Jonsdorf – wycieczka po skalnym mieście – die Jonsdorfer Mühlsteinbrüche

No comments

Czas: około 3 godziny (szlak liczy 4 km)

Trudność: Trasa ma ostre podejścia i dużo schodów. Nadaje się dla dzieci chodzących sprawnie i posłusznie reagujących na zakazy wchodzenia w różne miejsca.

Weź ze sobą: lornetkę, prowiant i dobre buty.

Infrastruktura: na trasie są ławeczki i punkty wypoczynkowe, brak lokali gastronomicznych.Booking.com

Trasa wycieczki

Wycieczkę po skalnym mieście rozpoczynamy na bezpłatnym parkingu na ulicy HainStrasse . Szlakiem (biały kwadrat z zielonym, skośnym paskiem) kierujemy się uliczką w kierunku na stary stadion. Stąd będą prowadzić nas numerowane kwadraty z zielonym paskiem oraz liczne opisy miejsc również w języku polskim.

Ten piękny i urozmaicony teren był przez kilka stuleci miejscem wydobywania piaskowca w celu obróbki na kamienie młyńskie, których przykłady znajdziecie w ogródkach przydomowych w całej wsi. W maszynie mielącej ziarno na mąkę są dwa kamienie jeden nieruchomy gładki, a drugi obracający się żłobkowany. Wydobywanie piaskowca oraz zwożenie gotowych kamieni młyńskich wymagało wiele wprawy i pomysłowości od górników. Na naszej drodze znajdziemy liczne miejsca po wydobyciu i obróbce. Do najbardziej spektakularnych należy Ciemna Dziura – przejście, które powstało na skutek stopniowego wydobywania kamienia.

Na trasie będziecie nieraz wspinać się po schodkach, przechodzić między wielkimi tworami skalnymi oraz podziać widoki z licznych platform widokowych. Znajdziecie tu skały w formie głowy nosorożca, lwa, krasnoludka i wielu innych. Można próbować dopatrzeć się tych elementów w skałach. Są też liczne ławeczki i miejsca odpoczynku. Szlak bardzo dobrze oznakowany. Brak schroniska.

Po zejściu z gór czeka nas miły spacer po Jonsdorfie, zanim dotrzemy do parkingu. Warto zajrzeć do ogrodu wiejskiego. Jest to niewielki, darmowy ogród, gdzie zaprezentowane są rośliny typowe dla przydomowego ogródka. Są tu zarówno kwiaty jak i warzywnik oraz kilka urządzeń wykorzystywanych w pracach polowych.

We wsi znajdziecie również informację turystyczną, plac zabaw z tyrolką, a przede wszystkim piękne domy przysłupowe.

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.