Zabawy na plażę i piasek

One comment

P1030439Lato to wspaniały czas na zabawy z piaskiem. Jeżeli nie macie możliwości przeprowadzić zaproponowanych przez nas zabaw na plaży, to warto wypróbować chociaż część w piaskownicy.

Proponowane przez nas zabawy wpływają na rozwój umysłowy i emocjonalny dziecka, a także pogłębiają więzi z rodzicem. Dzieci zdobywają wiedzę o świecie poprzez bezpośrednie doświadczenia, dlatego zachęcam aby stworzyć im taką możliwość. Wiele z nich spowoduje ubrudzenie się dziecka, ale nie warto się tym przejmować. Zdobyta przez dziecko wiedza i doświadczenia są znacznie cenniejsze niż czyste ubranie.

Potrzebne będą:

  • Kamienie  lub nieduże ludziki np. z lego,
  • Koc
  • Konewka, miski, łopatki, pusta butelka po wodzie,
  • Kijki, połamane gałązki

Poszukiwania zaginionych skarbów

Na wyznaczonym obszarze plaży lub w piaskownicy schowajcie kamyki lub ludziki tak, aby tylko trochę było je widać. Następnie zaproście dzieci do wyszukiwania schowanych skarbów. Starszym dzieciom możecie wprowadzić utrudnienie i zakopać skarby, ale oznakować miejsce schowania trawkami czy liśćmi ułożonymi w umówionym kształcie np. X

P1030524 Suchy czy mokry?

Bawiąc się suchym i mokrym piaskiem dzieci zdobywają doświadczenia a zatem i wiedzę o właściwościach ciał stałych.  Nasypcie do obu misek dużo suchego piasku, do jednej z nich nalejcie wody z konewki. Zachęć dziecko aby badało jak zmienia się konsystencja piasku po zmoczeniu. Wypróbujcie jedna obok drugiej zrobić babkę z piasku mokrego i z suchego. Która się utrzyma? Dlaczego? Sprawdźcie jaki piasek łatwiej się wsypuje do pustej butelce po wodzie. Dlaczego? Który piasek lepiej się przesypuje przez lejek czy młynek do piasku? Dobrze, aby rodzic pomagał w nazywaniu zjawisk i wyciąganiu wniosków – podsuwając słowa i zadając dużo pytań.

Ślady

Narysujcie na piasku patykiem dowolny kształt, a następnie zachęć dziecko, aby ślad ten wyłożyło kamykami. Zabawa ta uczy koncentracji oraz koordynacji oko-ręka, jest to też wodzenie po śladzie – wstęp do nauki pisania. Kiedy dzieci już utworzą rysunek mogą starać się trafić do środka rzucając kamykami.

P1030551Masażyk piaskiem

Masowanie dzieci wpływa pozytywnie zarówno na wieź z osobą masująca jak i na rozwój poznawczy. Masuj regularnie swoje dziecko, wymyślając do tego proste historyjki lub wierszyki. Na plaży można pobawić się w zupełnie wyjątkowy piaskowy masażyk, który pobudza zmysł dotyku. Dziecko leży na kocu z zamkniętymi oczyma, rodzic posypuje piaskiem jego części ciała, dziecko ma powiedzieć jaka to część ciała. Jeżeli nie macie pod ręką piasku można podobną zabawę przeprowadzić na łące za pomocą trawki.

Pomiary

Wykopcie wspólnie kilka dołków, a następnie przeprowadźcie pomiar głębokości. Można to wykonać za pomocą kijków. Po jednym kijku włóżcie do jednego dołka i złamcie je w takim miejscu, aby pokazywały głębokość dołków. Następnie wyjmijcie je i porównajcie kijki ze sobą. Ustawcie od najkrótszego do najdłuższego.

Co zniknęło?

Podczas spacerów po plaży zbierzcie wspólnie dużo skarbów natury – muszelek, kamieni, ciekawie ukształtowanych konarów. Ułóżcie kilka na piasku koło siebie. Obejrzycie je dokładnie. Warto nazwać ich strukturę i formę (chropowaty vs gładki, obły vs kanciasty) rozbudowując w ten sposób słownictwo waszych dzieci. Przykryjcie kilka różnorodnych skarbów apaszką, a następnie ze słowami abrakadabra, podnieście chustkę zabierając przy tym jeden obiekt. Czy dzieci są wstanie przypomnieć sobie co zniknęło? Dla utrudnienia można zwiększać ilość przedmiotów oraz wybierać podobne do siebie np. same kamienie.

 

Autor Adela Jakielaszek, psycholog specjalizujący się w zabawach, które stymulują prawidłowy rozwój dzieci. Prowadząca zajęcia we wrocławskiej Pracowni Twórczego Rozwoju „Zabawianki”.

 

1 comments on “Zabawy na plażę i piasek”

Dodaj komentarz