Jeżeli wybieracie się do Wałbrzycha lub będziecie w jego okolicach, warto poświęcić kilka godzin na wizytę w ExploraParku. Pomimo iż w nazwie jest to park nauki i techniki, to przede wszystkim króluje tam matematyka oraz wszelkie gry i zadania logiczne dla dużych i małych. Centrum jest interaktywne – zwiedzający sam wprawia w ruch modele, testuje prawo Pitagorasa czy tworzy konstrukcje. W zwiedzaniu towarzyszą pracownicy Centrum, którzy podsuwają zadania, dopasowują do poziomu wiedzy i umiejętności, a w razie problemów naprowadzają na rozwiązanie. Wszystko po to, aby kontakt z królową nauk był przyjemnością dla wszystkich.
Miejsce to zainteresuje zarówno dzieci od 4/5 lat, młodzież jak i dorosłych. To co wyróżnia je spośród innych interaktywnych centrów to fakt, iż nad większością z eksponatów spędzicie sporo czasu układając mozaiki, rozwiązując łamigłówki, budując konstrukcje i kulodromy z niezwykłych klocków. Dla fanów współczesnych technologii jest kilka stanowisk z grami matematycznymi oraz Kinect Box.
Co znajdziecie ciekawego na terenie ExploraParku:
- Tory dla kulek – całkowicie pochłonęły naszą córkę – drewniane konstrukcje, które po zmontowaniu dają różnorodne trasy dla kulek.
- Modele geometryczne brył – z ogromnej ilości magnetycznych figur/klocków można stworzyć prawdziwy pałac nauki.
- Dowody na twierdzenie Pitagorasa. Czy pamiętacie twierdzenie Pitagorasa ze szkoły? Czy wiecie jak wiele ma ono zastosowań? Czy wiecie jakie piękno można dostrzec w drzewie Pitagorasa? Wszystko to odkryjecie w ExploraParku.
- Odbicia zwierciadlane. Ile może być odbić w kilku lustrach ustawionych na przeciwko siebie?
- Parkietaże Eschera i Penrose’a. Można je układać z elementów zrobionych z tworzyw sztucznych w bardzo atrakcyjnych formach.
- I wiele innych
Po wizycie w ExploraParku:
Przypomnijcie siebie – Co to jest parkietaż?
Jest to sposób zapełnienia całej płaszczyzny za pomocą tego samego rodzaju elementów. Elementy przylegają i nie zachodzą na siebie. W swojej okolicy możecie znaleźć parkietaże, mogą to być płyty chodnikowe lub kafelki w łazience. Zazwyczaj są to wielokąty tj. trójkąty równoboczne, kwadraty, sześciokątów. To co czyni parkietaż interesującym jeżeli nie pięknym to kolory. Najciekawsze parkietaże są dziełami M.C. Eschera niezwykłego grafika, który garściami czerpał w swojej sztuce z matematyki. Jego parkietaże są stworzone z nieregularnych elementów, które idealnie się w siebie wpasowują np. gryfy lub kangury (na zdjęciu) .
Poszukajcie parkietaży w swoim otoczeniu. Zróbcie im zdjęcia lub przerysujcie. Możecie zrobić kolekcję co ciekawszych parkietaży – włożyć do koszulek foliowych i opisane trzymać w segregatorze.
Stwórzcie własne parkietaże.
Stworzenie parkietażu z nieregularnych wielokątów to trudne zadanie lepiej jest zacząć od parkietaży foremnych składających się z jednorodnych foremnych wielokątów np. trójkątów, kwadratów lub sześcioboków. Wytnijcie z papieru technicznego kilkanaście kwadratów, trójkątów lub sześcioboków o jednakowych bokach. Można przypisać im kolory – jeden kolor dla każdego wieloboku. Sprawdźcie jakie parkietaże uda wam się ułożyć.
___________________________________________________________________________________
Informacje praktyczne:
Adres: Explorapark ul. Moniuszki 66, Wałbrzych
Ceny i terminy otwarcia sprawdźcie tutaj, klik>>>
Na miejscu jest sklepik z łamigłówkami.
Uwaga: Weźcie ze sobą napoje i przekąski na terenie centrum nie ma kawiarenki ani nawet automatu na napoje.
1 comment
Bardzo interesujące! Na pewno się wybierzemy z Malcem 🙂