Home RegionDolny Śląsk O tym jak powstają kryształowe skarby , czyli zwiedzamy Hutę Julia

O tym jak powstają kryształowe skarby , czyli zwiedzamy Hutę Julia

by Podroże z Mamą i Tatą

W Karkonoszach i Górach Izerskich ludzie od wieków robili szkło. Wsypywali do pieców piasek kwarcowy, którego znajdziecie w tych górach dużo. Z płynnej masy szklanej wytwarzali słoje, butelki, misy i  wiele innych rzeczy. Jeżeli rozejrzycie się dookoła, dostrzeżecie wiele rzeczy zrobionych ze szkła.

Szkło jest wytwarzane przez ludzi od ponad 3 tysięcy lat. Uważa się, że pierwsze szkło przypadkowo wypalili feniccy kupcy w ognisku. Pomimo tego, że technika była udoskonalana przez tysiące lat, dopiero w XX wieku zaczęto wytwarzać szkło prawie idealnie płaskie dziś stosowane w oknach, witrynach, samochodach etc.

 

Co się robi ze szkła?

Zróbcie sobie w drodze do Huty Julia burzę mózgów i wymieńcie jak najwięcej rzeczy, które robi się ze szkła. Czy pamiętaliście o żarówce, soczewkach w okularach, wełnie szklanej, pustakach szklanych czy światłowodach? Oczywiście szkło wykorzystują również artyści do tworzenia ozdób, naczyń i niesamowitych rzeźb.

Przedyskutujcie:

  • Czy wszystko da się zrobić ze szkła?
  • Czy umiecie sobie wyobrazić szklaną łopatę? albo szklaną szafę?
  • Czy szklana łopata byłaby praktyczna? czy dałoby się nią kopać?
  • Jak się robi szkło kolorowe?

 

Zwiedzanie Huty

Czas zobaczyć i dowiedzieć się jak robione jest od wieków szkło ołowiowe (tzw. kryształy). Zapraszamy Was do Huty Szkła Julia w Piechowicach. Jest to czynna huta, gdzie na co dzień produkowane i cięte są kryształy – karafki, misy, szklanki i wiele innych, w bardzo tradycyjny sposób.

Po hucie oprowadzi Was przewodnik, który opowie o tym z czego robi się szkło ołowiowe. Zobaczycie rozżarzony do czerwoności piec, do którego topiarz w specjalnym stroju wrzuca składniki, które w bardzo wysokiej temperaturze zamienią się w płynną masę szklaną. Zobaczycie jak masa ta jest wyciągana przez artystę specjalnym szklarskim piszczelem i jak tworzy się pierwszą szklaną bańkę. Będziecie mogli podziwiać jak w lepkiej masie szklanej wycina się uchwyty i elementy figurek jak z plasteliny.

Podczas wycieczki można samemu spróbować nanieść na szkło siatkę graficzną przy pomocy specjalnego, wiekowego kołowrotka. Następnie pokażą Wam prace zdobników, którzy precyzyjnie wycinają szlify i fryzy na karafkach, szklankach i wazonach oraz to jak usuwa się błędy w dziale kontroli jakości.

W ofercie Huty Szkła Julia są również płatne warsztaty dla dzieci, które zdecydowanie polecamy. Jest to najlepsza forma uczenia się – przez działanie. Dzieci w specjalnie zaaranżowanej sali bawią się w hutników, za pomocą piszczeli dmuchają bańki, rysują podziałki na plastykowych kubeczkach, a następnie je zdobią i pakują. Każdy wychodzi z warsztatów z własnoręcznie ozdobionym kubeczkiem oraz dyplomem hutnika. Warsztaty są dla dzieci od 4 lat z opiekunami.

Na terenie znajdziecie również sklep z wyrobami, bezpłatne toalety, kawiarnię, kącik dla maluchów, gdzie mogą porysować czekając na zwiedzanie oraz duży trawnik, gdzie poza stolikami kawiarnianymi znajdziecie rzeźby, murale oraz niewielką piaskownicę.

Parking duży, bezpłatny.

Adres: Huta Szkła Julia, ul. Żymierskiego 73, Piechowice

Sprawdź ceny i terminy, klik>>>

Quiz

huta_julia_piechowicePo wycieczce zapraszamy do rozwiązania quizu. Co pamiętacie z oprowadzania?

1) Jak nazywa się hutnik, który wrzuca do pieca składniki?

2) Dlaczego szkło, z którego robi się kryształy nazywa się ołowiowe?

3) Jak nazywa się narzędzie do którego dmucha hutnik, aby masie szklanej nadać kształt?

4) W czym moczy się szklane dzieła, aby wydobyć z nich blask?

5) Ile lat ma Huta Julia?

Wymyślcie też własne pytania. Kiedy dzieci wiedzą, że będą potem mogły Was odpytać z tego co mówił przewodnik, uważniej go słuchają.

2 komentarze
0

You may also like

2 komentarze

Justyna 2014-01-02 - 9:47 am

polecam również odwiedzić pracownie Pana Marcina Zielińskiego w Jeleniej Górze. ich stron internetowa: http://szklanamanufaktura.pl/

Reply
Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu - Podróże z Mamą i Tatą 2017-12-24 - 10:23 pm

[…] O tym jak powstają kryształowe skarby , czyli zwiedzamy Hutę Julia […]

Reply

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: