Do zamku w Bolkowie wybraliśmy się, aby podsumować informacje, które ostatnio zbieraliśmy o średniowiecznych zamkach. Na Dolnym Śląsku nie zachowało się dużo zamków z tego okresu. Powód jest trywialny, jeżeli miały właściciela to ten chciał przebudowywać przestarzałą warownię w coś bardziej modnego – na przykład pałac. Jeżeli zaś zamieszkiwali je zbójnicy, to często były zdobywane i niszczone, aby nie stanowiły zagrożenia dla okolicznych mieszkańców. Wędrując po Dolnym Śląsku napotkacie wiele ruin zamków średniowiecznych np. zamek Lenno we Wleniu czy Chojnik (Wycieczka na zamek Chojnik) lub warownych wież rycerskich, z których najbardziej znaną jest Wieża w Siedlęcinie. Bolków jest trwałą ruiną, która pomimo przebudów zachowała wiele cech zamku średniowiecznego.
Historia zamku Bolków
Bolków, zbudowany w XIII wieku, swoją nazwę zawdzięcza założycielowi księciu legnickiemu Bolesławowi Rogatce. Z resztą dwaj kolejni właściciele zamku, którzy czynnie przysłużyli się do jego rozbudowy też mieli na imię Bolek. Nic w tym dziwnego, było to dynastyczne imię w dynastii Piastów. Dlatego tez na wystawie na zamku możemy podziwiać Genealogię Piastów pod postacią wielkiego drzewa. Bystrzy obserwatorzy szybko zauważą nie tylko Mieszka I, ale też legendarnych Lestka, Siemomysła i Siemowita oraz samego Piasta Kołodzieja. Na drzewie poza królami Polski znajdują się też liczni książęta i biskupi.
Pomimo burzliwej historii i licznych przebudów zamek zachował wiele elementów obronnych typowych dla zamków warownych. Po pierwsze wybudowany jest na wzniesieniu, dzięki czemu góruje nad okolicą ułatwiając obserwację i wypatrywanie potencjalnego wroga. Ma wysoką, liczącą 28 metrów wieżę, skąd roztacza się jeszcze lepszy widok. Jest to świetnie zachowana wieża ostatniej obrony. W wypadku skutecznego szturmu na zamek to tutaj chronili się jego obrońcy, aby walczyć do upadłego. W piwnicach wieży był loch głodowy. Kolejnym wartym uwagi elementem są oczywiście grube, zbudowane z łupanego kamienia, mury oraz brama, przy której stoi domek straży, pełniący obecnie funkcję kasy.
Na zamku w tak zwanym Domu Niewiast znajdziecie wystawę stałą, na której prezentowane są makiety najstarszych murowanych obiektów budownictwa obronnego powstałych w XIII i XIV wieku na obszarze Księstwa Świdnicko Jaworskiego.
Warto tez zwrócić uwagę na modele katapult i trebuszu – średniowiecznych machin oblężniczych.
Informacje praktyczne dla turystów:
Parking zaraz pod zamkiem za darmo. Obok toalety, z których warto skorzystać, bo na zamku brak WC!
Przed wizytą sprawdźcie koniecznie stronę zamku, cennik i godziny otwarcia. Po odwiedzeniu zamku warto przespacerować się po uroczym miasteczku Bolków. Do najciekawszych jego elementów należą kamienice z ciągiem podcieni. W okolicy zaś koniecznie odwiedźcie ruiny zamku Świny (należące do możnego i starożytnego rodu Świnków). Wieść niesie, że między obydwoma zamkami ciągnie się tunel!