Home RegionDolny ŚląskDolina Baryczy Ruda Milicka – ścieżka przyrodnicza w krainie stawów

Ruda Milicka – ścieżka przyrodnicza w krainie stawów

by Podroże z Mamą i Tatą

Jeżeli lubicie wędrować i obserwować ptaki to Dolina Baryczy jest do tego doskonałym terenem. Już samo oglądanie mapy zapowiada wspaniałą przygodę – ścieżki konne, rowerowe, piesze i edukacyjne. Co krok stary dwór, ruiny zamku, przedwojenny cmentarz czy zabytkowa aleja drzew. Przede wszystkim jednak stawy, pomiędzy którymi spaceruje się wytyczonym trasami, napotykając na czatownie i wieże obserwacyjne. Najlepszą porą na podglądanie ptaków jest wiosna, gdy liście nie zasłaniają nam widoku, a wielkie stada zlatują się tutaj na gniazdowanie. Nie zapomnijcie lornetki!

Trasy nadają się na każde nóżki oraz wózki, ze względu na to, że jest płasko, a ścieżki szerokie i przystosowane do rowerów. Teren nie jest trudny do pokonania, dlatego jest wprost doskonały, dla wszystkich, którzy wcale nie mają ochoty się przesadnie męczyć.

Trasa: Ścieżka przyrodnicza „W krainie Stawów”.

Długość: 6,5km, trasę jednak można skrócić.

Trudność : bardzo łatwa, teren jest płaski, można przejść ją z wózkiem

Warto pamiętać o lornetce i fakcie, że na stawach może silnie wiać – czapki wskazane.

Parking: Zaraz przed znakiem „Ruda Milicka” znajduje się oznakowany parking z miejscem na piknik.

Na trasie miejsca przystankowe z dobrze pomyślanymi i ciekawymi tablicami informacyjnymi i ławeczkami. Szczególnie tablice, gdzie można kręcić kołem lub zaglądać pod klapkę zainteresują dzieci. Na trasie znajdują się punkty obserwacyjne, czatownie i widokowa wieża Ptaków Niebieskich w Grabownicy (do tej jednak lepiej dojechać samochodem).

P1100567Trasa oznakowana białym kwadratem z zieloną kreską.

W Rudzie Milickiej znajdziecie też ładny, nowy plac zabaw.

„Na ścieżce zlokalizowanych jest 8 przystanków tematycznych:

  1. Piętrowa budowa lasu
  2. Skraj lasu
  3. Hodowla ryb na stawach
  4. Sukcesja na stawach
  5. Szuwary
  6. Ryby stawów milickich
  7. Bezkręgowce wodne
  8. Budowa i funkcjonowanie stawu” (informacja ze strony http://www.barycz.pl)

Stacja 1 Leśniczówka

Ruda Milicka – nazwę swoją zawdzięcza wydobyciu w tych okolicach rudy darniowej. Ciekawostką jest to, że na wielu domach we wsi zauważycie rzeźby ptaków występujących w okolicy. Ile ptaków uda Wam się wypatrzeć?

Leśniczówka, którą znajdziecie na skraju Rudy Milickiej przy wjeździe od strony Milicza to budynek, w którym mieszkał leśniczy – zarządca lasów należących do rodu Maltzanów. Ród ten miał te ziemie w posiadaniu od XVI wieku (ich pałac znajdziecie w Miliczu). Budynek jest zbudowany w technice zwanej „murem pruskim” oznacza to, że drewnianą konstrukcję wypełniono cegłami.

Trasa dalej prowadzi piękną, leśną ścieżką. Po drodze, słuchając śpiewu ptaków, możemy przeczytać informacje o piętrach lasu i roli leśnych bagienek. Warto zatrzymać się przy przepływających strumykach i przyjrzeć się kto w nich mieszka. Wiosną okoliczne kałuże pełne są rechotu żab i kumaków. W lesie, w podszycie znajdziecie całe pola zawilców gajowych. Ścieżka wychodzi na szlak pieszy i rowerowy, który biegnie po starej trasie wąskotorówki – jej wagoniki można zobaczyć w Miliczu koło supermarketu Eko (wjazd drogą nr 15 od Trzebnicy).

Niezwykły chrząszcz

Idąc wzdłuż trasy nieistniejącej kolei napotykamy stary dąb cały w wielkich dziurach. Ich twórcami były larwy rzadkiego chrząszcza kozioroga dębosza. Charakterystyczną cechą tego dużego, bo mierzącego nawet 56mm owada są długie czułki. Ponieważ żyje on tylko w dębach jego liczebność spada, a on sam objęty jest ochroną gatunkową. Larwy kozioroga żywią się wnętrzem drzewa i postawiają długie żerowiska – nawet 1metrową dziurę,  niestety osłabiając w ten sposób same drzewa. Największa w Polsce populacja kozioroga występuje właśnie w Dolinie Baryczy.

Drewniany Jaz

Droga prowadzi nas przez Rudę Milicką, gdzie dochodzimy do mostku na rzecze Prądni. Znajduje się tutaj XIX wieczny drewniany jaz. Po co jest jaz? Przyjrzyjcie się poziomowi wody po jednej i drugiej stronie jazu. Czy widzicie różnicę? Jaz służy do regulacji ilości wody w stawach.

Ptaki na stawach

Dalej kierujemy się drogą na Nowy Zamek i dochodzimy do zakładu rybackiego „Stawno”. Droga groblą pomiędzy kompleksem Stawno jest wyłożona kostką. Znajdziecie tutaj kilka punktów obserwacyjnych, ławki i miejsca na rowery oraz liczne tablice edukacyjne.

Wiosną ciężko tutaj o ciszę. Cała okolica jest pełna dźwięków – głównie gęgania gęsi, które są w przelocie ogromnymi stadami. Można przyjrzeć się kaczkom, łabędziom, łyskom i gęsiom. Wiele z nich wędruje też w poszukiwaniu jedzenia po okolicznych polach.

Oczywiście spotkacie tutaj też liczne sikorki bogatki i modre, dzwońce, trzcinniczki oraz inne drobne ptactwo. My wypatrzyliśmy gniazdo remiza w formie dzbanka zwisającego z gałęzi nad wodą.

IMGP0753

Gniazdo remiza.

IMGP0778

Gęś na spacerze po lodzie w marcu.

IMGP0775

P1100582Żurawie ze zdjęcia brodzą w mule po spuszczonym stawie szukając w nim przysmaków. Mają długie nogi i długie szyje. To co różni je od znanych nam lepiej bocianów (również bardzo licznie występujących na terenie rezerwatu) czy czapli to gęsty „ogon”, który formują pióra złożonych skrzydeł.

Perkoz dwuczuby – to inny z mieszkańców stawów. Dlaczego dwuczuby? Łatwo się zorientować, gdy przyjrzycie się ozdobie jego głowy na zdjęciu.

Obserwując perkozy zwróćcie uwagę jak długo potrafią zniknąć pod wodą i pojawić się w zupełnie innym miejscu. W odróżnieniu od znanych nam z miast kaczek krzyżówek perkozy nurkując pod wodę w pościgu za rybią potrafią przepłynąć 40metrów! Perkoz przyciska skrzydła do ciała, łapy wygina skośnie do góry zamieniając się w małą podwodną torpedę.

Wieża widokowa w Grabownicy

Obserwacje ptaków można prowadzić z brzegu stawów z czatowni lub wieży obserwacyjnej. Widokowa wieża Ptaków Niebieskich w Grabownicy dostarcza całej rodzinie nie lada atrakcji. Już samo wspinanie się na górę jest dużą przyjemnością i oglądanie stawu z coraz większej wysokości. Staw jest siedliskiem lęgowym żurawia, podgorzałki, gęgawy, bąka i bączka. Na wieży brakuje niestety jakiegoś podnóżka dla dziecka, aby mogło bez podnoszenia przez dorosłego wyglądać swobodnie przez otwory okienne.

P1100628Booking.com

Jeżeli wybieracie się w Dolinę Baryczy warto też przystanąć na chwilę w Krośnicach i przejechać się wąskotorówką! Więcej przeczytacie o niej na naszym blogu w poście Krośnice – jedzie pociąg z daleka! Następnie zajrzyjcie do centrum edukacyjnego Naturum w Rudzie Sułowskiej, aby zobaczyć więcej ryb słodkowodnych tutejszych stawów. Jeżeli szukacie noclegu świetną opcją jest camping w Domasławicach .

7 komentarzy
5

You may also like

7 komentarzy

smalec 2013-08-15 - 4:57 pm

Okolice wieży Ptaków Niebieskich są urocze, ale trzeba uważać żeby sobie łba nie rozwalić jak się na nią wchodzi, gdyż nie dość że belki są nisko nad schodami, to jeszcze mają wystające żelazne śruby. Niezwrócenie uwagi na te belki może naprawdę skończyć się tragicznie. Powinni to jakoś wyraźniej oznaczyć, przed wejściem, tak żeby nie było możliwe wejście na schody bez zauważenia ostrzeżenia.

Reply
Ola 2013-09-24 - 7:56 am

Będąc w Dolinie Baryczy polecam odwiedzić również Żmigród i Zespół Pałacowo Parkowy http://www.youtube.com/watch?v=g9c4giwDoiw

Reply
Podroże z Mamą i Tatą 2013-09-25 - 7:09 am

Mam nadzieję, że się tam kiedyś wybierzemy i opiszemy w oddzielnym wpisie. W Dolinie Baryczy jest jeszcze wiele do zobaczenia

Reply
jacekhydraulik 2017-03-09 - 2:24 pm

W tamtym roku spędziłem wakacje w Dolinie Baryczy i polecam wszystkim, którzy cenią ciszę i piekną przyrodę. Noclegi miałem wykupione w domu letniskowym http://domgruszeczka.pl/ w Gruszeczce w gminie Milicz

Reply
Podroże z Mamą i Tatą 2017-03-09 - 3:35 pm

Dolina Baryczy to wspaniałe miejsce dla wszystkich, którzy lubią przyrodę. Dziękujemy za komentarz.

Reply
Radek i Patryśka 2019-10-21 - 6:59 am

Super opisane, bardzo Nam pomogło, wszystkie dobrego, pozdrawiamy serdecznie

Reply
Podroże z Mamą i Tatą 2019-11-03 - 8:21 am

Bardzo się cieszymy, ze pomogło! Taki jest cel naszego bloga.

Reply

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: