Home Działania Jonsdorf – wycieczka po skalnym mieście – die Jonsdorfer Mühlsteinbrüche

Jonsdorf – wycieczka po skalnym mieście – die Jonsdorfer Mühlsteinbrüche

by Podroże z Mamą i Tatą

Czas: około 3 godziny (szlak liczy 4 km)

Trudność: Trasa ma ostre podejścia i dużo schodów. Nadaje się dla dzieci chodzących sprawnie i posłusznie reagujących na zakazy wchodzenia w różne miejsca.

Weź ze sobą: lornetkę, prowiant i dobre buty.

Infrastruktura: na trasie są ławeczki i punkty wypoczynkowe, brak lokali gastronomicznych.Booking.com

Trasa wycieczki po Mühlsteinbrüche

Wycieczkę po skalnym mieście rozpoczynamy na bezpłatnym parkingu na ulicy HainStrasse w kurorcie Jonsdorf. Szlakiem (biały kwadrat z zielonym, skośnym paskiem) kierujemy się uliczką w kierunku na stary stadion. Stąd będą prowadzić nas numerowane kwadraty z zielonym paskiem oraz liczne opisy miejsc również w języku polskim.

Ten piękny i urozmaicony teren był przez kilka stuleci miejscem wydobywania piaskowca w celu obróbki na kamienie młyńskie, których przykłady znajdziecie w ogródkach przydomowych w całej wsi. W maszynie mielącej ziarno na mąkę są dwa kamienie jeden nieruchomy gładki, a drugi obracający się żłobkowany. Wydobywanie piaskowca oraz zwożenie gotowych kamieni młyńskich wymagało wiele wprawy i pomysłowości od górników. Na Waszej drodze znajdziecie liczne miejsca po wydobyciu i obróbce. Do najbardziej spektakularnych należy Ciemna Dziura – przejście, które powstało na skutek stopniowego wydobywania kamienia.

Na trasie będziecie nieraz wspinać się po schodkach, przechodzić między wielkimi tworami skalnymi oraz podziać widoki z licznych platform widokowych. Znajdziecie tu skały w formie głowy nosorożca, lwa, krasnoludka i wielu innych. Można próbować dopatrzeć się tych elementów w skałach. Są też liczne ławeczki i miejsca odpoczynku. Szlak bardzo dobrze oznakowany. Brak schroniska.

Po zejściu z gór czeka nas miły spacer po Jonsdorfie. Warto zajrzeć do ogrodu wiejskiego. Jest to niewielki, darmowy ogród, gdzie zaprezentowane są rośliny typowe dla przydomowego ogródka. Są tu zarówno kwiaty jak i warzywnik oraz kilka urządzeń wykorzystywanych w pracach polowych.

We wsi znajdziecie również informację turystyczną, plac zabaw z tyrolką, a przede wszystkim piękne domy przysłupowe.

W okolicy:

Dom Motyli w Jonsdorf w Górach Żytawskich

Zittau i okolice z dzieckiem

Görlitz-Zgorzelec fascynujące miasto podzielone rzeką

0 comment
2

You may also like

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: