Home kujawsko-pomorskie Toruń miasto pierników i Kopernika

Toruń miasto pierników i Kopernika

by Podroże z Mamą i Tatą

Warto zaplanować wizytę z dziećmi w Toruniu, gdzie ciemny, ceglany gotyk jest na wyciągnięcie ręki. To nietknięte przez wojenną zawieruchę miasto ma radosny i energiczny klimat. Tłumy wędrują po rynku i okolicznych uliczkach, dlatego warto do miasta wybrać się wcześnie rano, by jego piękno móc podziwiać nie tylko ponad głowami turystów. Pełno tutaj restauracji, kawiarenek i lodziarni oraz stoisk z najróżniejszymi pamiątkami. Wśród rozlicznych sklepów wyróżniają się liczne Domy Piernika, gdzie znajdziemy nieprzebrany wybór pierników o różnych smakach, nadzieniach, lukrach i kształtach. Wędrując uliczkami warto wypatrywać ceramicznych postaci, które kryją się na parapetach oraz ozdabiają resztki murów miejskich. Wiele z nich stylizowanych jest na dawnych mieszkańców miasta. Wśród nich szczególne miejsce znajdują Krzyżacy.

IMGP5196_DxOCo w Toruniu robią Krzyżacy? 

Dokument lokacyjny dla Torunia został wystawiony przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego w 1233 roku, a zatem Krzyżacy Toruń założyli, a następnie przez ponad 200 lat nim rządzili. To za ich panowania w Toruniu powstało wiele ważnych średniowiecznych zabytków, które możemy podziwiać do dzisiaj. Mieszczanie jednak niekoniecznie swoich władców lubili skoro w 1454 zamek krzyżacki zniszczyli i złożyli hołd wierności królowi polskiemu Kazimierzowi. Ruiny zamku można za niewielką opłata oglądać do dzisiaj. Znajduje się tam też wystawa machin oblężniczych.

IMGP5213_DxOIMG_20160718_104956

Toruńskie pierniki

Nie sposób przybyć do Torunia i nie spróbować tutejszego smakołyku. Jeszcze lepiej samemu je zrobić i zjeść ze smakiem lub zachować na pamiątkę.W Toruniu są dwa muzea związane z piernikami. My odwiedziliśmy Żywe Muzeum Piernika na ul. Rabińskiej 9 (www.muzeumpiernika.pl). Stawiliśmy się tam o 10 rano i dlatego udało nam się wejść. Jeżeli chcecie wejść na późniejszą godzinę warto dokonać rezerwacji, bo szczególnie w wakacje zdarza się, że nie ma już miejsc. Warto jednak postać w kolejce, bo wizyta zapada na długo w pamięci i jest świetną żywą lekcją historii.

Na początku wprowadzający nas w arkana sztuki piekarnictwa Mistrz i Wiedźma z dużym poczuciem humoru i energią opowiadają o tym jak i z czego robi się pierniki zapraszając z widowni chętnych do mieszania, przesiewania mąki i zagniatania ciasta. Docenić należy język, którym się posługują oraz dbałość o szczegóły wyposażenia, dzięki którym przenosimy się na chwilę w czasie. Widzowie zaproszeni są do pracy, czyli samodzielne zrobienie swojego piernika pod nadzorem i wskazówkami prowadzących. Pierniki te wędrują do pieca, a po 12 minutach stajemy się ich szczęśliwymi właścicielami. Na drugim piętrze przewodnicy – właściciele małej piernikarni z 1905 roku opowiadają i pokazują jakie mają maszyny. Wszystkiego można dotknąć, spróbować jak działa, nic nie stoi za szybą. Na zakończenie za dodatkową opłatą można pomalować lukrem własnego piernika. Istnieje również możliwość zakupienia pamiątek i pierników.IMG_20160720_144155_hdr

Piernikowy plac zabaw

Atrakcją, którą docenią wszystkie dzieci jest Piernikowy Plac Zabaw, znajdujący się na ulicy Podmurnej 60. Znajdziecie część z fontannami, gdzie można się swobodnie zmoczyć (woda jest włączana, gdy temperatura jest powyżej 20stopni Celsjusza) , wytwórnie piasku, instrumenty muzyczne, statek, na który można się wspiąć i liczne miejsce do siedzenia.

IMGP5226_DxOIMGP5215_DxO

Muzeum Kopernika i Planetarium, czyli astronomia

Pomimo iż Kopernik wyprowadził się z rodzinnego miasta w wieku 18 lat, zawsze je dobrze wspominał. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej, gdzie mówiono po polsku i niemiecku, a dzieci były dobrze wykształcone. Dom, w którym się urodził (ul Kopernika 17) jest dziś Muzeum Kopernika i warto je zwiedzić szczególnie w środę, gdy muzea miejskie są za darmo.W środku zobaczymy jak wyglądały wnętrza typowego domu kupca toruńskiego, są tutaj również liczne informacje związane z opracowaną przez Kopernika teorią heliocentryczną. Brakuje, niestety, ciekawych zadań dla dzieci lub informacji podanych w łatwy i przystępny sposób. Muzeum ma raczej tradycyjną ekspozycję z dużą ilością tablic z informacjami.

Jeżeli rozbudziliście swoje zainteresowania astronomią, to warto odwiedzić Planetarium, które również znajduje się w centrum miasta, na ulicy Franciszkańskiej 15 w starych budynkach gazowni. Przed wizytą można zarezerwować wybrany seans przez internet. Można również, za dodatkową opłatą, odwiedzić dwie wystawy interaktywne – Geodium i Orbitarium. Sala Orbitarium to kilkanaście interaktywnych stanowisk, które pogłębią waszą wiedzę na temat kosmosu i jego badania. W centrum sali znajduje się model sondy Cassini, której elementy można sterować z pulpitów.

IMG_20160720_203524_hdrPiękna panorama miasta czeka na wytrawnych turystów, którzy zdecydują się przejść przez most na Wiśle i znaleźć ładnie zagospodarowany punkt widokowy. Pełną panoramę najlepiej ogląda się z punktu widokowego przy ul. Majdany na lewym brzegu Wisły. Tu znajdował się w przeszłości początek nieistniejącego obecnie mostu, połączonego po stronie starówki z Bramą Mostową.

Nocleg w Toruniu

Bardzo ciekawym miejscem na nocleg w Toruniu jest barka zacumowana zaraz przy Starym Mieście – Atena Hostel. Możliwość spania w czystych kajutach to fantastyczna atrakcja dla dzieci! Hostel jest prowadzony przez przesympatycznych młodych ludzi. Dobre śniadanko i szum Wisły dopełnia obrazu. Świetne miejsce na nocleg. Rezerwuj tutaj>>>

Świetną miejscówką jest również Hostel Freedom, który znajduje się w zabytkowym budynku na samym Starym Mieście. Czyste i ładne, kolorowe pokoje a dodatkowo piętrowe łóżka też spodobają się całej rodzinie. Dodatkowo niewielka kuchnia do wspólnego użytku. Rezerwuj tutaj>>>

Mam do Ciebie małą prośbę. Jeśli chiałabyś/chciałbyś wesprzeć mojego bloga i wynagrodzić pracę nad nim, możesz to zrobić rezerwując nocleg z któregokolwiek z linków – nawet linku prowadzącego do ogólnej wyszukiwarki. Wtedy my otrzymamy procent prowizji, którą otrzymuje booking. Ciebie nic to nie kosztuje, a my zbieramy pieniądze na kolejne podróże i możliwość polecania Ci kolejnych ciekawych miejsc.


Booking.com

8 komentarzy
1

You may also like

8 komentarzy

Darłowo 2016-08-08 - 7:11 am

Super wycieczka 🙂 Takie muzeum piernika to świetna atrakcja nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych 🙂 Byłam kiedyś w muzeum czekolady w Niemczech – bardzo mi się tam podobało 🙂

Reply
kuponairbnb 2016-08-10 - 3:43 pm

polecam każdemu zobaczyć planetarium

Reply
Tomasz 2016-08-12 - 11:14 pm

Osobiście uważam, że Toruń to najpiękniejsze i najsłodsze (pewnie przez pierniki i ładne dziewczyny 😉 ) miasto. Od razu skradł moje serce.

Reply
Gabrysia 2016-08-17 - 10:31 am

Polecam każdemu odwiedzić to miasto. Gotyckie budowle są na wyciągnięcie ręki.

Reply
beforeankadies 2016-09-13 - 6:14 pm

Uwielbiam Toruń- byłam również w Muzeum Piernika- bardzo fajne miejsce 🙂

Reply
Agata 2016-10-07 - 5:34 pm

Byłam tam właśnie jako dziecko, ale chyba muszę wrócić 🙂

Reply
Aktywna edukacja w podróży - spis miejsc 2017-10-15 - 7:44 pm

[…] […]

Reply
Emilia 2017-12-10 - 9:10 pm

Moje studenckie miasto! Piękne zdjęcia. Pozdrawiam 😉

Reply

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: