Home RecenzjaKsiążki Przewodnik dla dzieci – Bajkowa Jelenia Góra, wydawnictwa Ad Rem

Przewodnik dla dzieci – Bajkowa Jelenia Góra, wydawnictwa Ad Rem

by Podroże z Mamą i Tatą

Nie łatwo jest stworzyć ciekawy przewodnik dla dzieci. Taki, który pokazywałby piękno regionu, wciągał czytelnika, zachęcał do zwiedzania i w sposób nienachalny pozostawiał w głowie odrobinę wiedzy. Dwa grzechy główne przewodników dla dzieci to: nie wykorzystywanie ich ogromnej ciekawości świata i zasypywanie datami oraz trudnym słownictwem, które zniechęca.

Autorzy przewodnika dla dzieci wczesnoszkolnych „Bajkowa Jelenia Góra„, wydanego przez AD REM postanowili zmierzyć się z materią z dobrym skutkiem.Przewodnik wydany jest w niewielkim formacie, który łatwo można schować do plecaka młodego turysty. Dodatkową zaletą jest fakt, że połączony jest kółeczkami, co powoduje, łatwość obracania kart książeczki. Dołączona jest do niego mapa Jeleniej Góry z zaznaczonymi miejscami, gdzie zbieramy pieczątki. Miejsc, w których zbieramy pieczątki jest kilkanaście, są to zarówno instytucje kultury,  kawiarnie jak i firmy. Za zebrane pieczątki (5,10 lub 20) dzieci otrzymają certyfikaty lub odznaki.

Pomysł zbierania pieczątek jest szalenie wciągający. Dzieci uwielbiają tego typu zadania i chętnie pędzą od jednego punktu do kolejnego. Wadą jest fakt, że miejsc jest dużo i rozsiane są po Jeleniej Górze i okolicach. Aby zebrać je wszystkie trzeba się w mieście zatrzymać na kilka dni i koniecznie być zmotoryzowanym. Zdobycie niektórych pieczątek może być utrudnione. Cenna pieczęć z Jelonkiem do otrzymania w holu Ratusza jest dostępna tylko w godzinach urzędowania. Jak wielu turystów sama w Jeleniej Górze bywam w weekendy.Oczywiście można ustalić z dzieckiem, że zdobywamy tylko pięć pieczątek. Jednak szczególnie dla młodszych dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym będzie to mocno rozczarowujące.

Kolejnym ciekawym i zaskakującym dodatkiem do przewodnika jest płyta CD z pięknie nagraną bajką o Rzepiórku – duszku gór, który poznaje Jelenią Górę. U nas płyta ta była hitem przez kilka miesięcy. Marysia do dziś po nią sięga.

Bajkowy przewodnik

Przewodnik składa się z dwóch przeplatających się części:

  • organizacyjne oraz turystyczne informacje dla rodziców o geografii, historii czy przyrodzie
  • bajka dla dzieci

Sedno przewodnika stanowi bajka autorstwa pani Joanny Peczenenko. Główny bohater, duszek gór, Rzepiórek, wybiera się w podróż do miasta – Jeleniej Góry. Figlarny duszek spotyka na swojej drodze przyjaznego skrzata Hyrcka, który staje się jego przewodnikiem po historii grodu i ciekawych miejscach. Wspólnie poznają strażnika miejskiego, który opowiada im jak miasto wyglądało w dawnych czasach, odwiedzają muzeum, Książnicę Karkonoską, pałac Paulinum, dwór Czarne oraz skansen uzbrojenia Wojska Polskiego. Każdy rozdział to propozycja wycieczki do innego miejsca.

Obok bajki w przewodniku pojawiają się kolorowanki, labirynty, krzyżówki, zadania na łączenie, etc. Jednakże ze względu na wielkość oraz stopień trudności zadania te są odpowiednie dla dzieci szkolnych.

Na końcu książki rodzice znajdą adresy miejsc, do których warto się wybrać gdyby zaskoczył Was deszcz np. basenu czy sal zabaw oraz atrakcji poza miastem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPrzewodnik jest ciekawy i zawiera wiele informacji, które zainteresują nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Jest doskonałą pozycją, w którą powinni się wyposażyć turyści wybierający się z dziećmi do Jeleniej Góry, zarówno na jeden dzień jak i na dłuższy pobyt. Warto przed wyprawą poświęcić trochę czasu na zgłębienie zawartości książeczki i posłuchanie płyty z bajką. Potem możecie wybrać miejsca, które najbardziej Was zainteresowały, aby aktywnie je zwiedzić.

Jest to jednak przede wszystkim fantastyczna propozycja dla małych mieszkańców tego miasta, gdyż mogą stopniowo zwiedzić wszystkie miejsca opisane w przewodniku.

Warto zapewne wspomnieć, że skrzaty są bohaterami całego cyklu przewodników bajkowych wydawnictwa Ad Rem i zwiedza magiczne miejsca i urokliwe zakątki takich miejscowości jak Karpacz, Sosnówka czy Jagniątków. Książki z serii dostępne na stronie wydawnictwa Ad Rem.

Cenę sprawdź tutaj>>>

AD REM logo

1 comment
0

You may also like

1 comment

car4fun 2013-05-28 - 11:15 am

Piękny blog! 🙂 Rodzice często szukają inspiracji, a tutaj jest ich mnóstwo!

Reply

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: