Topielsko wciąga nie tylko urodą – rezerwat koło Zieleńca

3 komentarze

Torfowisko – to rodzaj mokradła porośnięty roślinnością bagienną. W wypadku rezerwatu Topielisko pod Zieleńcem mamy do czynienia z mszakiem zwany torfowcem. Torfowiec ten cały czas rośnie, ale jego dolne odcinki zamierają i zamieniają się w torf. Głębokość tego torfu sięga nawet 8 metrów i jest liczona na 7600 lat! Co oznacza, że jest to jedno z najstarszych torfowisk i zaczęło się tworzyć po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia 10 tysięcy lat temu. Chociażby dlatego, aby zobaczyć miejsce, które istnieje tu już 7600lat warto tutaj przyjechać.

Krajobraz jaki znajdziemy przypomina tundrę syberyjską, ze względu na liczne oczka wodne jak i rosnące tutaj mchy, sosnę karłowatą czy owadożerną rosiczkę.

Ciekawostką jest, że jest to teren wododziału. Co oznacza, że część wód stąd spływa do Bałtyku, a część do Morza Północnego.

Rezerwat podlega ścisłej ochronie i nie wolno schodzić z wyznaczonych ścieżek również dlatego, że nazwa Topielsko jest nieprzypadkowa. Teren uroczyska jest dość podstępny. Wygląda, że da się tutaj stanąć suchą noga, ale może turystę spotkać spore zaskoczenie. Rezerwat ma ściśle wytyczoną trasę dla turystów, dodatkowo oznakowaną bardzo dobrze przygotowanymi tablicami edukacyjnymi. Znajdziemy na nich odrobinę informacji oraz piękne zdjęcia. Na jednej z tablic dzieci wita Torfik i zachęca do poznania roślin żyjących na torfowisku. Bliższe poznanie tego miejsca umożliwiają kładki i wieża obserwacyjna.

Parking znajduje się przy drodze, skąd zielonym szlakiem idziemy pod górę, aż do dużych czerwonych tablic oznaczających teren rezerwatu.

rezerwat torfowisko10

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.