Home RegionBrzeg Muzeum Piastów Śląskich z dzieckiem

Muzeum Piastów Śląskich z dzieckiem

by Podroże z Mamą i Tatą

Na wysokim brzegu rzeki Odry wiele wieków temu powstała osada. Ludzie zajmowali się tutaj głównie rybactwem i handlem, gdyż krzyżowały się tutaj liczne drogi. Osada się rozwijała, targ tętnił życiem, zbudowano mury miejskie, ratusz i zamek obronny.  Zamek w okresie renesansu przeżył prawdziwy rozkwit. Sprowadzono artystów z Włoch, dobudowano krużganki i stworzono piękne rzeźby, które witają nas już od progu . Powstał też wspaniały ogród z labiryntami. Osobą, która ufundowała te wszystkie wspaniałości – czyli za nie zapłaciła – był książę brzeski Jerzy II.

 

P1110674P1110673P1110675

Trasa młodych odkrywców

Gdy staniesz przed wejściem do zamku w Brzegu spójrz do góry. Nad wejściem ujrzysz liczne postaci. Dwie największe to sam książę Jerzy i jego żona. Hmm… czy książę ma na sobie spódniczkę, rajstopy i bufiaste rękawy? Rzeczywiście w dawnych czasach mężczyźni nosili zupełnie inne stroje niż dzisiaj. Na wystawie w muzeum będziesz mógł obejrzeć jak zmieniały się stroje i co było modne wśród książąt i królów. Jestem pewna, że nie jeden z nich cię zaskoczy!

Ponad księciem i jego żoną, pomiędzy oknami, dojrzysz płaskorzeźby mężczyzn ubranych w stroje rycerzy  królów. To przodkowie Jerzego z linii Piastów, jego dziadowie i praprapradziadowie. Wielu z nich było królami i książętami dlatego niektórzy mają na głowach korony, a w rękach berła.

W środku zamku znajduje się Muzeum Piastów Śląskich. Znajdziesz tutaj w podziemiach liczne sarkofagi członków rodziny.

 

Sarkofagi

Sarkofag – to taka piękna trumna, często ślicznie rzeźbiona. Na płycie sarkofagów zobaczysz postaci śpiących książąt w strojach rycerzy. Mają na sobie piękne zbroje, w dłoniach miecze i tarcze. Ich stopy są często oparte o zwierzęta  lub ludzi. Znajdź księcia, który pod stopami ma zwiniętego Tatara – jest to mężczyzna z brodą i charakterystycznie wygiętym mieczem. Książę ten walczył z Tatarami i dlatego trzyma na jednym z nich nogi.

Wśród sarkofagów znajdziesz duży pomnik psa myśliwskiego, ulubieńca księcia Jerzego II. Z pomnikiem tym związana jest smutna historia. Pies ten uwielbiał swojego pana, chodził za nim krok w krok i spał przy jego nogach, gdy ten odpoczywał przy kominku. Gdy książę wyjeżdżał dog niecierpliwie wypatrywał go z krużganków dziedzińca. Pewnego dnia Jerzy II wracał z dalekiej podróży i kiedy wjechał wraz ze swoją drużyną na dziedziniec zamku pies zamiast zbiec po schodach rzucił się z piętra, aby go powitać i zginął na miejscu. Zrozpaczony książę kazał wyrzeźbić pomnik wiernemu zwierzakowi.

W ostatniej sali znajdziesz piękną trumnę Jerzego III. Spójrz jakie zwierzęta podtrzymują ten sarkofag. Czy zauważyłeś, że mają korony? Co prawda, Jerzy królem nie był, ale należał do królewskiej rodziny Piastów. W jego rodzinie było 24 królów i władców, w tym oczywiście pierwsi królowie Polski. Ktoś, kto ma aż tak ważnych przodków – chętnie się nimi chwali.

Drzewo genealogiczne

Obok sarkofagu księcia znajdziecie drzewo genealogiczne rodu Piastów Brzeskich. Co to jest drzewo genealogiczne? Jest to sposób przedstawienia całej rodziny na rysunku drzewa. W środku wypatrzysz pień, od którego odchodzą liczne gałęzie najważniejszych członków rodziny. Na dole leży mężczyzna w koronie symboliczny założyciel rodu. Na samym szczycie w otoczeniu liści są imiona księcia Jerzego III i jego żony.

Gdybyś miał namalować drzewo Twojej rodziny, to kogo byś umieścił na samym dole, a kogo na samej górze? Czy wiesz jak nazywał się Twój prapradziadek? Wypytaj o to swoich rodziców i ich rodziców. Poznawanie historii własnej rodziny to niesamowita przygoda.

W Muzeum znajdziesz wystawę strojów paradnych oraz piękną makietę miasta z czasów kiedy jeszcze miała mury. Zauważ, że do bram prowadzą zwodzone mosty.

 

W kolejnych salach zobaczysz wyposażenie pałacu. Wiele elementów zostało zniszczonych lub ukradzionych, dlatego to co oglądamy dziś to często repliki. Czy wiesz co to jest replika? Jest to powtórne wykonanie jakiegoś dzieła na przykład obrazu. W pałacu znajdziesz repliki pieców kaflowych, którymi kiedyś ogrzewano te wielkie pomieszczenia.

Po wyjściu z muzeum przejdź się krużgankami. Jest to taki długi korytarz, przykryty dachem, ale nie mający z jednej strony ściany, tylko rząd kolumn. W zamku w Brzegu jest kilka pięter krużganków.  Na dziedzińcu znajdziesz rzeźbę przedstawiającą konie z rybimi ogonami.

Zaraz koło zamku znajduje się park oraz plac zabaw.

Zdjęcia wnętrz pochodzą ze strony Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Cennik i godziny otwarcia na stronie miasta Brzeg

2 komentarze
0

You may also like

2 komentarze

Magda 2013-10-28 - 11:10 am

Dolny Śląsk jest bardzo ciekawym terenem dla wszystkich, którzy lubią podróże i maja w sobie nutkę poszukiwacza przygód czy skarbów. Bo gdzie jak nie u nas, znajdziemy tyle zamków, dworków, ruin czy pozostałości z czasów II wojny. I każdy z tych obiektów najczęściej kryje jakąś tajemnicę i legendę 🙂

Reply
Arboretum w Wojsławicach, czyli podziwiając zaczarowany ogród - Podróże z Mamą i Tatą 2018-01-04 - 9:46 pm

[…] że Wojsławice, znacznie później, bo w połowie XVI wieku, zakupił książę brzeski Jerzy II i wybudował dwór z folwarkiem (wielkie gospodarstwo rolne) i […]

Reply

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: