Home RegionDolny Śląsk Poznajemy Cieplice Zdrój z dzieckiem

Poznajemy Cieplice Zdrój z dzieckiem

by Podroże z Mamą i Tatą

Dziś Cieplice Zdrój są częścią Jeleniej Góry, ale przez wieku, była to samodzielna miejscowość u podnóża Karkonoszy słynąca z ciepłych, leczących wód i szlifierni szkła. Już sama nazwa mówi, iż jest to miejscowość, gdzie znajdziemy ciepłe źródła. Temperatura wody w tym zdroju wynosi od 37 do 87 stopni Celsjusza. Te najgorętsze pochodzą z najgłębszych odwiertów i są najgorętszymi wodami termalnymi w Polsce. Sam kurort zaś jest najstarszy w Polsce, bo liczy ponad 700 lat.

Z tą piękną miejscowością związana jest historia jednego z najstarszych rycerskich rodów na Śląsku – rodziny Schaffgotschów. Gotsche Schoff, rycerz na usługach księcia Bolka II Świdnicko – Jaworskiego, wszedł w posiadanie, w XIV wieku, rozległych ziemi u podnóży Karkonoszy oraz zamku Chojnik. W jego władaniu znalazły się również Cieplice, gdzie rodzina prowadziła działalność leczniczą.

Nazwa rodu „Schaffgotsch” pochodzi od niemieckiego wyrazu „shaff”, co oznacza „owcę” oraz imienia protoplasty rodu rycerza Gotscha. Dlatego w herbie rodziny obok rycerskiego hełmu znajdziecie owcę.

Spacer młodych odkrywców

Czas: 2 godziny

Weź ze sobą: zeszyt, ołówek i lornetkę.

Start: plac Piastowski

Przy Placu Piastowskim znajdziesz barokowy kościół ewangelicko-augsburski. Z jego boku znajduje się Latarnia Pamięci. Przyjrzyj się tej latarni, a zauważysz mechanizm, który pozwala spuścić na dół koszyczek z małą latarenką. W miejscu gdzie stoisz był cmentarz mieszkańców Cieplic. Ponieważ byli oni Niemcami, po II wojnie Światowej ludzie zniszczyli te stare cmentarze. Nie tylko w Cieplicach, ale na całym Dolnym Śląsku.  Latarnia Pamięci powstała, aby upamiętnić ludzi, którzy byli tutaj kiedyś pochowani.

Budynek szachulcowy

Na przeciwko kościoła przy placu Piastowskim zobaczysz bardzo ładny budynek zbudowany techniką zwaną szachulcem. Aby zbudować taki budynek stawia się szkielet z drewna, który uzupełnia się gliną wymieszaną z wiórami i tynkuje na biało. Dzięki temu powstaje  charakterystyczny rysunek na budynku złożony z licznych trójkątów i prostokątów.  Takie budynki znajdziecie w wielu miejscach w całych Sudetach.

Zadanie. Policz ile na budynku znajdziesz trójkątów. Bierz pod uwagę wszystkie – małe, duże i jedne trójkąty w drugim. Dla ułatwienia narysuj je w zeszycie. Możesz też ograniczyć się do wybranego fragmentu.

Pałac rodziny Schaffgotschów

Idąc wzdłuż placu Piastowskiego dojdziesz do pałacu rodziny Schaffgotschów. Dziś jest to budynek Politechniki Wrocławskiej. Ma on około 100 pomieszczeń. Na budynku znajdziesz w kilku miejscach herby rodziny. Jak być może pamiętasz jego elementem była owca (Schaff). Czy umiesz ją znaleźć? Poza owcą pojawiają się też mityczne stwory – gryfy. To lew z głową i skrzydłami orła. Gryf ma być silny jak lew i szybki jak orzeł.

Płyty nagrobne rodu

Przy ulicy Ściegiennego znajdziesz zabytkowy kompleks budynków, które należały kiedyś do zakonników zwanych cystersami. Na teren kompleksu wchodzi się przez bramę, nad którą znajduje się dzwonnica. Na dziedzicu dawniej był cmentarz. Dziś na murze znajdziesz płyty nagrobne Schaffgotschów. Jest to wspaniała kolekcja płaskorzeźb przedstawiająca naturalnej wielkości postaci w historycznych strojach. Mężczyźni często są w zbrojach z przypasanym mieczem i hełmem w dłoni. Kobiety w pięknych, długich do ziemi sukniach, z kryzami dookoła szyi. Dookoła każdej osoby jest cała kolekcja herbów. Każdy chciał się pochwalić wszystkimi herbami należącymi do rodziny.

Na herbach wyszukaj:

  • owce pod drzewem
  • koło,
  • trzy ryby
  • wiosła
  • jelenia

Cieplickie źródło

Przy skrzyżowaniu placu Piastowskiego z ulicą Cieplicką znajdziesz piękną fontannę, z której tryska cieplickie źródło. Można sobie w nim obmyć ręce i napić się. Ale uwaga! Woda jest ciepła, a nawet gorąca. Pochodzi z głębi ziemi i zawiera wiele cennych minerałów. Woda ta ma właściwości lecznicze. Między innymi zwalcza próchnicę.

Zdrojowy Teatr Animacji

Obok pałacu Schaffgotschów jest wejście do zabytkowego Parku Zdrojowego. Idąc główną ścieżką szybko znajdziesz  Zdrojowy Teatr Animacji. Koniecznie obejdź go dookoła, gdyż czeka Cię tam bardzo zabawne krzesło. To krzesło ma buty i to inny na każdej nodze. Czy wiesz jak nazywają się te buty? Który z nich nadaje się na eleganckie wyjście, a który do kopania piłki?

Oczywiście w Teatrze odbywają się przedstawienia również dla dzieci. Obejrz repertuar >>>

Pawilon Norweski

Idąc wzdłuż główną aleją parku dojdziesz do drogi, po której przekroczeniu znajdziesz się w Parku Norweskim. Tutaj stoi drewniany Pawilon Norweski. Przez wiele lat była to siedziba Muzeum Przyrodniczego. Obecnie jest przerabiana na restaurację. Charakterystycznym elementem pawilonu są smoki. Ile uda Ci się ich naliczyć?

Idąc dalej w kierunku południowym dojdziesz do wału przeciwpowodziowego, z którego w ładną pogodę roztacza się piękna panorama na Karkonosze.

2 komentarze
1

You may also like

2 komentarze

Grzegorz 2022-01-11 - 10:55 am

Dopiero niedawno przyjechałem do Cieplic i bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Nie sądziłem, że mają tak dużo ciekawych zabytków.

Reply

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: