warsztat. Sypialnie właścicieli, była najbardziej elegancka i znajdziecie tutaj ładne meble. W kuchni, która była sercem domu, poza naczyniami i piecem znajduje się też mały warsztat tkacki do własnych potrzeb.
Muzeum Stara Fabryka
Jeżeli spodobało Wam się w Domu Tkacza, to warto zajrzeć do innego muzeum, które wiele mówi o historii przemysłowej miasta – do Starej Fabryki. Otóż kiedy nastąpiła mechanizacja tkacze pracujących na własnych, nawet najnowocześniejszych krosnach nie mieli szans konkurować z maszynami tkackimi. W szybkim tempie w Bielsku i Białej powstało wiele fabryk. We wnętrzach Starej Fabryki możecie zobaczyć całe mnóstwo maszyn, obejrzeć film o etapach powstawania współczesnych tkanin, obejrzeć Malucha i …po przymierzać kapelusze!
Nam najbardziej spodobało się robienie zdjęć w fabryce tym wszystkim wałkom i śrubkom oraz oczywiście przymierzalnia.
Park w dechę
Zaraz przy centrum Gemini Park znajdziecie Park w Dechę. Jest to duży, płatny plac zabaw na wolnym powietrzu. Znajdziecie tutaj park linowy, 13 metrową zjeżdżalnię, tory wodne, piaskownicę z mnóstwem sprzętu do budowy oraz wielką poduchę do skakania. Do woli można się kręcić na prawdziwej łańcuchowej karuzeli i rozwiązywać łamigłówki w strefie kreatywnej zabawy. Uwaga: park jest zamknięty zimą. Cennik warto sprawdzić na stronie >>>
Bielsko-Biała nas bardzo pozytywnie zaskoczyła świetnie przygotowaną ofertą dla rodzin – przewodnikiem i trasą dla dzieci, dobrą i czytelną stroną internetową, ciekawymi muzeami. Można tutaj spędzić weekend pełen atrakcji!
Nocleg w Bielsko-Białej
Zdecydowanie warto polecić nocleg w Hello Hostel. Znajduje się w pobliżu dworca PKP. Stąd możecie spokojnym spacerkiem wśród pięknych starych willi i kamienic dojść do Starego Miasta. W hostelu poza czystymi i ładnie urządzonymi pokojami znajdziecie wspólną kuchnię i salon. Właściciele i obsługa są bardzo sympatyczni i tryskają energią. Jeżeli zainteresował Cię ten hostel to sprawdź ceny i dostępność tutaj>>>
Mam do Ciebie małą prośbę. Jeśli chiałabyś/chciałbyś wesprzeć mojego bloga i wynagrodzić pracę nad nim, możesz to zrobić rezerwując nocleg z któregokolwiek z linków – nawet linku prowadzącego do ogólnej wyszukiwarki. Wtedy my otrzymamy procent prowizji, którą otrzymuje booking. Ciebie nic to nie kosztuje, a my zbieramy pieniądze na kolejne podróże i możliwość polecania Ci kolejnych ciekawych miejsc.
Booking.com
2 komentarze
Zapomniano ofigurach Bolka i Lolka, które są pomiędzy Sferami…
Witam. Wcale nie zapomnieliśmy o figurach Bolka i Lolka. W tekście piszemy, że są i zachęcamy, aby je znaleźć.