W Karkonoszach i Górach Izerskich ludzie od wieków robili szkło. Wsypywali do pieców piasek kwarcowy, którego znajdziecie w tych górach dużo. Z płynnej masy szklanej wytwarzali słoje, butelki, misy i wiele innych rzeczy. Jeżeli rozejrzycie się dookoła, dostrzeżecie wiele rzeczy zrobionych ze szkła.
Szkło jest wytwarzane przez ludzi od ponad 3 tysięcy lat. Uważa się, że pierwsze szkło przypadkowo wypalili feniccy kupcy w ognisku. Pomimo tego, że technika była udoskonalana przez tysiące lat, dopiero w XX wieku zaczęto wytwarzać szkło prawie idealnie płaskie dziś stosowane w oknach, witrynach, samochodach etc.
Co się robi ze szkła?
Zróbcie sobie w drodze do Huty Julia burzę mózgów i wymieńcie jak najwięcej rzeczy, które robi się ze szkła. Czy pamiętaliście o żarówce, soczewkach w okularach, wełnie szklanej, pustakach szklanych czy światłowodach? Oczywiście szkło wykorzystują również artyści do tworzenia ozdób, naczyń i niesamowitych rzeźb.
Przedyskutujcie:
- Czy wszystko da się zrobić ze szkła?
- Czy umiecie sobie wyobrazić szklaną łopatę? albo szklaną szafę?
- Czy szklana łopata byłaby praktyczna? czy dałoby się nią kopać?
- Jak się robi szkło kolorowe?
Zwiedzanie Huty
Czas zobaczyć i dowiedzieć się jak robione jest od wieków szkło ołowiowe (tzw. kryształy). Zapraszamy Was do Huty Szkła Julia w Piechowicach. Jest to czynna huta, gdzie na co dzień produkowane i cięte są kryształy – karafki, misy, szklanki i wiele innych, w bardzo tradycyjny sposób.
Po hucie oprowadzi Was przewodnik, który opowie o tym z czego robi się szkło ołowiowe. Zobaczycie rozżarzony do czerwoności piec, do którego topiarz w specjalnym stroju wrzuca składniki, które w bardzo wysokiej temperaturze zamienią się w płynną masę szklaną. Zobaczycie jak masa ta jest wyciągana przez artystę specjalnym szklarskim piszczelem i jak tworzy się pierwszą szklaną bańkę. Będziecie mogli podziwiać jak w lepkiej masie szklanej wycina się uchwyty i elementy figurek jak z plasteliny.
Podczas wycieczki można samemu spróbować nanieść na szkło siatkę graficzną przy pomocy specjalnego, wiekowego kołowrotka. Następnie pokażą Wam prace zdobników, którzy precyzyjnie wycinają szlify i fryzy na karafkach, szklankach i wazonach oraz to jak usuwa się błędy w dziale kontroli jakości.
W ofercie Huty Szkła Julia są również płatne warsztaty dla dzieci, które zdecydowanie polecamy. Jest to najlepsza forma uczenia się – przez działanie. Dzieci w specjalnie zaaranżowanej sali bawią się w hutników, za pomocą piszczeli dmuchają bańki, rysują podziałki na plastykowych kubeczkach, a następnie je zdobią i pakują. Każdy wychodzi z warsztatów z własnoręcznie ozdobionym kubeczkiem oraz dyplomem hutnika. Warsztaty są dla dzieci od 4 lat z opiekunami.
Na terenie znajdziecie również sklep z wyrobami, bezpłatne toalety, kawiarnię, kącik dla maluchów, gdzie mogą porysować czekając na zwiedzanie oraz duży trawnik, gdzie poza stolikami kawiarnianymi znajdziecie rzeźby, murale oraz niewielką piaskownicę.
Parking duży, bezpłatny.
Adres: Huta Szkła Julia, ul. Żymierskiego 73, Piechowice
Sprawdź ceny i terminy, klik>>>
Quiz
Po wycieczce zapraszamy do rozwiązania quizu. Co pamiętacie z oprowadzania?
1) Jak nazywa się hutnik, który wrzuca do pieca składniki?
2) Dlaczego szkło, z którego robi się kryształy nazywa się ołowiowe?
3) Jak nazywa się narzędzie do którego dmucha hutnik, aby masie szklanej nadać kształt?
4) W czym moczy się szklane dzieła, aby wydobyć z nich blask?
5) Ile lat ma Huta Julia?
Wymyślcie też własne pytania. Kiedy dzieci wiedzą, że będą potem mogły Was odpytać z tego co mówił przewodnik, uważniej go słuchają.
2 komentarze
polecam również odwiedzić pracownie Pana Marcina Zielińskiego w Jeleniej Górze. ich stron internetowa: http://szklanamanufaktura.pl/
[…] O tym jak powstają kryształowe skarby , czyli zwiedzamy Hutę Julia […]