Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu

One comment

Pewnego zimowego dnia postanowiliśmy odwiedzić Muzeum Miejskie w Karpaczu skuszeni ładną ulotką i wizją miniaturowych domków dla lalek. Muszę Wam zdradzić, że wszyscy jesteśmy fanami maleńkich, stylizowanych mebelków oraz sprzętów domowych. Kiedyś matki uważały, że dziewczynki powinny się nimi bawić, aby się przygotowywać do roli matki i gospodyni domu. Dziś dzieci grają w SIMSy i też urządzają domy, tyle że wirtualne.

Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego mieści się w wyremontowanym dawnym budynku dworca kolejowego w Karpaczu. Z resztą na jego tyłach można znaleźć drezynę oraz niewielkie darmowe Muzeum Kolei, gdzie podziwialiśmy maszynę ze starymi biletami kolejowymi oraz fantastyczne domki wykonane z drewna. Ich autor zachęca dzieci do napisania historii, która przychodzi im do głowy po obejrzeniu tych trójwymiarowych scenek. Jest to świetny pomysł na rodzinną zabawę. Kim są postaci? Do kogo należny ten domek? Co to za przedziwny pojazd?

 

Po krótkiej wizycie w Izbie Kolei przechodzimy do muzeum. Tutaj zaraz po zakupie biletów spotykamy niezwykle sympatycznego pana z obsługi, który daje nam audio-przewodniki i wskazuje drogę zwiedzania. Z  audio-przewodnikiem miałyśmy obie z córką trochę problemów. Lektor za szybko przemieszczał się od gabloty do gabloty niektóre przeskakując. W tym bogactwie zabawek z różnych materiałów, epok i kultur chce się zanurzyć i przystanąć. Informacji jednak zdobyłyśmy co niemiara.

Mnie najbardziej za serce chwyciły niemieckie, malowane figurki z cyny. Marysia i Dominik spędzali czas na analizie wyposażenia domków. W muzeum jednak znajdziecie nie tylko zabawki zabytkowe, ale również znacznie bardziej współczesne jak lalki Barbie czy figurki superbohaterów. Jest też dużo zabawek drewnianych. Między innymi znaleźliśmy produkty z czeskiej fabryki fabryki, którą rok wcześniej zwiedzaliśmy – Muzeum Zabawek w Albrechticach

Po zwiedzaniu zostaliśmy zaskoczeni zadaniami dla całej rodziny. Mieliśmy znaleźć myszkę, a potem misia. Udało się, ale nie było łatwo. Oczywiście nie będziemy Wam podpowiadać, gdzie są, bo zabawa jest przednia!


Informacje ogólne:

  • Parking darmowy znajduje się przed muzeum.
  • Toalety i szafki na plecaki czy ubranie dostępne w muzeum.
  • Sprawdźcie godziny otwarcia i cennik!. http://www.muzeumzabawek.pl/
  • Jeżeli jesteście w Karpaczu sprawdźcie nasze inne wpisy o tym mieście:

Szlak górniczy w Karpaczu – w poszukiwaniu górskich skarbów

klik1

1 comments on “Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu”

Dodaj komentarz