Toruń miasto pierników i Kopernika

8 komentarzy

Warto zaplanować wizytę z dziećmi w Toruniu, gdzie ciemny, ceglany gotyk jest na wyciągnięcie ręki. To nietknięte przez wojenną zawieruchę miasto ma radosny i energiczny klimat. Tłumy wędrują po rynku i okolicznych uliczkach, dlatego warto do miasta wybrać się wcześnie rano, by jego piękno móc podziwiać nie tylko ponad głowami turystów. Pełno tutaj restauracji, kawiarenek i lodziarni oraz stoisk z najróżniejszymi pamiątkami. Wśród rozlicznych sklepów wyróżniają się liczne Domy Piernika, gdzie znajdziemy nieprzebrany wybór pierników o różnych smakach, nadzieniach, lukrach i kształtach. Wędrując uliczkami warto wypatrywać ceramicznych postaci, które kryją się na parapetach oraz ozdabiają resztki murów miejskich. Wiele z nich stylizowanych jest na dawnych mieszkańców miasta. Wśród nich szczególne miejsce znajdują Krzyżacy.

IMGP5196_DxOCo w Toruniu robią Krzyżacy? 

Dokument lokacyjny dla Torunia został wystawiony przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego w 1233 roku, a zatem Krzyżacy Toruń założyli, a następnie przez ponad 200 lat nim rządzili. To za ich panowania w Toruniu powstało wiele ważnych średniowiecznych zabytków, które możemy podziwiać do dzisiaj. Mieszczanie jednak niekoniecznie swoich władców lubili skoro w 1454 zamek krzyżacki zniszczyli i złożyli hołd wierności królowi polskiemu Kazimierzowi. Ruiny zamku można za niewielką opłata oglądać do dzisiaj. Znajduje się tam też wystawa machin oblężniczych.

IMGP5213_DxOIMG_20160718_104956

Toruńskie pierniki

Nie sposób przybyć do Torunia i nie spróbować tutejszego smakołyku. Jeszcze lepiej samemu je zrobić i zjeść ze smakiem lub zachować na pamiątkę.W Toruniu są dwa muzea związane z piernikami. My odwiedziliśmy Żywe Muzeum Piernika na ul. Rabińskiej 9 (www.muzeumpiernika.pl). Stawiliśmy się tam o 10 rano i dlatego udało nam się wejść. Jeżeli chcecie wejść na późniejszą godzinę warto dokonać rezerwacji, bo szczególnie w wakacje zdarza się, że nie ma już miejsc. Warto jednak postać w kolejce, bo wizyta zapada na długo w pamięci i jest świetną żywą lekcją historii.

Na początku wprowadzający nas w arkana sztuki piekarnictwa Mistrz i Wiedźma z dużym poczuciem humoru i energią opowiadają o tym jak i z czego robi się pierniki zapraszając z widowni chętnych do mieszania, przesiewania mąki i zagniatania ciasta. Docenić należy język, którym się posługują oraz dbałość o szczegóły wyposażenia, dzięki którym przenosimy się na chwilę w czasie. Widzowie zaproszeni są do pracy, czyli samodzielne zrobienie swojego piernika pod nadzorem i wskazówkami prowadzących. Pierniki te wędrują do pieca, a po 12 minutach stajemy się ich szczęśliwymi właścicielami. Na drugim piętrze przewodnicy – właściciele małej piernikarni z 1905 roku opowiadają i pokazują jakie mają maszyny. Wszystkiego można dotknąć, spróbować jak działa, nic nie stoi za szybą. Na zakończenie za dodatkową opłatą można pomalować lukrem własnego piernika. Istnieje również możliwość zakupienia pamiątek i pierników.IMG_20160720_144155_hdr

Piernikowy plac zabaw

Atrakcją, którą docenią wszystkie dzieci jest Piernikowy Plac Zabaw, znajdujący się na ulicy Podmurnej 60. Znajdziecie część z fontannami, gdzie można się swobodnie zmoczyć (woda jest włączana, gdy temperatura jest powyżej 20stopni Celsjusza) , wytwórnie piasku, instrumenty muzyczne, statek, na który można się wspiąć i liczne miejsce do siedzenia.

IMGP5226_DxOIMGP5215_DxO

Muzeum Kopernika i Planetarium, czyli astronomia

Pomimo iż Kopernik wyprowadził się z rodzinnego miasta w wieku 18 lat, zawsze je dobrze wspominał. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej, gdzie mówiono po polsku i niemiecku, a dzieci były dobrze wykształcone. Dom, w którym się urodził (ul Kopernika 17) jest dziś Muzeum Kopernika i warto je zwiedzić szczególnie w środę, gdy muzea miejskie są za darmo.W środku zobaczymy jak wyglądały wnętrza typowego domu kupca toruńskiego, są tutaj również liczne informacje związane z opracowaną przez Kopernika teorią heliocentryczną. Brakuje, niestety, ciekawych zadań dla dzieci lub informacji podanych w łatwy i przystępny sposób. Muzeum ma raczej tradycyjną ekspozycję z dużą ilością tablic z informacjami.

Jeżeli rozbudziliście swoje zainteresowania astronomią, to warto odwiedzić Planetarium, które również znajduje się w centrum miasta, na ulicy Franciszkańskiej 15 w starych budynkach gazowni. Przed wizytą można zarezerwować wybrany seans przez internet. Można również, za dodatkową opłatą, odwiedzić dwie wystawy interaktywne – Geodium i Orbitarium. Sala Orbitarium to kilkanaście interaktywnych stanowisk, które pogłębią waszą wiedzę na temat kosmosu i jego badania. W centrum sali znajduje się model sondy Cassini, której elementy można sterować z pulpitów.

IMG_20160720_203524_hdrPiękna panorama miasta czeka na wytrawnych turystów, którzy zdecydują się przejść przez most na Wiśle i znaleźć ładnie zagospodarowany punkt widokowy. Pełną panoramę najlepiej ogląda się z punktu widokowego przy ul. Majdany na lewym brzegu Wisły. Tu znajdował się w przeszłości początek nieistniejącego obecnie mostu, połączonego po stronie starówki z Bramą Mostową.

Nocleg w Toruniu

Bardzo ciekawym miejscem na nocleg w Toruniu jest barka zacumowana zaraz przy Starym Mieście – Atena Hostel. Możliwość spania w czystych kajutach to fantastyczna atrakcja dla dzieci! Hostel jest prowadzony przez przesympatycznych młodych ludzi. Dobre śniadanko i szum Wisły dopełnia obrazu. Świetne miejsce na nocleg. Rezerwuj tutaj>>>

Świetną miejscówką jest również Hostel Freedom, który znajduje się w zabytkowym budynku na samym Starym Mieście. Czyste i ładne, kolorowe pokoje a dodatkowo piętrowe łóżka też spodobają się całej rodzinie. Dodatkowo niewielka kuchnia do wspólnego użytku. Rezerwuj tutaj>>>

Mam do Ciebie małą prośbę. Jeśli chiałabyś/chciałbyś wesprzeć mojego bloga i wynagrodzić pracę nad nim, możesz to zrobić rezerwując nocleg z któregokolwiek z linków – nawet linku prowadzącego do ogólnej wyszukiwarki. Wtedy my otrzymamy procent prowizji, którą otrzymuje booking. Ciebie nic to nie kosztuje, a my zbieramy pieniądze na kolejne podróże i możliwość polecania Ci kolejnych ciekawych miejsc.


Booking.com

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.