Letnie zabawy w parku i na łące

No comments

P1030260Lato to wspaniały czas na wspólne wyjścia do parku czy na łąkę. Zebraliśmy dla Was propozycje rodzinnych zabaw, które nie tylko umilą Wam czas, ale ćwiczą koordynację, refleks i rozwijają fantazję.

Wybierając się razem do parku zabierzcie ze sobą:

  • koc i kosz piknikowy ze smakołykami
  • ringa dla każdego uczestnika (kilka woreczków foliowych też da radę 😉
  • hulahop
  • trzy piłki – dużą piłkę plażową, średnią i malutką (taką jak z basenów)

Zabawy ringiem i hulahopem

Ringo to źródło wielu ciekawych zabaw na koordynację i sprawność.  Nasze zabawy podzieliliśmy ze względu na wiek i stopień trudności.

P1030266Rób tak jak ja

Wiek :od 18 miesięcy

Wszyscy naśladują to co wybrana osoba robi z ringiem. Można je zakładać na głowę i zrzucać, zakładać na rękę i zdejmować, zakładać na nogę, podrzucać, zerkać przez dziurkę, kręcić. Młodszym dzieciom pomóż wymyślać jakiś ruch, ale zaproś je do zabawy, aby chociaż przez chwilę poczuły się w jej centrum.

Rzut do celu

Wiek : od 3 lat

Zbierzecie w parku szyszki lub kamienie. Rozłóżcie ringa na trawie (zamiast ring mogą wam posłużyć woreczki foliowe) i próbujcie w nie trafić, zwiększając poziom trudności przesuwając ringa coraz dalej.

Wielka przeprawa

Wiek : od 2lat

Wyznaczcie miejsce, gdzie jest wielka rzeka, rozłóżcie ringa w ten sposób aby można było po nich skakać na drugi brzeg bez „wpadnięcia do wody”.

Woda i brzeg

Wiek: od 2 lat

Postaw uczestników na zewnątrz położonego na ziemi hulahopu (nie więcej niż dwie osoby na hulahop). Na komendę „woda”, wskakują do koła, na komendę „brzeg” wychodzą na brzeg, na komendę „rekin” trzeba przykucnąć i złożyć ręce nad głową w kształcie płetwy rekina. Ten kto ostatni dobrze zareaguje lub zareaguje źle odpada. Wygrany przejmuje wydawanie komend.

Piłki i piłeczki

Piłki to niezwykle wdzięczny obiekt wszystkich dziecięcych zabaw. Ćwiczą koordynację oka, ręki i nogi oraz refleks. Można za ich pomocą przeprowadzić również prostą zabawę badawczą.

Wyścigi piłek

Znajdźcie niewielkie wzniesienie ustawcie różnej wielkości piłki koło siebie. Zanim je puścicie zapytaj dziecko jak sądzi, która dotoczy się pierwsza. Teraz czas na wyścigi. Zróbcie kilka prób, zastanówcie się nad wynikami.

Autor. Adela Jakielaszek, psycholog, specjalizujący się w stymulacji rozwoju małych dzieci poprzez twórczą zabawę.

Dodaj komentarz