Jonsdorf – wycieczka po skalnym mieście – die Jonsdorfer Mühlsteinbrüche

No comments

Czas: około 3 godziny (szlak liczy 4 km)

Trudność: Trasa ma ostre podejścia i dużo schodów. Nadaje się dla dzieci chodzących sprawnie i posłusznie reagujących na zakazy wchodzenia w różne miejsca.

Weź ze sobą: lornetkę, prowiant i dobre buty.

Infrastruktura: na trasie są ławeczki i punkty wypoczynkowe, brak lokali gastronomicznych.Booking.com

Trasa wycieczki po Mühlsteinbrüche

Wycieczkę po skalnym mieście rozpoczynamy na bezpłatnym parkingu na ulicy HainStrasse w kurorcie Jonsdorf. Szlakiem (biały kwadrat z zielonym, skośnym paskiem) kierujemy się uliczką w kierunku na stary stadion. Stąd będą prowadzić nas numerowane kwadraty z zielonym paskiem oraz liczne opisy miejsc również w języku polskim.

Ten piękny i urozmaicony teren był przez kilka stuleci miejscem wydobywania piaskowca w celu obróbki na kamienie młyńskie, których przykłady znajdziecie w ogródkach przydomowych w całej wsi. W maszynie mielącej ziarno na mąkę są dwa kamienie jeden nieruchomy gładki, a drugi obracający się żłobkowany. Wydobywanie piaskowca oraz zwożenie gotowych kamieni młyńskich wymagało wiele wprawy i pomysłowości od górników. Na Waszej drodze znajdziecie liczne miejsca po wydobyciu i obróbce. Do najbardziej spektakularnych należy Ciemna Dziura – przejście, które powstało na skutek stopniowego wydobywania kamienia.

Na trasie będziecie nieraz wspinać się po schodkach, przechodzić między wielkimi tworami skalnymi oraz podziać widoki z licznych platform widokowych. Znajdziecie tu skały w formie głowy nosorożca, lwa, krasnoludka i wielu innych. Można próbować dopatrzeć się tych elementów w skałach. Są też liczne ławeczki i miejsca odpoczynku. Szlak bardzo dobrze oznakowany. Brak schroniska.

Po zejściu z gór czeka nas miły spacer po Jonsdorfie. Warto zajrzeć do ogrodu wiejskiego. Jest to niewielki, darmowy ogród, gdzie zaprezentowane są rośliny typowe dla przydomowego ogródka. Są tu zarówno kwiaty jak i warzywnik oraz kilka urządzeń wykorzystywanych w pracach polowych.

We wsi znajdziecie również informację turystyczną, plac zabaw z tyrolką, a przede wszystkim piękne domy przysłupowe.

W okolicy:

Dom Motyli w Jonsdorf w Górach Żytawskich

Zittau i okolice z dzieckiem

Görlitz-Zgorzelec fascynujące miasto podzielone rzeką

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.