Ta wycieczka to przykład tego, że każdy spacer można urozmaicić ciekawą, edukacyjną zabawą. Proponowana przez nas wycieczka ma miejsce we Wrocławiu, wzdłuż krótkiego odcinka rzeki Odry. Można ją jednak przeprowadzić nad każdą spławną rzeką.
Do zrobienia w domu
Krok 1 – statki
Wypiszcie wszystkie stworzone przez człowieka rzeczy, które pływają po wodzie od kajaków po wielkie tankowce. Sprawdźcie czy wiecie co to jest barka, dłubanka, canoe, katamaran, wodolot albo kim są flisacy. Możecie obejrzeć je na internecie lub w książkach, a potem narysować.
Skoro macie już długą listę przykładów statków wodnych to jaka jest definicja statku. Jednym słowem co to jest statek?
W rozumieniu Międzynarodowego Prawa Drogi Morskiej statek oznacza wszelkiego rodzaju urządzenie pływające, używane lub nadające się do użytku jako środek transportu wodnego. Czy to oznacza, że kajak jest statkiem? A dmuchany materac?
Zastanówcie się wspólnie, po co są statki wodne? Do transportu, zabawy, łowienia ryb, sportu? Czy statki służą do prowadzenia wojen? Kim są piraci? Czy są statki, które pływają pod wodą? Czy można mieszkać na statku?
Z czego są zrobione statki? Pierwsza odpowiedź jak się nam nasuwa to drewno. Czy wiecie, że w starożytnym Egipcie robiono łodzie z papirusu? Oczywiście współczesne statki budowane są ze stali, aluminium lub włókna szklanego.
Na co są napędzane statki:
- siłę ludzkich rąk (wiosła) i nóg (rower wodny)
- wiatr (żaglówki, ale i żaglowce)
- motor (motorówka, holownik)
- prąd rzeki (barka)
Krok 2 – zróbmy małą łódkę
Zbierzcie materiały w domu, z których możnaby wykonać łódkę. Nasz zestaw to:
- Kawałek papieru wyciętego w kształcie trójkąta
- Kredki, flamastry
- Kawałek wyciętej gąbki/ styropianu ze styropianowej tacki lub karimaty (takiej najtańszej do kupienia w supermarkecie)
- Patyczek do szaszłyków
- Taśma klejąca
- Korek
My wykonaliśmy trzy łódki, do dalszych testów w naturze.
Łódka 1 – korek z przymocowanym patyczkiem z szaszłyka i żaglem z papieru
Łódka 2 – karimata wycięta w kształcie małej deski surfingowej z żaglem jak wyżej
Łódka 3 – tacka styropianowa wycięta z zamontowanych żaglem z tej samej tacki (na zdjęciu powyżej)
Krok 3 – spacer wzdłuż brzegów
Przespacerujcie się wzdłuż brzegów rzeki, po której pływają statki. W naszym wypadku jest to odcinek Odry od mariny koło mostu Uniwersyteckiego do mostu Grunwaldzkiego. Naszym celem jest wyszukanie jak największej ilości jednostek pływających. Przy marinie podziwiamy różnorodne jachty. Przy wyspie Słodowej można wejść na zacumowaną Barkę Tumską (jest to restauracja). Wzdłuż rzeki pływają tramwaje wodne i statki wycieczkowe (wspólna wycieczka takim statkiem to bardzo miła rozrywka, szczególnie polecamy rejsy przez jaz). Przy zatoce gondoli znajdujemy kajaki oraz łodzie motorowe, które można tutaj wypożyczyć (Zatoka Gondoli)
Krok 4 – wodowanie w naturze
We Wrocławiu koło mostu Grunwaldzkiego jest wspaniała fontanna złożona z kilku połączonych ze sobą rynien. Przygotowane kilka różnych łódek wodujemy i sprawdzamy, która lepiej pływa i dłużej przepływa wyznaczoną trasę.
Polecamy te zabawę, przy okazji przypominając, że we wrocławskich fontannach nie wolno się kąpać.
1 comment
bardzo fajny blog !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!