Wieża Matematyczna na Uniwersytecie Wrocławskim

No comments
P1120882
Sztuczny horyzont

Chociaż nazwa Wieża Matematyczna kojarzy się z matematyką, to jej główna funkcja była związana z astronomią i meteorologią. Nie byłoby jednak ani badania nieba ani pogody bez królowej nauk. Założył ją ponad 200 lat temu zapalony przyrodnik, astronom i fizyk Longinus Jungnitz. Na wyposażeniu wieży była luneta, przez którą profesor Jungnitz obserwował ciała niebieskie oraz gnomon z zaznaczoną linią  siedemnastego południka. To właśnie tę linię znajdziecie dziś w podłodze i na jednej ze ścian wieży matematycznej, zrobioną z marmuru i przykrytą drewnianymi klepkami. Linia ta pomagała w prowadzeniu obserwacji astronomicznych.

Co to jednak jest południk? Jak zapewne wiesz ziemia jest kulą. Ludzie wymyślili siatkę linii, którymi obrysowali kulę. Liniom nadali nazwy i numery. Nazywamy je siatką geograficzną. W ten sposób łatwiej jest opisać,  gdzie znajduje się miejsce na kuli na przykład miasto czy wieś, a nawet konkretny dom. Linie, które łączą bieguny i są zbliżone kształtem do półokręgów to właśnie południki. Siedemnasty południk przebiega przez Wrocław. Południk „0” przebiega przez Greenwich w Londynie. Na siatce geograficznej oparty jest znany Ci zapewne system nawigacji satelitarnej GPS.

Na jednej ze ścian wieży znajdziecie sztuczny horyzont. Oczywiście linia horyzontu wyglądała inaczej 200 lat temu, teraz zakrywają ją budynki. Warto jednak przyłożyć głowę na wysokości linii sztucznego horyzontu i spojrzeć za okno.

Wieża nie jest wysoka, ma 42 metry. Z jej tarasu zobaczycie zarówno starówkę z dachami kamienic, wieżami kościołów, murale na Nadodrzu, czy odległy Most Millenijny. Warto wziąć ze sobą lornetkę i aparat. Na tarasie może mocno wiać.

Zabawa w domu po odwiedzeniu Wieży Matematycznej

Nasza propozycja zabawy wiąże się z pojęciami szerokości i długości geograficznej. Oczywiście żaden 5 czy 6-latek nie potrzebuje szczegółów. Aby przypomnieć i utrwalić co to był ten południk oglądamy wspólnie domowy globus i szukamy pionowych linii (południki) i poziomych (równoleżniki oraz równik).

Możemy również pomalować piłkę zmywalnym markerem (najlepiej najpierw sprawdzić czy da się zmyć) w pionowe linie. Na początek trzeba ustalić gdzie mamy górę i dół (i nasze bieguny) Przy okazji dowiemy się dlaczego południki mają kształt półkola.

Informacje dla turystów:

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
(Aula Leopoldyńska, Oratorium Marianum, Wieża Matematyczna, Wystawa)