Home RegionDolny Śląsk O statkach, łodziach i barkach, czyli co pływa po naszych rzekach i morzu

O statkach, łodziach i barkach, czyli co pływa po naszych rzekach i morzu

by Podroże z Mamą i Tatą

Ta wycieczka to przykład tego, że każdy spacer można urozmaicić ciekawą, edukacyjną zabawą. Proponowana przez nas wycieczka ma miejsce we Wrocławiu, wzdłuż krótkiego odcinka rzeki Odry. Można ją jednak przeprowadzić nad każdą spławną rzeką.

Do zrobienia w domu

P1090382Krok 1 – statki

Wypiszcie wszystkie stworzone przez człowieka rzeczy, które pływają po wodzie od kajaków po wielkie tankowce. Sprawdźcie czy wiecie co to jest barka, dłubanka, canoe, katamaran, wodolot albo kim są flisacy. Możecie obejrzeć je na internecie lub w książkach, a potem narysować.

Skoro macie już długą listę przykładów statków wodnych to jaka jest definicja statku. Jednym słowem co to jest statek?

W rozumieniu Międzynarodowego Prawa Drogi Morskiej statek oznacza wszelkiego rodzaju urządzenie pływające, używane lub nadające się do użytku jako środek transportu wodnego. Czy to oznacza, że kajak jest statkiem? A dmuchany materac?

Zastanówcie się wspólnie, po co są statki wodne? Do transportu, zabawy, łowienia ryb, sportu? Czy statki służą do prowadzenia wojen? Kim są piraci? Czy są statki, które pływają pod wodą? Czy można mieszkać na statku?

Z czego są zrobione statki? Pierwsza odpowiedź jak się nam nasuwa to drewno. Czy wiecie, że w starożytnym Egipcie robiono łodzie z papirusu? Oczywiście współczesne statki budowane są ze stali, aluminium lub włókna szklanego.

Na co są napędzane statki:

  • siłę ludzkich rąk (wiosła) i nóg (rower wodny)
  • wiatr (żaglówki, ale i żaglowce)
  • motor (motorówka, holownik)
  • prąd rzeki (barka)

Krok 2 – zróbmy małą łódkę

Zbierzcie materiały w domu, z których możnaby wykonać łódkę. Nasz zestaw to:

  • Kawałek papieru wyciętego w kształcie trójkąta
  • Kredki, flamastry
  • Kawałek wyciętej gąbki/ styropianu ze styropianowej tacki lub karimaty (takiej najtańszej do kupienia w supermarkecie)
  • Patyczek do szaszłyków
  • Taśma klejąca1079884_543116812392541_241403215_n
  • Korek

My wykonaliśmy trzy łódki, do dalszych testów w naturze.

Łódka 1 – korek z przymocowanym patyczkiem z szaszłyka i żaglem z papieru

Łódka 2 – karimata wycięta w kształcie małej deski surfingowej z żaglem jak wyżej

Łódka 3 – tacka styropianowa wycięta z zamontowanych żaglem z tej samej tacki (na zdjęciu powyżej)

P1090384Krok 3 – spacer wzdłuż brzegów

Przespacerujcie się wzdłuż brzegów rzeki, po której pływają statki. W naszym wypadku jest to odcinek Odry od mariny koło mostu Uniwersyteckiego do mostu Grunwaldzkiego. Naszym celem jest wyszukanie jak największej ilości jednostek pływających. Przy marinie podziwiamy różnorodne jachty. Przy wyspie Słodowej można wejść na zacumowaną Barkę Tumską (jest to restauracja). Wzdłuż rzeki pływają tramwaje wodne i statki wycieczkowe (wspólna wycieczka takim statkiem to bardzo miła rozrywka, szczególnie polecamy rejsy przez jaz). Przy zatoce gondoli znajdujemy kajaki oraz łodzie motorowe, które można tutaj wypożyczyć (Zatoka Gondoli)

Krok 4 – wodowanie w naturze

We Wrocławiu koło mostu Gru1079317_543117142392508_780232837_nnwaldzkiego jest wspaniała fontanna złożona z kilku połączonych ze sobą rynien. Przygotowane kilka różnych łódek  wodujemy i sprawdzamy, która lepiej pływa i dłużej przepływa wyznaczoną trasę.

Polecamy te zabawę, przy okazji przypominając, że we wrocławskich fontannach nie wolno się kąpać.

 

1 comment
0

You may also like

1 comment

wiktoria 2016-04-14 - 5:05 pm

bardzo fajny blog !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Reply

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: