ExploraPark – Park Nauki i Techniki w Wałbrzychu

One comment

Jeżeli wybieracie się do Wałbrzycha lub będziecie w jego okolicach, warto poświęcić kilka godzin na wizytę w ExploraParku. Pomimo iż w nazwie jest to park nauki i techniki, to przede wszystkim króluje tam matematyka oraz wszelkie gry i zadania logiczne dla dużych i małych. Centrum jest interaktywne – zwiedzający sam wprawia w ruch modele, testuje prawo Pitagorasa czy tworzy konstrukcje. W zwiedzaniu towarzyszą pracownicy Centrum, którzy podsuwają zadania, dopasowują do poziomu wiedzy i umiejętności, a w razie problemów naprowadzają na rozwiązanie. Wszystko po to, aby kontakt z królową nauk był przyjemnością dla wszystkich.

Miejsce to zainteresuje zarówno dzieci od 4/5 lat, młodzież jak i dorosłych. To co wyróżnia je spośród innych interaktywnych centrów to fakt, iż nad większością z eksponatów spędzicie sporo czasu układając mozaiki, rozwiązując łamigłówki, budując konstrukcje i kulodromy z niezwykłych klocków. Dla fanów współczesnych technologii jest kilka stanowisk z grami matematycznymi oraz Kinect Box.

Co znajdziecie ciekawego na terenie ExploraParku:

  • Tory dla kulek – całkowicie pochłonęły naszą córkę – drewniane konstrukcje, które po zmontowaniu dają różnorodne trasy dla kulek.
  • Modele geometryczne brył – z ogromnej ilości magnetycznych figur/klocków można stworzyć prawdziwy pałac nauki.
  • Dowody na twierdzenie Pitagorasa. Czy pamiętacie twierdzenie Pitagorasa ze szkoły? Czy wiecie jak wiele ma ono zastosowań? Czy wiecie jakie piękno można dostrzec w drzewie Pitagorasa? Wszystko to odkryjecie w ExploraParku.
  • Odbicia zwierciadlane. Ile może być odbić w kilku lustrach ustawionych na przeciwko siebie?
  • Parkietaże Eschera i Penrose’a. Można je układać z elementów zrobionych z tworzyw sztucznych w bardzo atrakcyjnych formach.
  • I wiele innych

Po wizycie w ExploraParku:

Przypomnijcie siebie – Co to jest parkietaż?

Jest to sposób zapełnienia całej płaszczyzny za pomocą tego samego rodzaju elementów. Elementy przylegają i nie zachodzą na siebie. W swojej okolicy możecie znaleźć parkietaże, mogą to być płyty chodnikowe lub kafelki w łazience. Zazwyczaj są to wielokąty tj. trójkąty równoboczne, kwadraty, sześciokątów. To co czyni parkietaż interesującym jeżeli nie pięknym to kolory. Najciekawsze parkietaże są dziełami M.C. Eschera niezwykłego grafika, który garściami czerpał w swojej sztuce z matematyki. Jego parkietaże są stworzone z nieregularnych elementów, które idealnie się w siebie wpasowują np. gryfy lub kangury (na zdjęciu) .

Poszukajcie parkietaży w swoim otoczeniu. Zróbcie im zdjęcia lub przerysujcie. Możecie zrobić kolekcję co ciekawszych parkietaży – włożyć do koszulek foliowych i opisane trzymać w segregatorze.

Stwórzcie własne parkietaże.

Stworzenie parkietażu z nieregularnych wielokątów to trudne zadanie lepiej jest zacząć od parkietaży foremnych składających się z jednorodnych foremnych wielokątów np. trójkątów, kwadratów lub sześcioboków. Wytnijcie z papieru technicznego kilkanaście kwadratów, trójkątów lub sześcioboków o jednakowych bokach. Można przypisać im kolory – jeden kolor dla każdego wieloboku. Sprawdźcie jakie parkietaże uda wam się ułożyć.

___________________________________________________________________________________

Informacje praktyczne:

Adres: Explorapark ul. Moniuszki 66, Wałbrzych

Ceny i terminy otwarcia sprawdźcie tutaj, klik>>>

Na miejscu jest sklepik z łamigłówkami.

Uwaga: Weźcie ze sobą napoje i przekąski na terenie centrum nie ma kawiarenki ani nawet automatu na napoje.

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.