Home RegionDolny Śląsk Palmarnia Książ, czyli jak wyglądają pomarańcze.

Palmarnia Książ, czyli jak wyglądają pomarańcze.

by Podroże z Mamą i Tatą

Jak wyglądają pomarańcze, banany mandarynki czy granaty wie każde dziecko. Czy wiecie jednak jak wyglądają krzewy, na których rosną? Jakiego koloru są ich kwiaty? Jak wyglądają zanim trafią na nasz stół? Ponieważ są to rośliny egzotyczne, które wymagają specjalnych warunków, aby je zobaczyć trzeba wybrać się do palmiarni.

Palmiarnię w Wałbrzychu koło zamku Książ założono na początku XX wieku na polecenie Jana Henryka XV von Pless. Dzięki niej księżna i książę mieli na co dzień świeże kwiaty, egzotyczne owoce i warzywa na swoim stole. Palmiarnia cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Dolnego Śląska. Ludzie przyjeżdżali zobaczyć palmy daktylowe, piękne rossarium i pospacerować wśród zieleni. Na szczycie palmiarni był taras widokowy.

Dużą atrakcją dla dzieci są dwa tunele oraz kładka ze sztucznym wodospadem. W palmiarni znajdziecie również ryby, żółwie oraz ptaki.

Tunele oraz ściany, po których wspinają się pnącza wyłożone są tufem z sycylijskiego wulkanu Etna. Przyjrzyjcie się czy potraficie go znaleźć. Dotknijcie go. Jak jest w dotyku? Śliski, czy porowaty?

Co to jest tuf wulkaniczny?

Jest to skała, która składa się z popiołów i piasków wulkanicznych. Jest lekki i porowaty. Powstaje z materiałów wyrzuconych w powietrze podczas wybuchu wulkanu.

Rośliny w palmiarni

Obecnie w palmiarni znajdziecie ponad 80 gatunków egzotycznych roślin.

Znajdźcie:

  • krzew pomarańczy słodkiej (chińskiej)
  • granatowiec
  • cytrynę
  • mandarynkę

Przyjrzyjcie się jakiego koloru mają kwiaty, a owoce czy od razu są takiego kształtu i koloru jakie znamy? Czy pomarańcze są tylko słodkie? Czy wiecie co robi się z pomarańczy (herbatę, skórkę kandyzowaną, marmoladę, miód)?

Znajdźcie tę roślinę, czy wiecie co to takiego?

Granatowiec właściwy to nazwa drzewa/krzewu na którym rosną granaty. Czy wiecie, że jest to jedna z najstarszych uprawnych roślin? Uprawiana była już 3tysiące lat temu przez Sumerów!

Znajdź aloes.

Aloesy to sukulenty. Co to oznacza? Są to rośliny, które żyją w bardzo niesprzyjającym środowisku, gdzie jest gorąco i jest mało wody. Rośliny te zbierają wodę w liściach w specjalnych komórkach. Ciekawostką jest, że po przełamaniu liścia uzyskujemy sok, którym naciera się rany, gdyż przyspiesza gojenie.

Informacje praktyczne:

  • Ceny i godziny otwarcia warto sprawdzić tutaj, klik>>>
  • Na terenie Palmiarni znajdziecie kawiarnię, sklepik z pamiątkami, sklep z roślinami oraz toaletę.
  • Główne ścieżki są szerokie, można śmiało iść z wózkiem, brak pokoju dla matki z dzieckiem.

W okolicy:

Ścieżka Hochbergów w wąwozie rzeki Pełcznicy

ExploraPark – Park Nauki i Techniki w Wałbrzychu

 

 

0 comment
0

You may also like

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: