Krośnice – jedzie pociąg z daleka!

One comment

Kłęby czarnego dymu, świst gwizdka i pęd powietrza – parkowa kolej wąskotorowa mknie dumnie po okolicy. Można się poczuć jak w lokomotywach sprzed 100 lat i sprawdzić na własnej skórze, dlaczego wśród pasażerów kolei parowej w odkrytych wagonach w modzie były gogle.

p1140901Trasa liczy niewiele, bo trzy kilometry. Po drodze jest pięć stacyjek, ale większość turystów wsiada i wysiada na dworcu, gdzie znajdziecie też Centrum Informacji Turystycznej. Czekając na odjazd waszego pociągu koniecznie zajrzyjcie do dwóch wyeksponowanych parowozów, z których jeden stylizowany jest na słynnego Tomka z bajki dla dzieci.

Wycieczka parowozem to nie jedyna atrakcja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Krośnicach-Wierchowicach. Latem można popływać na stawie rekreacyjnym łódką lub rowerem wodnym. Jest też bardzo ładny plac zabaw i wiata piknikowa. Jedyną jego wadą w słoneczne dni jest brak drzew, a co za tym idzie brak cienia.

Przejazd kolejką parkową warto połączyć z wycieczką pieszą lub rowerową. Znajdziecie tutaj liczne szlaki piesze np. 9 kilometrową ścieżkę przyrodniczą Stawy Krośnickie.  Ponieważ na stawach najciekawsze jest obserwowanie ptaków, nie zapomnijcie lornetki i czapki – na stawach potrafi silnie wiać!

Jeżeli spodobało Wam się w Dolinie Baryczy, to koniecznie zajrzyjcie jeszcze do Rudy Milickiej i Rudy Sułowskiej oraz Milicza. O wszystkich tych miejscach piszemy na naszym blogu.

p1140908


Informacje dla turystów:

  • Sezon trwa od końca kwietnia do początku października,
  • płatny parking jest przy dworcu,
  • kolejka jest dobrze oznakowana i widoczna z drogi,
  • darmowa toaleta z przewijakiem znajduje się w budynku Centrum informacji Turystycznej
  • koniecznie sprawdźcie cennik i godziny odjazdu na stronie kolejki

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.