Toruń miasto pierników i Kopernika

7 komentarzy

IMGP5207_DxOWarto zaplanować wizytę z dziećmi w Toruniu, gdzie ciemny, ceglany gotyk jest na wyciągnięcie ręki. To nietknięte przez wojenną zawieruchę miasto ma radosny i energiczny klimat. Tłumy wędrują po rynku i okolicznych uliczkach, dlatego warto do miasta wybrać się wcześnie rano, by jego piękno móc podziwiać nie tylko ponad głowami turystów.  Pełno tutaj restauracji, kawiarenek i lodziarni oraz stoisk z najróżniejszymi pamiątkami. Wśród rozlicznych sklepów wyróżniają się  liczne Domy Piernika, gdzie znajdziemy nieprzebrany wybór pierników o różnych smakach, nadzieniach, lukrach i kształtach. Wędrując uliczkami warto wypatrywać ceramicznych postaci, które kryją się na parapetach oraz ozdabiają resztki murów miejskich. Wiele z nich stylizowanych jest na dawnych mieszkańców miasta. Wśród nich szczególne miejsce znajdują Krzyżacy.

IMGP5196_DxOCo w Toruniu robią Krzyżacy?  Dokument lokacyjny dla Torunia został wystawiony przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego w 1233 roku, a zatem Krzyżacy Toruń założyli, a następnie przez ponad 200 lat nim rządzili. To za ich panowania w Toruniu powstało wiele ważnych średniowiecznych zabytków, które możemy podziwiać do dzisiaj. Mieszczanie jednak niekoniecznie swoich władców lubili skoro w 1454 zamek krzyżacki zniszczyli i złożyli hołd wierności królowi polskiemu Kazimierzowi. Ruiny zamku można za niewielką opłata oglądać do dzisiaj. Znajduje się tam też wystawa machin oblężniczych.

Toruńskie pierniki. Nie sposób przybyć do Torunia i nie spróbować tutejszego smakołyku. Jeszcze lepiej samemu je zrobić i zjeść ze smakiem lub zachować na pamiątkę.W Toruniu są dwa muzea związane z piernikami. My odwiedziliśmy Żywe Muzeum Piernika na ul. Rabińskiej 9 (www.muzeumpiernika.pl). Stawiliśmy się tam o 10 rano i dlatego udało nam się wejść. Jeżeli chcecie wejść na późniejszą godzinę warto dokonać rezerwacji, bo szczególnie w wakacje zdarza się, że nie ma już miejsc.Warto jednak postać w kolejce, bo wizyta zapada na długo w pamięci i jest świetną żywą lekcją historii. Na początku wprowadzający nas w arkana sztuki piekarnictwa Mistrz i Wiedźma z dużym poczuciem humoru i energią opowiadają o tym jak i z czego robi się pierniki zapraszając z widowni chętnych do mieszania, przesiewania mąki i zagniatania ciasta. Docenić należy język, którym się posługują oraz dbałość o szczegóły wyposażenia dzięki którym przenosimy się na chwilę w czasie. Widzowie zaproszeni są do pracy, czyli samodzielne zrobienie swojego piernika pod nadzorem i wskazówkami prowadzących. Pierniki te wędrują do pieca, a po 12 minutach stajemy się ich szczęśliwymi właścicielami. Na drugim piętrze przewodnicy – właściciele małej piernikarni z 1905 roku opowiadają i pokazują jakie mają maszyny. Wszystkiego można dotknąć, spróbować jak działa, nic nie stoi za szybą. Na zakończenie za dodatkową opłatą można pomalować lukrem własnego piernika. Istnieje również możliwość zakupienia pamiątek i pierników.IMG_20160720_144155_hdr

Atrakcją, którą docenią wszystkie dzieci jest Piernikowy Plac Zabaw, znajdujący się na ulicy Podmurnej 60. Znajdziecie część z fontannami, gdzie można się swobodnie zmoczyć (woda jest włączana, gdy temperatura jest powyżej 20stopni Celsjusza) , wytwórnie piasku, instrumenty muzyczne, statek, na który można się wspiąć i liczne miejsce do siedzenia.

Pomimo iż Kopernik wyprowadził się z rodzinnego miasta w wieku 18 lat, zawsze je dobrze wspominał. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej, gdzie mówiono po polsku i niemiecku, a dzieci były dobrze wykształcone. Dom, w którym się urodził (ul Kopernika 17) jest dziś Muzeum Kopernika i warto je zwiedzić szczególnie w środę, gdy muzea miejskie są za darmo.W środku zobaczymy jak wyglądały wnętrza typowego domu kupca toruńskiego, są tutaj również liczne informacje związane z opracowaną przez Kopernika teorią heliocentryczną.

Jeżeli rozbudziliście swoje zainteresowania astronomią, to warto odwiedzić Planetarium, które również znajduje się w centrum miasta, na ulicy Frańciszkanskiej 15 w starych budynkach gazowni. Przed wizytą można zarezerwować wybrany seans przez internet. Można również, za dodatkową opłatą, odwiedzić dwie wystawy interaktywne – Geodium i Orbitarium. Sala Orbitarium to kilkanaście interaktywnych stanowisk, które pogłębią waszą wiedzę na temat kosmosu i jego badania. W centrum sali znajduje się model sondy Cassini, której elementy można sterować z pulpitów.

IMG_20160720_203524_hdrPiękna panorama miasta czeka na wytrawnych turystów, którzy zdecydują się przejść przez most na Wiśle i znaleźć ładnie zagospodarowany punkt widokowy. Pełną panoramę najlepiej ogląda się z punktu widokowego przy ul. Majdany na lewym brzegu Wisły. Tu znajdował się w przeszłości początek nieistniejącego obecnie mostu, połączonego po stronie starówki z Bramą Mostową.

Na wizytę w Toruniu można z powodzeniem zaplanować kilka dni, gdyż miasto jest bogate w liczne atrakcje dla każdego. Dlatego też warto znaleźć dobry nocleg. Bogaty wybór znajdziecie tutaj>>>

7 comments on “Toruń miasto pierników i Kopernika”

  1. Super wycieczka 🙂 Takie muzeum piernika to świetna atrakcja nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych 🙂 Byłam kiedyś w muzeum czekolady w Niemczech – bardzo mi się tam podobało 🙂

  2. Osobiście uważam, że Toruń to najpiękniejsze i najsłodsze (pewnie przez pierniki i ładne dziewczyny 😉 ) miasto. Od razu skradł moje serce.

Dodaj komentarz