Arboretum w Wojsławicach, czyli podziwiając zaczarowany ogród

2 komentarze

Ogrodów na Dolnym Śląsku znajdziecie wiele. Są zazwyczaj elementami kompleksów pałacowo-parkowych, a pałaców, zamków i dworów jest w naszym regionie prawdziwe zatrzęsienie. Większość z nich została zniszczona przez wojnę, dziś możemy jedynie wyobrażać sobie jak wspaniale wyglądały w przeszłości. Tak jak są na Dolnym Śląsku odnowione pałace i dwory, tak są piękne i zadbane ogrody. Arboretum w Wojsławicach  (50 km na południe od Wrocławia, koło Niemczy) należy do najpiękniejszych z nich.

Co to jest arboretum?

Miejsce, w którym kolekcjonuje się i prowadzi badania nad drzewami i krzewami. Wyraz pochodzi od łacińskiego wyrazu arbor – drzewo. Zazwyczaj arboretum jest ogrodem botanicznym specjalizującym się w hodowli jakiegoś rodzaju roślin.

Niewielka miejscowość Wojsławice ma długą historię. Zapewne dlatego, że znajdująca się obok Niemcza jest jednym z najstarszych grodów w Polsce. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości mamy z roku 1111 (czyli XII wiek), kiedy to książę Bolesław III Krzywousty nadał rycerzowi Wojsławowi za zasługi wojenne dobra ziemskie koło Niemczy. To właśnie od imienia tego dzielnego rycerza pochodzi nazwa Wojsławice.

Czy wiesz skąd pochodzą nazwy miejscowości?

Czasami nazwa miejscowości to zagadka dla wszystkich i do dziś naukowcy się spierają o jej pochodzenie. Zazwyczaj wynika to z tego, że nazwy te powstały strasznie dawno temu, przechodziły pod panowania różnych królów, książąt, a potem państw i na dodatek władcy ci osiedlali na nowo podbitych ziemiach ludzi mówiących innym językiem, o innej kulturze czy religii.

Nazwy miejscowości pochodzą od:

 • imienia właściciela lub jego bliskich np. Wojsławice
 • roślin lub zwierząt, które tam występują lub zapisały się w legendzie założenia np. Jelenia Góra, Wierzbna
 • złóż jakie tam występują np. Złoty Stok
 • funkcji pełnionej przez miejscowość np. Oborniki, bo miejscowość słynęła z obór i krów
 • zawodu jakim parali się mieszkańcy np. Szczytniki (szczyty to tarcze dla drużyny książęcej, które były w tej miejscowości wyrabiane)
 • charakterystycznego elementu krajobrazu np. Bagieniec, Jeziorany

Czasami trzeba się nieźle nagłowić skąd może pochodzić dana nazwa, uważa się, że nazwa Niemcza pochodzi od wyrazu „Niemcy”, którzy odbudowali gród. Niemiec zaś to człowiek „niemy”, czyli nie mówiący tym samym językiem co mieszkańcy miejscowości. Poszukiwanie pochodzenia wyrazu (tzw. etymologia) to bardzo ciekawa zabawa, która uczy i rozwija wyobraźnię, dlatego zachęcam do zgadywania skąd pochodzą nazwy miejscowości, a potem sprawdzania w źródłach.

Trochę historii

Wiemy, że Wojsławice, znacznie później, bo w połowie XVI wieku, zakupił książę brzeski Jerzy II i wybudował dwór z folwarkiem (wielkie gospodarstwo rolne) i parkiem.

Swój niezwykły wygląd i ogromny zbiór roślin Wojsławicki ogród zawdzięcza człowiekowi, który zamiast żołnierzem, jak jego bracia, wolał być ogrodnikiem i artystą, nazywał się on Fritz von Oheimb. Zakupił on dobra w Wojsławicach w 1880 roku (czyli ok 140lat temu) i rozpoczął pracę, która zajęła mu większość życia. Fritz kochał swój ogród, zbierał z całego świata ogromną ilość roślin – krzewów, drzew i bylin. Uwielbiał różaneczniki, które według rodzinnej legendy uratowały jego życie w dzieciństwie ( zatrzymał się na krzaku, gdy spadał z grani podczas wędrówki w Alpach). Jedna z odmian została nazwana imieniem Fritza – ‘Von Oheimb Woislowitz’. Zebrał ich ponad 300 odmian. W ogrodzie stworzył specjalny system nawadniania, wytyczał kręte alejki i punkty widokowe. Potrafił za rzadkie okazy roślin zapłacić niebotyczne sumy, a z zakupów cieszył się jak dziecko z prezentów pod choinką. Ogród z czasem stawał się coraz bardziej znany i odwiedzało go wielu ludzi. Fritz tak uwielbiał oprowadzać po nim gości, że musiano go na obiad wołać za pomocą megafonu! Właściciel nawet po śmierci nie rozstał się ze swoim ogrodem, w 1928 roku został tutaj pochowany.

Zanim zagłębicie się w alejki ogrodu zachęcam, aby zajrzeć do bardzo ciekawego zbioru zabytkowych maszyn rolniczych oraz sprzętów wykorzystywanych kiedyś w gospodarstwie domowym. Osobiście uwielbiam oglądać sprzęty domowe i zastanawiać się do czego służyły. To fantastyczne jak od wieków ludzie ułatwiają sobie pracę, często na bardzo proste sposoby. Inna zaskakującą rzeczą jest jak wiele wynalazków nie znalazło następców przez setki lat.

Spróbujcie znaleźć następujące przedmioty:

 • tarę do prania (czy wiecie jak się ją używało?)
 • magiel
 • gofrownicę
 • prasę do sera (po co prasować ser?)
 • żelazko

Spacer po arboretum

Teren nadaje się doskonale na rodzinny jednodniowy wypad również z wózkiem. Koniecznie weźcie koc i sprzęt piknikowy – wyznaczone są tereny do odpoczywania. Na teren ogrodu nie mogą wchodzić psy, więc nawet maluszki mogą swobodne po trawie pobiegać bez ryzyka wdepnięcia w psią sprawę. W niektórych miejscach ogrodu rozstawione są leżaki, znajdziecie też urocze altanki i oczywiście ławki.

Jest łazienka z szerokim podjazdem dla wózków oraz pokój dla matki z dzieckiem.

Ze szczytu Czereśniowego Wzgórza rozciąga się wspaniała panorama na Przedgórze Sudeckie, Ślężę, Góry Sowie i Karkonosze. Czereśniowy sad na wzgórzu kwitnie, ale krótko, bo na przełomie kwietnia i maja.

Ciekawym urozmaiceniem zwiedzania jest trasa dla dzieci, gdzie zbierają pieczątki. W różnych miejscach ogrodu ukryte są skrytki na pieczątki, które przybijamy w odpowiednim miejscu mapki (do pobrania w kasie). W sumie tworzymy napis, którego treści Wam nie wyjawię.

Najwięcej ludzi do ogrodu przyjeżdża w weekendy, podczas których często mają miejsce plenerowe imprezy. Szczyt zwiedzających pojawia się w maju i czerwcu ze względu na spektakularne kwitnienie różaneczników, ale ogród interesujący jest przez cały czas otwarcia czyli od 28 kwietnia do 6 października. W 2013 przyznano mu certyfikatu Pokazowego Ogrodu Amerykańskiego Towarzystwa Liliowcowego, gdyż ma największą w Europie kolekcję liliowców. Późnym latem zakwita tutaj ponad 300 gatunków i odmian hortensji.

Wstęp płatny.

Ceny i wydarzenia sprawdź na : http://arboretumwojslawice.pl/

Do dyspozycji gości ogrodu:

bezpłatny parking i toalety,
− toaleta dla niepełnosprawnych,
− wózek dla niepełnosprawnych,
miejsce do przewijania małych dzieci,
− ratownik medyczny w weekendy i w święta,
− internet bezprzewodowy Wi-Fi,
− gniazdka z prądem przy stolikach,
− teren piknikowy i miejsca do grillowania,
łączki do leżenia na własnym kocyku,
− dwa punkty gastronomiczne: na folwarku i w ogrodzie,
− weekendy tematyczne
− punkt sprzedaży roślin.*

*Informacja pochodzi z oficjalnej strony Ogrodu.

W okolicy warto zwiedzić:

Piernikarnia Śląska, czyli kultywujemy regionalne tradycje.

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.