Kolejkowo – świat w miniaturze we Wrocławiu

One comment

Jedzie pociąg z daleka…. już wyłania się z tunelu, z niecierpliwością czekamy, aby przyjrzeć mu się z bliska zanim zniknie za zakrętem. Pociąg nie jest wielki, bo wykonany w skali 1:22,5, dlatego można śmiało zajrzeć do wagonów i policzyć pasażerów. Na makiecie kolejowej w Kolejkowie na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu znajdziecie znane budynki z Dolnego Śląska – fragmenty wrocławskiego rynku, wspomniany dworzec, obserwatorium metrologiczne na Śnieżce. Jest też dworek z zabudowaniami gospodarczymi, górskie schronisko, cyrk, dinopark czy budynki mieszkalne. Do ruchomych elementów należą nie tylko pociągi, ale też tramwaj i samochód.

Wspólnie można przyglądać różnym zaaranżowanym scenkom na makiecie, zastanawiać się co się w tym miejscu dzieje. Można poszukać też dziewięciu kotów i czternastu psów oraz licznych zwierząt leśnych.

Dzieci z łatwością mogą przyglądać się makiecie, gdyż z jej boków zamontowano specjalne podwyższenie. Do udogodnień dla rodziców należy też dodać szeroką rampę po której wjedziecie z wózkiem na parter, przewijak w toalecie oraz kącik z klockami dla dzieci.

Makietę można podziwiać samemu, ale można też przysłuchiwać się opowieściom przebranego za kolejarza przewodnika.

Makieta, która jest efektem dwuletniej pracy zespołu 12 modelarzy, cały czas się rozbudowuje. Od roku można podziwiać drugie piętro, gdzie wprawne oko wypatrzy złodzieja wspinającego się na balkon czy weselny tort, który zaraz upadnie na ziemię. Warto poczekać aż zapadnie noc, aby zajrzeć mieszkańcom do mieszkań.

Wystawę Kolejkowo  można oglądać codziennie między godz. 10.00 a 18.00.  Czas zwiedzania: około godziny. Z własnego doświadczenia radzimy pójść w dni kiedy Kolejkowo nie będzie oblegane, gdyż znacznie przyjemniej się wtedy ogląda.

Adres: ul.Orląt Lwowskich 20B, Wrocław

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.