Home RegionDolny Śląsk ExploraPark – Park Nauki i Techniki w Wałbrzychu

ExploraPark – Park Nauki i Techniki w Wałbrzychu

by Podroże z Mamą i Tatą

Jeżeli wybieracie się do Wałbrzycha lub będziecie w jego okolicach, warto poświęcić kilka godzin na wizytę w ExploraParku. Pomimo iż w nazwie jest to park nauki i techniki, to przede wszystkim króluje tam matematyka oraz wszelkie gry i zadania logiczne dla dużych i małych. Centrum jest interaktywne – zwiedzający sam wprawia w ruch modele, testuje prawo Pitagorasa czy tworzy konstrukcje. W zwiedzaniu towarzyszą pracownicy Centrum, którzy podsuwają zadania, dopasowują do poziomu wiedzy i umiejętności, a w razie problemów naprowadzają na rozwiązanie. Wszystko po to, aby kontakt z królową nauk był przyjemnością dla wszystkich.

Miejsce to zainteresuje zarówno dzieci od 4/5 lat, młodzież jak i dorosłych. To co wyróżnia je spośród innych interaktywnych centrów to fakt, iż nad większością z eksponatów spędzicie sporo czasu układając mozaiki, rozwiązując łamigłówki, budując konstrukcje i kulodromy z niezwykłych klocków. Dla fanów współczesnych technologii jest kilka stanowisk z grami matematycznymi oraz Kinect Box.

Co znajdziecie ciekawego na terenie ExploraParku:

  • Tory dla kulek – całkowicie pochłonęły naszą córkę – drewniane konstrukcje, które po zmontowaniu dają różnorodne trasy dla kulek.
  • Modele geometryczne brył – z ogromnej ilości magnetycznych figur/klocków można stworzyć prawdziwy pałac nauki.
  • Dowody na twierdzenie Pitagorasa. Czy pamiętacie twierdzenie Pitagorasa ze szkoły? Czy wiecie jak wiele ma ono zastosowań? Czy wiecie jakie piękno można dostrzec w drzewie Pitagorasa? Wszystko to odkryjecie w ExploraParku.
  • Odbicia zwierciadlane. Ile może być odbić w kilku lustrach ustawionych na przeciwko siebie?
  • Parkietaże Eschera i Penrose’a. Można je układać z elementów zrobionych z tworzyw sztucznych w bardzo atrakcyjnych formach.
  • I wiele innych

Po wizycie w ExploraParku:

Przypomnijcie siebie – Co to jest parkietaż?

Jest to sposób zapełnienia całej płaszczyzny za pomocą tego samego rodzaju elementów. Elementy przylegają i nie zachodzą na siebie. W swojej okolicy możecie znaleźć parkietaże, mogą to być płyty chodnikowe lub kafelki w łazience. Zazwyczaj są to wielokąty tj. trójkąty równoboczne, kwadraty, sześciokątów. To co czyni parkietaż interesującym jeżeli nie pięknym to kolory. Najciekawsze parkietaże są dziełami M.C. Eschera niezwykłego grafika, który garściami czerpał w swojej sztuce z matematyki. Jego parkietaże są stworzone z nieregularnych elementów, które idealnie się w siebie wpasowują np. gryfy lub kangury (na zdjęciu) .

Poszukajcie parkietaży w swoim otoczeniu. Zróbcie im zdjęcia lub przerysujcie. Możecie zrobić kolekcję co ciekawszych parkietaży – włożyć do koszulek foliowych i opisane trzymać w segregatorze.

Stwórzcie własne parkietaże.

Stworzenie parkietażu z nieregularnych wielokątów to trudne zadanie lepiej jest zacząć od parkietaży foremnych składających się z jednorodnych foremnych wielokątów np. trójkątów, kwadratów lub sześcioboków. Wytnijcie z papieru technicznego kilkanaście kwadratów, trójkątów lub sześcioboków o jednakowych bokach. Można przypisać im kolory – jeden kolor dla każdego wieloboku. Sprawdźcie jakie parkietaże uda wam się ułożyć.

___________________________________________________________________________________

Informacje praktyczne:

Adres: Explorapark ul. Moniuszki 66, Wałbrzych

Ceny i terminy otwarcia sprawdźcie tutaj, klik>>>

Na miejscu jest sklepik z łamigłówkami.

Uwaga: Weźcie ze sobą napoje i przekąski na terenie centrum nie ma kawiarenki ani nawet automatu na napoje.

1 comment
0

You may also like

1 comment

W sercu Gór Złotych 2013-03-05 - 11:51 am

Bardzo interesujące! Na pewno się wybierzemy z Malcem 🙂

Reply

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: