Home EuropaNiemcy Zittau i okolice z dzieckiem

Zittau i okolice z dzieckiem

by Podroże z Mamą i Tatą

Zittau zwane też Żytawą to brama do Gór Żytawskich.  Ponieważ region ten jest na styku trzech państw – Niemiec, Czech i Polski, stanowi świetną bazę wypadową. W miasteczku znajdziecie coś dla miłośników zabytków jak i PopArtu na budynkach. Jest tuaj bardzo sympatyczne ZOO jak i ścieżka bosych stóp.

Jak dojechać do Zittau?

Nie trudno tutaj dotrzeć samochodem z Polski, wystarczy dojechać do Zgorzelca drogą A4 (z Wrocławia to około 2 godziny), a potem do Bogatyni, gdzie przekraczamy granice i po 2km jesteśmy w Zittau. (polecamy drogę po polskiej stronie granicy)

Gdzie nocować w Zittau?

W okolicy jest wiele ciekawych możliwości nocowania w hotelach, pensjonatach i hostelach. Mi najbardziej do gustu przypadają pensjonaty w typowych dla tego regionu domach przysłupowych. Ofertę warto przejrzeć tutaj>>>

Spacer po Zittau

Czas: półtorej godziny

Trudność: trasa łatwa, szerokimi chodnikami, do pokonania wózkiem

Parking: płatny przy Dworcu Głównym

Infrastruktura: oczywiście jak to w centrum dużo kawiarenek, piekarni, sklepów etc.

Weź ze sobą: mapę centrum lub zrób zdjęcie jednej z licznych map w mieście.

Mapę placów zabaw znajdziesz tutaj>>>

Naszą wycieczkę zaczynamy przy Dworcu Głównym (HauptBanhoff). Idąc wzdłuż głównej ulicy w kierunku na centrum (AltStadt/Zentrum) mijamy po jednej stronie wieżę ciśnień z lwem, po drugiej zaś zamknięte już zakłady z napisem VEB ROBUR-Werke Zittau. W zakładach tych produkowano samochody ciężarowe zwane Robur. Stworzono podwozie, na które nakładane były różne nadwozia. I tak Robur mógł przewozić różne towary w swojej skrzyni, być karetką pogotowia lub mikrobusem.

Droga do rynku nie zajmuje więcej niż 10 minut. W rynku znajduje się piękny ratusz oraz wiele ładnie wyremontowanych kamieniczek. Opisy na budynkach są w wielu językach, również po polsku. W Ratuszu znajdziecie Informację Turystyczną, gdzie warto zapytać o mapkę centrum z zaznaczonymi najciekawszymi historycznymi atrakcjami w mieście. Znajdziecie je również na stronie Zittau >>>

PopArt Haus, czyli co zrobić z blokowiskiem

Z rynku kierujemy się ulicą Mandauer Berg do Grune Strasse, gdzie znajdujemy niezwykle ciekawe dla dzieci PopArt Haus. Jest to kilka budynków mieszkalnych z lat 80 tych XX wieku. Jak wiadomo takie budynki do pięknych nie należały. Dlatego Rada Miasta poprosiła znanego berlińskiego artystę, aby upiększył budynek. Ten nie tylko pomalował blokowisko, ale też zamontował na nim mnóstwo rzeźb zwierząt, ludzi i roślin.

Kierujemy się z powrotem na Rynek, aby po przejściu przez niego znaleźć się na Neustadt. Tutaj stoi wielki budynek Magazynu Soli. Nie przechowywano tutaj tylko soli, ale również broń i mieszkały tutaj konie.

P1140366Pytanie dla młodych odkrywców:

Czy wiesz jak nazywa się miejsce, gdzie mieszkają konie? Jak nazywa się miejsce, gdzie przechowuje się broń? Po co w dawnym mieście broń i konie?

Kiedy wyobrazisz sobie świat bez samochodów, tramwajów, pociągów i rowerów szybko zdasz sobie sprawę, że ludziom do wyboru pozostawało chodzić na piechotę lub jeździć na koniu. Dlatego wiele osób w mieście miało konie. Trudno jednak było je trzymać w domu. Stąd w mieście stajnie, gdzie mieszkańcy trzymali swoje wierzchowce. Wszyscy mieszkańcy byli zobowiązani do obrony w razie ataku na miasto, a broń do tego potrzebna przechowywana była w arsenale.

Kierując się ulica FrauenStrasse dochodzimy do fontanny szlifierzy. Została ona wybudowana w 1820 roku przez blacharza z Żytawy. Czy wiesz co robi ludzik na fontannie? Szlifuje nożyce na obracającym się kole.

Kwiatowy Zegar

Kolejną ciekawą atrakcją jest zegar kwiatowy zrobiony z 4 tysięcy kwiatów oraz dzwonki z miśnieńskiej porcelany. O każdej pełnej godzinie dzwonki grają piękny kurant.

Schmalspurbahn – kolejka wąskotorowa z parowozem

Do bardzo interesujących atrakcji Zittau należy kolejka wąskotorowa ciągnięta przez parowóz. Główna stacja kolejki znajduje się przy dworcu głównym w Zittau. Warto się tutaj zatrzymać i obejrzeć jak parowóz jest przepinany z początku na koniec składu.

Wąskotorówka może was zawieźć aż do pięknych kurortów w Górach Żytawskich Oybina oraz Johnsdorfu. Jeżeli nie macie czasu lub pieniędzy na taką podróż można wybrać się tylko na objazd samego Zittau (Stadtverkehr). Wsiadając w Zittau na dworcu głównym czeka nas około 12 minut podróży do stacji Zittau Vorstadt, skąd już tylko 5 minut spacerkiem do kolejnej atrakcji jaką jest Olbersdorfer See.

Cennik i rozkład jazdy znajdziecie tutaj, klik>>>

Olbersdorfer See – jezioro

Jezioro to powstało na skutek rekultywacji terenów po kopalni. Dziś jest tutaj nie tylko kąpielisko, ale też piękne tereny do spacerów, obserwacji przyrody, jazdy na rowerze, nordic walking, boisko do gry w siatkówkę plażową. Znajdziecie również duży plac zabaw wodnych oraz miejsce na grilla. Ludzie, którzy tak zmienili ten teren nie zapomnieli o jego przeszłości stąd w wielu miejscach znajdziecie maszyny, które kiedyś służyły w kopalni w tym wielkie koła, wózek górniczy czy łopaty gigantycznych koparek, w których można się schować.

Tiergarten Zittau – ZOO

ZOO w Zitttau to miejsce, gdzie warto się wybrać aby obcować ze zwierzętami na pięknych wybiegach.

Już od wejścia wita nas głośna papuga Ara, możemy też wejść na wybieg małp i pancerników. Bardzo miłym miejscem, gdzie spędziłyśmy długie chwile na obserwacji papug jest woliera dla ptaków. Do rzadszych zwierząt w ZOO należą pingwiny (karmienie codziennie o 15:30) oraz bardzo zwinne koati. Chyba jedynym drapieżnikiem jaki mieszka w tym ZOO jest ryś, a największym zwierzęciem są wielbłądy.

Wędrując po terenie warto znaleźć wśród traw muzyczny plac zabaw, gdzie dzieci mogą pograć na bardzo prostych instrumentach zrobionych z rur o różnej długości.

W ZOO na ławkach są umieszczone teczki, gdzie znajdziecie bajki dla dzieci również w języku polskim.

Uwaga: warto wziąć ze sobą jedzenie i picie, gdyż punkt gastronomiczny potrafi być zamknięty.

Ceny biletów można sprawdzić tutaj, klik>>>

Barfussweg an der Mandau – Trasa Bosych Stóp

Pomysł na stworzenie trasy, którą należy pokonać na boso jest bardzo prosty. Chodzenie na boso to wspaniałe doznanie sensoryczne. Oczywiście nie ma obowiązku całej trasy iść bez butów. Warto jednak spróbować.

Czas: 30-40 minut

Wstęp: wolny

Strój: koniecznie letni, krótkie spodenki lub sukienki wskazane – łatwiej będzie przejść przez rzekę.

Infrastruktura: poza miejscem na piknik jest piekarnia w centrum wsi.

Dojazd: Z Zittau drogą 96 kierujemy się na Mittelherwingsdorf. Skręcamy za znakiem końca miasta w pierwszy skręt w lewo. We wsi przejeżdżamy przez mostek i skręcamy zaraz za mostkiem w małą uliczkę ze znakiem na boisko (SportCentrum). Darmowy parking znajduje się przy budynku centrum sportowego. Zaraz obok jest mapa bosej drogi i jej pierwszy punkt.

„Bosa Droga” składa się z 15 punktów, gdzie wykonujemy różne zadania oczywiście bosymi stopami. Przechodzimy po równoważniach, belkach, stopniach zrobionych z kamienia, drewna, fragmentach wysypanych kamyczkami, ściółką czy żwirem. Do najciekawszych należy przejście przez rzekę oraz paćkanie w błocie, po którym znajdujemy stanowisko do umycia nóg.


W okolicach Zittau warto odwiedzić Góry Żytawskie – Zittauer Gebirge.

Fantastyczną atrakcją jest możliwość dojechania do nich z Zittau wąskotorówką. Koniecznie zobaczcie Dom Motyli w Jonsdorf w Górach Żytawskich oraz odwiedźcie Jonsdorf –, gdzie można pójść na wycieczkę po skalnym mieście – die Jonsdorfer Mühlsteinbrüche. W pobliżu jest też piękne miasto Görlitz-Zgorzelec.

2 komentarze
1

You may also like

2 komentarze

Beata 2014-07-23 - 3:14 pm

super czekam na kolejne miejsca 🙂 do zoo bym z chęcią pojechała

Reply
Anna Ch. (Verenne) 2015-06-03 - 8:41 pm

Super! Tam jeszcze nie bylismy, choć mamy całkiem blisko. Najbardziej zainteresowała mnie ta „bosa droga” 😀

Reply

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: