O rycerzu, który miał w herbie owce, ciepłym zdroju i krześle z butami, czyli poznajemy Cieplice

4 komentarze

Dziś Cieplice Zdrój są częścią Jeleniej Góry, ale przez wieku, była to samodzielna miejscowość u podnóża Karkonoszy słynąca z ciepłych, leczących wód i szlifierni szkła. Już sama nazwa mówi, iż jest to miejscowość, gdzie znajdziemy ciepłe źródła. Temperatura wody w tym zdroju wynosi od 37 do 87 stopni Celsjusza. Te najgorętsze pochodzą z najgłębszych odwiertów i są najgorętszymi wodami termalnymi w Polsce. Sam kurort zaś jest najstarszy w Polsce, bo liczy ponad 700 lat.

Z tą piękną miejscowością związana jest historia jednego z najstarszych rycerskich rodów na Śląsku – rodziny Schaffgotschów. Gotsche Schoff, rycerz na usługach księcia Bolka II Świdnicko – Jaworskiego, wszedł w posiadanie, w XIV wieku, rozległych ziemi u podnóży Karkonoszy oraz zamek Chojnik. W jego władaniu znalazły się również Cieplice, gdzie rodzina prowadziła działalność leczniczą.

Nazwa rodu „Schaffgotsch” pochodzi od niemieckiego wyrazu „shaff”, co oznacza „owcę” oraz imienia protoplasty rodu rycerza Gotscha. Dlatego w herbie rodziny obok rycerskiego hełmu znajdziecie owcę.

———————————————————————————————————————————————————————————-

Trasa: Od Placu Piastowskiego  do Muzeum Przyrodniczego.

Czas: 2 godziny

Weź ze sobą: zeszyt, ołówek i lornetkę.

Przy Placu Piastowskim znajdziesz barokowy kościół ewangelicko-augsburski, z jego boku znajduje się Latarnia Pamięci. Przyjrzyj się tej latarni, a zauważysz mechanizm, który pozwala spuścić na dół koszyczek z małą latarenką. W miejscu gdzie stoisz był cmentarz mieszkańców Cieplic. Ponieważ byli oni Niemcami, po II wojnie Światowej powodowani nienawiścią ludzie zniszczyli te stare cmentarze. Nie tylko w Cieplicach, ale na całym Dolnym Śląsku.  Latarnia Pamięci powstała, aby upamiętnić ludzi, którzy byli tutaj kiedyś pochowani.

P1100823Na przeciwko kościoła przy placu Piastowskim zobaczysz bardzo ładny budynek zbudowany techniką zwaną szachulcem. Aby zbudować taki budynek stawia się szkielet z drewna, który uzupełnia się gliną wymieszaną z wiórami i tynkuje na biało. Dzięki temu powstaje  charakterystyczny rysunek na budynku złożony z licznych trójkątów i prostokątów.  Takie budynki znajdziecie w wielu miejscach w całych Sudetach.

Zadanie. Policz ile na budynku znajdziesz trójkątów. Bierz pod uwagę wszystkie i te małe  duże i jedne trójkąt w drugim. Dla ułatwienia narysuj je w zeszycie. Możesz tez ograniczyć się do wybranego fragmentu.

Idąc wzdłuż placu Piastowskiego dojdziesz do pałacu rodziny Schaffgotschów. Dziś jest to budynek Politechniki Wrocławskiej. Ma on około 100 pomieszczeń. Na budynku znajdziesz w kilku miejscach herby rodziny. Jak być może pamiętasz jego elementem była owca. Czy umiesz ją znaleźć? Poza owca pojawiają się tez tutaj mityczne stwory – gryfy. To lew z głową i skrzydłami orła. Gryf ma być  silny  jak lew i szybki jak orzeł.P1100817Przy ulicy Ściegiennego znajdziesz zabytkowy kompleks budynków, które należały kiedyś do zakonników zwanych cystersami.  Na teren kompleksu wchodzi się przez bramę, nad którą znajduje się dzwonnica. Na dziedzicu dawniej był cmentarz. Dziś na murze znajdziesz płyty nagrobne Schaffgotschów. Jest to wspaniała kolekcja płaskorzeźb przedstawiająca naturalnej wielkości postaci w historycP1100809znych strojach. Mężczyźni często są w zbrojach z przypasanym mieczem i hełmem w dłoni. Kobiety w pięknych, długich do ziemi sukniach, z kryzami dookoła szyi. Dookoła każdej osoby jest cała kolekcja herbów. Każdy chciał się pochwalić wszystkimi herbami należącymi do rodziny. Na herbach wyszukaj:

  •  owce pod drzewem
  • koło,
  • trzy ryby
  • wiosła
  • jelenia

 

Przy skrzyżowaniu placu Piastowskiego z ulicą Cieplicką znajdziesz piękną fontannę, z której tryska cieplickie źródło. Można sobie w nim obmyć ręce i napić się. Ale uwaga! Woda jest ciepła, a nawet gorąca. Pochodzi z głębi ziemi i zawiera wiele cennych minerałów. Woda ta ma właściwości lecznicze. Między innymi zwalcza próchnicę.

P1100842Obok pałacu Schaffgotschów jest wejście do zabytkowego Parku Zdrojowego. Idąc główną ścieżką szybko znajdziesz  Zdrojowy Teatr Animacji. Koniecznie obejdź go dookoła, gdyż czeka Cię tam bardzo zabawne krzesło. To krzesło ma buty i to inny na każdej nodze. Czy wiesz jak nazywają się te buty? Który z nich nadaje się na eleganckie wyjście, a który do kopania piłki?

Oczywiście w Teatrze odbywają się przedstawienia również dla dzieci. Obejrz repertuar >>>

Idąc wzdłuż główną aleją Parku dojdziesz do drogi, po której przekroczeniu znajdziesz się w Parku Norweskim. Tutaj stoi drewniany Pawilon Norweski. Dziś jest to siedziba Muzeum Przyrodniczego. Obejrz z zewnątrz sam budynek. Znajdziesz na nim charakterystyczne dla sztuki wikingów głowy smoków.  Policz ile ich jest. W Muzeum znajdziesz kolekcję owadów, muszel, skał, wypchanych ptaków, jaja, rogi i poroża. Na zewnątrz zaś obejrzeć można ogromny zbiór uli figuralnych o wszelkich kształtach i rozmiarach.

Idąc dalej w kierunku południowym dojdziesz do wału przeciwpowodziowego, z którego w ładną pogodę roztacza się piękna panorama na Karkonosze.

4 comments on “O rycerzu, który miał w herbie owce, ciepłym zdroju i krześle z butami, czyli poznajemy Cieplice”

Dodaj komentarz