Home RegionDolny Śląsk Poznajemy Port Lotniczy we Wrocławiu – gra tropicieli

Poznajemy Port Lotniczy we Wrocławiu – gra tropicieli

by Podroże z Mamą i Tatą

Zapraszamy Was na lotnisko. My odwiedziliśmy lotnisko we Wrocławiu, ale podobną wycieczkę można zrobić na każde lotnisko w Polsce i na świecie (może z lekkimi modyfikacjami). Dotychczasowe nasze wycieczki miały na celu poznawanie przyrody, kultury, historii regionu czasem zabytków techniki. Lotnisko na Starachowicach nie jest zabytkiem. Jednak wycieczka w to miejsce dostarcza sporych wrażeń i jest ciekawą lekcją zarówno o transporcie jak i budynkach użyteczności publicznej.

Na wycieczkę proponujemy wziąć aparat oraz listę zadań do rozwiązania, która można poszerzyć o własne pomysły. Jak zwykle zachęcamy, aby zadawać dzieciom dużo pytań i wskazywać na co warto zwrócić uwagę. Nie ukrywamy, że trzeba się przygotować na trudne pytania dotyczące zarówno działania urządzeń takich jak radar, jak i zjawisk, które obecnie nas dotyczą np. terroryzmu. Port Lotniczy to również miejsce procedur, które można prześledzić podczas pobytu na jego terenie.

Przed wycieczką warto:

 • razem z dzieckiem poprzeglądać książki o awiacji wyciągnięte z domowej biblioteczki lub pożyczone w MBP.
 • sprawdzić na stronie Portu Lotniczego kiedy jest największy ruch samolotów. Będziecie mieli wtedy co oglądać. Z tarasu widokowego widać zarówno co się dzieje podczas startowania i lądowania samolotów oraz wsiadania i wysiadania pasażerów.

Naszą podróż rozpoczynamy już w autobusie lini 406, który jedzie na lotnisko. Koło numeru linii wyświetla się ikonka samolotu. Po co ta ikonka?

Zadania dla dzieci

od lat 6 (testowane na dzieciach 😉

Przed lotniskiem

1. Wyobraź sobie, że przyleciałeś do Wrocławia i chcesz się dostać do miasta masz kilka możliwości: autobus, taxi oraz wypożyczenie samochodu. Znajdź przystanek autobusu i postój taksówek.

2. Wjeżdżając na teren lotniska zapewne zauważyłeś duży obracający się obiekt, jest to antena radaru. Czy wiesz do czego służy radar?

Radar jest to urządzenie pozwalające na obserwowanie ruchu obiektów. Urządzenie wysyła sygnał radiowy, który jest odbijany przez obiekty i wraca z powrotem do urządzenia. Na ekranie monitora obsługa obserwuje, gdzie znajdują się wszelkiego rodzaju samoloty i inne obiekty latające. Zarówno te, które mają lądować na lotnisku jak i te, które lecą na inne lotniska. Dzięki temu obsługa wie ile jest obiektów latających w okolicy, jak szybko i w jakim kierunku się przemieszczają. Jest też wstanie zauważyć obiekty, których się nie spodziewała np. duże stada ptaków, które mogłyby zagrozić samolotom.  Dzięki radarowi obsługa wieży lotów ma informacje, które pozwalają na zapewnienie wszystkim bezpieczeństwa. Radary są również wykorzystywane do obserwacji zmian pogodowych – również niezwykle ważnych dla  samolotów. Kiedy jest bardzo zła pogoda, która nie pozwala na obserwowanie całej płyty lotniska, inny radar pozwala obserwować jak przemieszczają się po niej nie tylko samoloty, ale też pojazdy, a nawet ludzie.

Więcej o radarach przeczytacie na stronie Radary Kontroli Ruchu Lotniczego.

Zagadka: Istnieje pewien nocny ssak, który za pomocą systemu podobnego do tego, który wykorzystuje radar na lotnisku, zdobywa informacje o tym gdzie i w jakim kierunku leci jego jedzenie. Co to za zwierzę?

Na hali Portu Lotniczego

3. Po wejściu na halę znajdź tablicę ze wskazówkami jak poruszać się po lotnisku, a następnie przeczytaj gdzie możesz się udać. Zauważ, że nazwom po polsku towarzyszą nazwy w języku angielskim oraz małe obrazeczki zwane ikonkami. Jak sądzisz, dlaczego?

P11204494. Znajdź ikonkę ze zdjęcia. Co ona oznacza? Czy ikona wystarczy, aby zrozumieć co to za miejsce?

5. Znajdź tablice, na której wyświetlane są Przyloty i Odloty. Na terenie hali jest ich kilka. Czy wiesz co pokazują tablice? Do ilu miast odlatują dzisiaj samoloty z Portu Lotniczego? Czy wiesz w jakich krajach te miasta się znajdują?

6. Znajdź, kierując się strzałkami punkt, w którym witamy osoby, które przyleciały do Wrocławia. Jaka ikonka oznacza „Przyloty„?

7. Wyobraź sobie, że przyleciałeś do Wrocławia i nie masz polskich złotych. Gdzie wymieniłbyś pieniądze? Czy znasz flagi, które wywieszone są w kantorze?

8. Znajdź toalety.

9. Kierując się strzałkami na tablicy znajdź Punkt Spotkań. Czy rozpoznajesz budynki, które są na nim namalowane? Jak sądzisz, po co na lotnisku Punkt Spotkań?

10. Znajdź kaplicę. Czy wiesz, po co jest kaplica na terenie Portu Lotniczego?

11. Kierując się strzałkami znajdź „Odloty„. Przyjrzyj się co robią ludzie, którzy chcą polecieć samolotem.

Najpierw idą do odprawy biletowo-bagażowej, gdzie pokazują swój bilet oraz inne dokumenty. Ich bagaż otrzymuje specjalną nalepkę.

Potem idą do strefy kontroli bezpieczeństwa i odprawy celnej. Przed odprawą znajdziecie wagę, gdzie można zważyć swoją walizkę. Znajduje się tutaj też bardzo ciekawa gablota z  rzeczami wykonanymi ze zwierząt, które są pod ochroną. Są tutaj wypchana kobra i kajman, kawałki rafy koralowej oraz skóra lamparta. Te wszystkie zwierzęta znajdują się pod ochroną i nie wolno ich zabijać, ani kupować przedmiotów z nich wykonanych. Zostały zabrane przez celników podczas sprawdzania bagażu podróżnych.

P1120453Na teren strefy kontroli bezpieczeństwa nie wejdziemy jeżeli nie wybieramy się w podróż, ale możemy się przyjrzeć z zewnątrz co się tam dzieje. Celem strefy kontroli jest, aby nikt nie wniósł do samolotu czegoś co jest niebezpieczne. Przed wejściem do strefy są umieszczone ikonki rzeczy niebezpiecznych. Czy umiesz wśród ikonek znaleźć takie, które oznaczają:

 • petardy
 • broń
 • trucizny

Na terenie strefy znajdują się specjalne skanery. Torby przejeżdżają przez nie, a obsługa widzi co jest w środku bez otwierania bagażu. Również pasażerowie muszą przejść przez specjalne bramki do wykrywania metali. Czy wiesz dlaczego na lotnisku są ochroniarze? Dlaczego nie wolno wnosić pewnych rzeczy na pokład? Dlaczego nie wolno zostawiać toreb na terenie lotniska bez opieki? Co należy zrobić, gdy zauważysz torbę pozostawioną bez opieki na terenie lotniska (należy to zgłosić obsłudze)?

Co możemy zaobserwować na tarasie widokowym?

Z tarasu możemy nie tylko zobaczyć ludzi, którzy oczekują na odlot w hali odlotów oraz sklepy w strefie bezcłowej, ale przede wszystkim wszystko to co się dzieje po  przylocie samolotu oraz przed odlotem. Jeżeli tylko macie taką możliwość postarajcie się zaobserwować:

 • w jaki sposób samolot jest podprowadzany na pas startowy (jedzie za samochodem z kogutem na dachu),
 • w jaki sposób samolot jest podprowadzany do rękawa, kto pomaga mu zatrzymać się w dobrym punkcie,
 • straż pożarną, która powinna być obecna przy włączaniu silników,
 • zespół sprzątający, który wsiada na pokład po wyjściu pasażerów,
 • sposób w jaki rozkładany i składany jest rękaw,
 • sposób w jaki ładowane i rozładowywane są bagaże (ile pojazdów jest w tym celu używane)
 • wśród wysiadającej załogi znajdź pilota.

W drodze do domu zróbcie mały quiz i zobaczcie, kto co zapamiętał z wizyty w Porcie Lotniczym. Oczywiście pytania wymyślają nie tylko dorośli, ale i dzieci.

Wspólne zwiedzanie lotniska można kontynuować w domu – budową z klocków i różnych innych materiałów recyklingowych Portu Lotniczego. W końcu teraz dokładnie wiecie jak wygląda i co się na nim dzieje. Życzymy miłej zabawy!

4 komentarze
0

You may also like

4 komentarze

Historynka 2014-01-01 - 2:25 pm

Takie zadania to też świetny sposób na „zabicie” czasu w oczekiwaniu na np. lot na wakacje. Przecież dużo dzieci lata samolotami.

Reply
Podroże z Mamą i Tatą 2014-01-01 - 5:15 pm

Nie do końca, bo zadania są do wykonania na terenie lotniska, a nie hali odlotów, gdzie dzieci przebywają gdy czekają po odprawie na samolot ( z tego co widziałam to wiele z nich gapi się wtedy w tablety i inne podobne urządzenia). Gdy rodzina gdzieś odlatuje to przychodzi od razu do odprawy, bo to wszystko mnóstwo czasu zabiera. My wyprawę na lotnisko zrobiliśmy jako samodzielną wycieczkę bez latania.

Reply
Historynka 2014-01-01 - 5:51 pm

Trochę racji w tym jest, ale tylko trochę. Zazwyczaj na lotnisku jest się trochę wcześniej, i jeśli nie ma kolejki do odprawy bezpieczeństwa to warto zwiedzić lotnisko. Moja córcia w ten sposób zwiedziła dwa porty lotnicze.Dlatego warto zachęcić rodziców do aktywnego oczekiwania na samolot.
Samodzielna wyprawa na lotnisko to też świetna przygoda.

Reply
Podroże z Mamą i Tatą 2014-01-02 - 10:32 pm

Jednym słowem zadania na lotnisku to dobry pomysł dla rodzin, które się wybierają gdzieś samolotem oraz tych, które tylko szukają ciekawego sposobu na spędzenie czasu pod dachem. Warto również rozważyć wizytę na lotnisku i oswajanie się z miejscem, by zmniejszyć lęk przed pierwszym lotem.

Reply

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: